Dawno mnie tutaj nie było, tak pomyślałem, że jak powrócić, to z przytupem. Jakkolwiek oglądalność tego bloga raczej jest niszowa, tak jest kilka tytułowych perełek, które od lat generują tyle samo odsłon :D. Obecnie na tapecie jest trend VoLTE i likwidowanie pasm 3G na rzecz wciągnięcia ich do 4G. Oooookej, ale co to ma wspólnego z Pikselem? Ano tyle, że oficjalnie w polszy, telefony od wielkiego brata nie są obsługiwane. Co za tym idzie:
- brak wsparcia VoLTE
- brak wsparcia VoWiFi
- brak dystrybucji i rozwiązywania problemów
Nieoficjalnie wiadomo jednak, że takie telefony jak Pixel 6 (i nowsze) obsługują u kilku operatorów technologię VoLTE.
Jak więc widać, na załączonym obrazku, mamy VoLTE we fiolecie i różu – idzie w dobrą stronę ;), następny Orange? No cóż. Krążą różne, sprzeczne informacje na ten temat. Niektórzy twierdzą, że działa. Inni, jak ja zmuszeni są do zrobienia roota i dorzucenia kilku modułów.
Potrzebne rzeczy
- Dużo
szczęściacierpliwości; - Oficjalny pełny obraz systemu, lub OTA (ja robiłem na pełnym obrazie)
Bardzo istotne jest, by odpowiednio pobrać obraz systemu z w/w strony. Obraz dobieramy do builidu naszego teleofnu (Ustawienia > Informacje o telefonie > Numer kompilacji); - Narzędzia SDK Platform tools;
- Sterownik USB do Pikseli – myślałem, że będzie zbędny, a jednak był niezbędny;
- Magisk APK do zrobienia/zarządzania rootem;
- Moduł SafetyNet Fix (08.02.2023 google wypuścił jakąś cichą aktualizację i trzeba zainstalować ten moduł) do Magiska;
- Moduł do VoLTE dla Pixel 5.
Przygotowanie urządzenia
- Najpierw należy odblokować narzędzia programistyczne w naszym urządzeniu. Udajemy się w Ustawienia > Informacje o telefonie > 7x klikamy na nr kompilacji. Odpali się zapytanie o odblokowanie ustawień programistycznych;
- W ustawieniach programisty1 włączamy kolejno: Zdjęcie blokady OEM, oraz Debugowanie USB.
- Za pomocą wiersza poleceń, lub powershella przechodzimy do folderu, gdzie mamy wypakowany platform tools.
- Teraz bardzo istotne. Wszystkie opisy, jakie znajdywałem kierowały do tego, by uruchomić urządzenie do fastboota (vol down + power, następnie uruchomienie w recovery i tam boot do fastboota) – no u mnie nie zadziałało. Zamiast tego podłącz telefon do komputera i wykonaj polecenie:
adb reboot bootloader
- Na tym etapie sprawdź, czy nie brakuje sterownika (menadżer urządzeń windows) do telefonu – doinstaluj go. Następnie lecimy z odblokowaniem bootloadera
fastboot flashing unlock
fastboot reboot
- Bootloader odblokowany. Konfigurujemy telefon od 0.
Instalacja Magiska i modułów
Samego Magiska instalujemy po prostu jak każdą inną aplikację. Wyjątkiem jest zrobienie roota „na stałe”2. Bardzo istotny jest krok, w którym z archiwum z obrazem naszego systemu, wypakowujemy plik boot.img. Dobrze, jeśli ten plik wypakujemy do folderu z platform tools, który wcześniej pobieraliśmy i rozpakowywaliśmy. Plik najlepiej wrzucić do folderu Downloads na telefonie, w celu łatwej lokalizacji.
Odpalamy Magiska, klikamy Instaluj i wybieramy nasz plik. Zostanie on sflashowany/przerobiony i zapisany w folderze Downloads. Pobieramy go na komputer, do katalogu platform tools i robimy kolejno:
adb reboot bootloader
fastboot flash boot magisk_patched-*cyferki*.img
fastboot reboot
Po restarcie, w zakładce Moduły dorzucamy SafetyNet. Znowu restart. No i istotna kolejna rzecz, ukrycie Magiska przed appkami, które roota nie lubią ;). W ustawieniach Magiska włączamy Zygisk, Wymuś listę odmów oraz ustawiamy listę odmów. Tam dodajemy appki bankowe itp. oraz „serwisy google’a”, czy też google wallet.
Na koniec dorzucamy moduł od VoLTE i – u mnie działa, a nie działało.
Dodaj komentarz