Czarno-biały, czy może biało-czarny tekst

Słowem wstępu, pierwsze skojarzenie jakie nasuwało mi się, zanim zacząłem pisać i zbierać myśli – czym chcę tutaj opowiedzieć, to słowa naszego P. Premiera:

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pan premier Jarosław Kaczyński przejęzyczył się w swoim exposé, kiedy mówił, że nikt nie przekona PiS-u, że białe jest białe, a czarne jest czarneLink: https://orka2.sejm.gov.pl/Debata5.nsf/main/2E2CC20F

Nie będę nawet próbował nikomu tego wmawiać :). Ogólnie naszły mnie takie przemyślenia kilka dni temu, kiedy potrzebowałem napisać e-mail na laptopie i miałem ogromny problem ze skupieniem wzroku na białym tekście, będącym na ciemnym tle. Po paru zdaniach zaczęły łzawić oczy i miałem problem z odczytaniem treści, którą napisałem.

W sumie, to ciemne motywy towarzyszyły mi od samego początku, jak tylko zaczęły się pojawiać. Pierw zaczęło się to, na telefonach z ekranami AMOLED. No bo wiecie, energooszczędność, no bo wygoda… no bo – właściwie co?

Jeśli chodzi o energooszczędność – tak, w przypadku ciemnych motywów mamy oszczędności w konsumpcji energii.

Źródło: https://www.scienceabc.com/innovation/does-the-dark-mode-on-the-computer-actually-save-electricity.html

Dochodzimy jednak do wygody używania

I tutaj sytuacja ma się zdecydowanie inaczej. Można powiedzieć, że gdzie tylko się dało ustawiałem tryb ciemny, bo wydawał się wygodniejszy. Konsumpcja treści wieczorem, w teorii również nie pozostawiała złudzeń, że jest to lepsze rozwiązanie. Ekran tak nie raził po oczach, niby był mniejszy kontrast. Miało być wygodniej i czytelniej – przekonałem się, że jednak nie było.

Po zmianie kolorów na jasne, czyli czarny tekst na białym tle, zauważyłem, że dużo lepiej czyta się artykuły, wiadomości, wszelakiego maści treści przekazywane w internecie, czy chociażby wiadomości tekstowe na komunikatorach.

Zacząłem grzebać i okazuje się, że nie jestem jedynym przypadkiem i nie bez powodu gazety są na białej kartce, a nie odwrotnie. Czytniki książek mają jasne tło i czarny tekst. Coś w tym jest, oczy przestały się tak męczyć i można swobodnie czytać bez mrużenia oczu.

Kilka źródeł, które potwierdzają moje obserwacje:

  1. https://uxmovement.com/content/when-to-use-white-text-on-a-dark-background/
  2. https://www.esa.org/communication-engagement/2018/08/03/resource-of-the-week-what-is-most-accessible-light-text-on-dark-background-or-vice-versa/
  3. https://www.reddit.com/r/askscience/comments/kms0f/why_is_it_easierbetter_to_read_white_text_on_a/

Zastanawiam się więc ile osób przekłada wygodę nad oszczędzanie energii, też tak macie, że wolicie ciemny tryb nad jasny?


Komentarze

Jedna odpowiedź do „Czarno-biały, czy może biało-czarny tekst”

  1. A ja tam lubię „czarny system” Tylko prawda jest taka, iż korzystam z niego jako mix. Czyli faktycznie system czarny, ale by strony wyświetlały się na biało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *