Root Pixela 5 + obsługa płatności + VoLTE

Dawno mnie tutaj nie było, tak pomyślałem, że jak powrócić, to z przytupem. Jakkolwiek oglądalność tego bloga raczej jest niszowa, tak jest kilka tytułowych perełek, które od lat generują tyle samo odsłon :D. Obecnie na tapecie jest trend VoLTE i likwidowanie pasm 3G na rzecz wciągnięcia ich do 4G. Oooookej, ale co to ma wspólnego z Pikselem? Ano tyle, że oficjalnie w polszy, telefony od wielkiego brata nie są obsługiwane. Co za tym idzie:

 • brak wsparcia VoLTE
 • brak wsparcia VoWiFi
 • brak dystrybucji i rozwiązywania problemów

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że takie telefony jak Pixel 6 (i nowsze) obsługują u kilku operatorów technologię VoLTE.

Źródło: https://wificalling-volte.pl/

Jak więc widać, na załączonym obrazku, mamy VoLTE we fiolecie i różu – idzie w dobrą stronę ;), następny Orange? No cóż. Krążą różne, sprzeczne informacje na ten temat. Niektórzy twierdzą, że działa. Inni, jak ja zmuszeni są do zrobienia roota i dorzucenia kilku modułów.

Pierw, krótki disclaimer. Wszystko, co robisz, robisz na własna odpowiedzialność. Jak przestanie działać, to nie moja wina. Możesz uceglić((Spowodować, że przestanie działać… całkowicie działać.)) telefon. Najważniejsze to mieć kopię zapasową danych. W trakcie odblokowywania bootloadera, dane zostają usunięte (wipe).

Potrzebne rzeczy

 1. Dużo szczęścia cierpliwości;
 2. Oficjalny pełny obraz systemu, lub OTA (ja robiłem na pełnym obrazie)
  Bardzo istotne jest, by odpowiednio pobrać obraz systemu z w/w strony. Obraz dobieramy do builidu naszego teleofnu (Ustawienia > Informacje o telefonie > Numer kompilacji);
 3. Narzędzia SDK Platform tools;
 4. Sterownik USB do Pikseli – myślałem, że będzie zbędny, a jednak był niezbędny;
 5. Magisk APK do zrobienia/zarządzania rootem;
 6. Moduł SafetyNet Fix (08.02.2023 google wypuścił jakąś cichą aktualizację i trzeba zainstalować ten moduł) do Magiska;
 7. Moduł do VoLTE dla Pixel 5.

Przygotowanie urządzenia

 1. Najpierw należy odblokować narzędzia programistyczne w naszym urządzeniu. Udajemy się w Ustawienia > Informacje o telefonie > 7x klikamy na nr kompilacji. Odpali się zapytanie o odblokowanie ustawień programistycznych;
 2. W ustawieniach programisty1 włączamy kolejno: Zdjęcie blokady OEM, oraz Debugowanie USB.
 3. Za pomocą wiersza poleceń, lub powershella przechodzimy do folderu, gdzie mamy wypakowany platform tools.
 4. Teraz bardzo istotne. Wszystkie opisy, jakie znajdywałem kierowały do tego, by uruchomić urządzenie do fastboota (vol down + power, następnie uruchomienie w recovery i tam boot do fastboota) – no u mnie nie zadziałało. Zamiast tego podłącz telefon do komputera i wykonaj polecenie:
  adb reboot bootloader
 5. Na tym etapie sprawdź, czy nie brakuje sterownika (menadżer urządzeń windows) do telefonu – doinstaluj go. Następnie lecimy z odblokowaniem bootloadera
  fastboot flashing unlock
  fastboot reboot
 6. Bootloader odblokowany. Konfigurujemy telefon od 0.

Instalacja Magiska i modułów

Samego Magiska instalujemy po prostu jak każdą inną aplikację. Wyjątkiem jest zrobienie roota „na stałe”2. Bardzo istotny jest krok, w którym z archiwum z obrazem naszego systemu, wypakowujemy plik boot.img. Dobrze, jeśli ten plik wypakujemy do folderu z platform tools, który wcześniej pobieraliśmy i rozpakowywaliśmy. Plik najlepiej wrzucić do folderu Downloads na telefonie, w celu łatwej lokalizacji.

Odpalamy Magiska, klikamy Instaluj i wybieramy nasz plik. Zostanie on sflashowany/przerobiony i zapisany w folderze Downloads. Pobieramy go na komputer, do katalogu platform tools i robimy kolejno:

adb reboot bootloader
fastboot flash boot magisk_patched-*cyferki*.img
fastboot rebootCode language: CSS (css)

Po restarcie, w zakładce Moduły dorzucamy SafetyNet. Znowu restart. No i istotna kolejna rzecz, ukrycie Magiska przed appkami, które roota nie lubią ;). W ustawieniach Magiska włączamy Zygisk, Wymuś listę odmów oraz ustawiamy listę odmów. Tam dodajemy appki bankowe itp. oraz „serwisy google’a”, czy też google wallet.

Na koniec dorzucamy moduł od VoLTE i – u mnie działa, a nie działało.

W sieci T-Mobile na Pixel 5 działa zarówno VoLTE, jak i VoWifi.

Odnośniki/opisy, z których korzystałem:

 1. https://forum.xda-developers.com/t/guide-root-pixel-5-with-magisk-unlock-bootloader-pass-safetynet-more.4187609/
 2. https://forum.xda-developers.com/t/mod-magiskmodule-volte-vowifi-5g-in-unsupported-countries.4547909/post-88078287
 3. https://naldotech.com/root-google-pixel-5-magisk
 1. Ustawienia > System > Opcje programisty []
 2. Czyli do następnej aktualizacji OTA, lub pełnej systemowej. []

Komentarze

5 odpowiedzi na „Root Pixela 5 + obsługa płatności + VoLTE”

 1. A co to jest interfejs UT?

  PS. A jak sprawdzasz w ogóle czy działa? Czy ta sama apka sprawdza też RCS?

  1. Nie mam pojęcia. Z tego co wygoglowałem, to wynika, że są to jakieś interfejsy do komunikacji z systemem kontroli dostępu RACS 4. Niewiele mi to szczerze powiedziawszy mówi.

   Sprawdziłem za pomocą połączenia telefonicznego – nie przełącza mnie z LTE/4G na HSDPA/3G. A poza tym (nie wiem, czy na samsungu zadziała) masz krótki kod *#*#4636#*#*, tam wchodzisz w informacje o telefonie i na górze wybierasz informacje o statusie usługi IMS. Jeśli masz w Play to z RCS tam jest problem, bo tylko wspierane przez nich telefony to obsługują. W Orange, T-Mobile, Plus – każdy telefon działa z RCS przez internet ;).

 2. Awatar Adrian Andrasik
  Adrian Andrasik

  Witam
  W T-Mobile działa tobie volte i vowifi bez problemu, w play też samo łączenie za pomocą volte czy vowifi działa, jest natomiast problem z wyświetlaniem numeru telefonu. Wszystkie połączenia przychodzące gdy wolte lub vovwifi jest włączone są opisane jako Nieznane.
  W tmobile nie było takiego problemu?

  1. Wszystko bez problemu w tmobile/Heyah. Zarówno na volte jak i na vowifi działa bez problemu. Numery są wyświetlane.

  2. Ja też do tej pory nie miałem takiego problemu z Play/Orange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *