Nokia E52 jako telefon VoIP na przykładach Freeconet i Gadu-Gadu

Kilka dni temu zainteresowałem się telefonią VoIP w moim telefonie Nokia E52. Właściwie, zbyt ogólnie powiedziane jest, że w telefonie. Zaczęło się od usług freeconet, z których korzystamy w pracy, następnie przesiadka do komunikatora Gadu-Gadu dała się we znaki i zainteresowałem się również telefonią internetową od Gadu-Gadu, do tego stopnia, że postanowiłem skonfigurować telefon do obsługi telefonii VoIP.

Zalety telefonii internetowej w porównaniu do tradycyjnego telefonu można by wymieniać do upadłego. Ja wspomnę jednak o tych najważniejszych:

 1. Jest o wiele tańsza, a w niektórych przypadkach nawet darmowa;
 2. Większość dostawców rezygnuje ze stałego abonamentu. Funkcjonowanie zbliżone do Pre-Paidu;
 3. Mając dostęp do internetu możemy wszędzie mieć swój numer stacjonarny.

To ostatnie ma szczególnie swoje zalety, jeśli dużo podróżujemy i korzystamy z telefonu stacjonarnego. Ja w tym wpisie postaram się przybliżyć sposób konfiguracji telefonu Nokia E52 do obsługi telefonii internetowej.

Co będziemy potrzebować

 • Telefon Nokia E52;
 • Konto w usłudze telefonii internetowej Gadu-Gadu, Freeconet, bądź dowolnie innej;
 • Aplikację niezbędną do włączenia ukrytych ustawień VoIP w telefonie (pobierz);
  • Powyższą aplikację oczywiście instalujemy za pośrednictwem pakietu Ovi, bądź wysyłając go na telefon.
 • Większą chwilę wolnego czasu oraz dostęp do Wi-Fi.

Potrzebne dane z poszczególnych kont

Gadu-Gadu

 1. Udajemy się na stronę zarządzania naszym kontem internetowym – https://konto.gadu-gadu.pl;
  1. Wybieramy zakładkę Moje usługi;
  2. Klikamy w Bramka VoIP a następnie w zmień;
  3. Na wyświetlonej stronie interesuje nas generalnie tylko hasło, gdyż wszystkie dane tutaj podam.
 2. Przydałoby się wykupić numer telefonu, ale nie jest to bardzo wymagane. Numer kosztuje 1 zł na niecały rok;
 3. Parametry konfiguracyjne:
  1. Proxy/domena rejestracji/dziedzina: sip.gadu-gadu.pl
  2. Publiczna nazwa: sip:<numer gg>@sip.gadu-gadu.pl
  3. Hasło: hasło bramki dostępne w panelu

Freeconet

 1. Logujemy się na stronie internetowej https://centralny.freeconet.pl/login.php?lang=pl;
  1. Klikając w nazwę naszego użytkownika możemy zmienić nasze hasło do bramki VoIP. Domyślnie hasło to jest takie samo, jak do panelu freeconet.
 2. Tak samo, jak w przypadku Gadu-Gadu, dobrze byłoby wykupić numer telefonu. Koszt prowadzenia samego konta w freeconet to około 2 zł na miesiąc;
 3. Parametry konfiguracyjne:
  1. Proxy/domena rejestracji/dziedzina: sip.freeconet.pl
  2. Publiczna nazwa: sip:<nazwa użytkownika>@sip.freeconet.pl
  3. Hasło: hasło do panelu logowania, bądź urządzenia VoIP – jeśli zmieniono

Konfiguracja telefonu

Domyślnie, jeśli dobrze pamiętam to telefon posiada zainstalowaną aplikację do zarządzania profilami {SIP. Dla pewności jednak lepiej pobrać i zainstalować odpowiednią aplikację.  Jeśli takowa jest już w telefonie, instalator przerwie działanie. Aplikacja ta jest niezbędna., gdyż bez niej mamy możliwość jedynie utworzenia nowego profilu SIP, ale nie ma możliwości dzwonienia i odbierania połączeń VoIP.

Konfiguracja

Włączamy Menu telefonu i przechodzimy do Panelu sterowania (klawisz *). Tam wchodzimy w Ustawienia / Połączenia  / Ustawienia SIP. Z menu Opcje wybieramy zakładkę Nowy profil SIP / Użyj profilu domyśl.

Tutaj będziemy kolejno wpisywać niezbędne dane by utworzyć profil VoIP dla wybranego dostawcy. Idąc kolejno potrzebujemy uzupełnić nasz profil o niezbędne dane:

 • Nazwa profilu: dowolna nazwa, pod którą chcemy zapisać nasz profil, np. Gadu-Gadu, Freeconet.
 • Profil usługi: pozostawiamy IETF
 • Adres domyślny: najlepiej zostawić brak
 • Domyślny pkt dost.: najlepiej zostawić, by się pytał podczas łączenia (brak) do jakiej sieci ma się połączyć. Jeśli jednak chcemy, by zawsze będąc w domu łączyło nas z VoIPem wybierzmy naszą sieć domową
 • Publ. nazwa użytk.: tutaj wpisujemy publiczna nazwa (czyt. dane konfiguracyjne poszczególnych dostawców), np. login@sip.gadu-gadu.pl, czy login@sip.freeconet.pl
 • Użyj kompresji: nie
 • Rejestracja: w zależności od upodobań. Jeśli chcemy być połączeni z telefonem w domu, wybierzmy opcję Wł. w sieci domowej, ja preferuję jednak manualne łączenie – Gdy potrzeba
 • Użyj zabezpieczeń: nie
 • Serwer proxy
  • Adres serwera proxy: wpisz adres serwera proxy, np. sip:sip.gadu-gadu.plsip:sip.freeconet.pl
  • Dziedzina: wpisz dziedzinę, np. sip.gadu-gadu.plsip.freeconet.pl
  • Nazwa użytkownika: wpisz login, np. login12345
  • Hasło: wpisz hasło do bramki VoIP
  • Pozw. na 'routing’: tak (w przypadku freeconet), NIE (w przypadku Gadu-Gadu)
  • Typ transportu: UDP
  • Port: 5060
 • Serwer rejestracji
  • Adr. serw. rejestracji: ten sam, co adres proxy
  • Dziedzina: ta sama, co wyżej
  • Nazwa użytkownika: j/w
  • Hasło: j/w
  • Typ transportu: j/w
  • Port: j/w

Teraz pozostaje nam dokończyć konfigurację.

Włączanie usługi/dzwonienie

Aktywowanie profilu

Potrzebujemy teraz włączyć nasz nowo dodany profil – aktywować go. W tym celu z Menu przechodzimy do  Panelu sterowania / Ust. sieciowe / Advanced VoIP settings. Tam z kolei wybieram pierwszą opcję od góry (tworzenie nowego serwisu), a z lity wybieramy utworzony przez nas profil.

Po chwili pokaże się nam okienko przypominające (będące!) książkę telefoniczną. Tam możemy zarządzać naszymi serwisami, włączać je i wyłączać. Gdy wybierzemy opcję Włącz usługę pojawi się nam zapytanie o zdefiniowanie sieci WLAN.

Prawidłowe działanie możemy zaobserwować, gdy jesteśmy połączeni do sieci {WLAN, a w górnej części naszego ekranu jest ikonka globusu ze słuchawką (na taką mi to wygląda).

Od teraz możemy dzwonić za pomocą nowo skonfigurowanego telefonu VoIP. Możemy to zrobić wpisując numer telefonu i wciskając prawy klawisz nawigacyjny – Poł. intern.. Jeśli nasz telefon jest rozłączony, możemy go włączyć wchodząc w książkę telefoniczną i z górnej rozwijanej listy (Telefon) wybrać nasz profil VoIP, a następnie Włącz usługę.


Komentarze

17 odpowiedzi na „Nokia E52 jako telefon VoIP na przykładach Freeconet i Gadu-Gadu”

 1. Super, Ja tak korzystam od 2008 jak kupiłem swoją e51. I to rozwiązanie ma jednak jedną wadę jak sie szuka dostępu do hotspota.

 2. Wada nie wada :) obecnie każda restauracja ma (powinna mieć) swojego wi-fika. No ale racja, jeśli nie ma w restauracji to ciężko na mieście znaleźć.

 3. Dziękuję za opis konfiguracji sipa w GG. Próbowałem wielu sposobów, a Twój zadziałał od razu!
  W swojej Noki e52 musiałem jeszcze doinstalować „SIP Advanced Settings” ze strony Nokii.

  Pozdrawiam

 4. Udało mi się włączyć usługę telefonu internetowego, ale czy ktoś wie jak można ją WYŁĄCZYĆ w nokii E52 ?

 5. Po chwili pokaże się nam okienko przypominające (będące!) książkę telefoniczną. Tam możemy zarządzać naszymi serwisami, włączać je i wyłączać. Gdy wybierzemy opcję Włącz usługę pojawi się nam zapytanie o zdefiniowanie sieci WLAN.

 6. inzaghi89: nie do końca… bo to co piszesz dotyczy włączania usługi. Ale mam dobre wieści dla wszystkich użytkowników E52, którzy mają ten sam problem – znalazłem rozwiązanie (nie intuicyjne jak cholera). Gdy mamy WŁĄCZONĄ usługę, to aby ją wyłączyć należy:
  1. Wejść do kontaktów
  2. Jeśli tuż pod nagłówkiem „Kontakty” a nad pierwszym kontaktem zapisanym jest napis „Telefon”, to trzeba przycisnąć przycisk nawigacyjny „w lewo” i pojawi się lista na której poza „Telefon” powinna być nazwa zdefiniowanego profilu SIP (np. PL-FON) – trzeba go wybrać i zatwierdzić.
  3. W momencie gdy mamy wybrany już profil SIP (w książce kontaktów), to aby go WYŁĄCZYĆ (a nie tylko przełączyć na Telefon – bo wówczas SIP nadal działa i łączy się cały czas z internetem), należy wybrać OPCJE (lewy klawisz pod ekranem) i tam dopiero jest „Wyłącz usługę”.
  4. W tym momencie wyłącza się całkowicie usługę telefonu internetowego (danego profilu) i pozostaje już tylko wykonać punkt 2. aby wrócić w kontaktach to „Telefon”.

  VOILA !

 7. A u mnie freeconet ex.tlenofon nie działa, tzn. nie mogę z e52 zadzwonić, choć na e52 dodzwonić się da. To jest zagadka ;)

 8. @kkdoo: Jakiś błąd – cokolwiek? Czy po prostu się nie da?
  @Buchnik: o to mi chodziło, ale nie miałem czasu na rozprawkę :)

 9. Awatar wedrowniczek
  wedrowniczek

  witam.
  właściwie wszystko by było fajnie z E52 gdyby nie to, że nic nie słychać przy połączeniach wychodzących i przychodzących na nr Freeconet i tlenofon. wszystko działa po wykonaniu instrukcji z różnych stron i instalacji tego co brakuje w telefonie ale po wykonaniu połączenia albo po odebraniu go, nic nie słychać!!! chociaż połączenie jest aktywne. skończyły mi się pomysły może ktoś coś wie więcej jak to zmusić do działania jak należy?

  1. U mnie dokładnie to samo: dzwoni w 2 strony, zestawia, nalicza opłaty… ale kompletna cisza :/

 10. Prawdopodobnie coś nie tak z oprogramowaniem telefonu. Wczoraj nawet rozmawiałem korzystając z w/w konfiguracji poprzez freeconet – działa. Jest co prawda momentami nieznośny pogłos, ale jest ok.

 11. U mnie wyświetla błąd połączenia, po czym słyszę ok sekundy dźwięk połączenia i połączenie jest zrywane. konfigurowałem program wielokrotnie i bez zmian.

 12. Jest błąd w opisie:

  Publ. nazwa użytk.: tutaj wpisujemy publiczna nazwa/dziedzina (czyt. dane konfiguracyjne poszczególnych dostawców), np. sip.gadu-gadu.pl, czy sip.freeconet.pl

  Tutaj powinno wpisać się np. login@sip.freeconet.pl

 13. Tak, racja. W publicznej nazwie powinno to być login@sip.domena, ale dziedzina to samo sip.domena.

 14. Witam, wszystko działa (E52 w freeconet), ale niestety dodzwonić się do E52 można tylko przez kilkanaście sekund po zalogowaniu, później telefon milczy mimo że stacjonarka wpięta w dziurę voip w routerze dzwoni (to samo konto) dlaczego przez kilkanaście sekund jest ok. a potem cisza????????? Pomocy !!!!!!!!!!!!!

 15. Awatar Zientek

  dzięki za tutorial
  wspomniałeś że koszt to około 2 zł na miesiąc; natomiast w przypadku operatora halonet koszt 1 numeru to 1 zł w skali roku

 16. […] Znaleźć można sporo przydatnych wbudowanych funkcji, jak np. obsługa poczty e-mail, VoIP (Nokia E52 jako telefon VoIP na przykładach Freeconet i Gadu-Gadu), czy spora liczba dostępnych aplikacji na symbiana w sklepie Ovi Store. Problemem jest jednak […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *