Przyznam się bez bicia, że do niedawna jeszcze korzystałem z Google Authenticator, do podwójnej weryfikacji (tzw. 2-step Verification, aka. 2fa). Gdzieś z tyłu głowy siedzi sobie myśl, by uwolnić się od Google, ile tylko się da, a dodatkowo GAuth ma pewien problem – nie da się zrobić kopii zapasowej kluczy. Już raz utraciłem dostęp do kont i musiałem go odzyskiwać. Jedyna opcja na kopię, to przeniesienie kluczy na inne urządzenie i potem powrót na urządzenie właściwe.
To było takim zapalnikiem by poszukać innego rozwiązania. Pierwszym wyborem miał okazać się Aegis Authenticator. W zasadzie tylko dlatego, że rozwiązywał problemy/braki, które posiadał GAuth, czyli:
- Możliwość zrobienia kopii zapasowej (nie bez powodu #1 na liście);
- Nie jest od Google i/lub jest OpenSource;
Ale gdzieś pomiędzy komentarzami, przewinął się KeePass. I tutaj było moje zdziwienie, bo z ów menadżera haseł korzystam z mniejszymi, lub większymi przerwami od bardzo dawna. Nie wiedziałem, że posiada on taką funkcję wbudowaną. Dodatkowo dzięki niemu jest możliwość korzystania z haseł jednorazowych bezpośrednio na komputerze, z pominięciem telefonu. Rozwiązanie o tyle genialne w swojej prostocie, że:
- Nie potrzebuję telefonu by się zalogować;
- Jak zgubię telefon, nie tracę dostępu do kont;
- Mam bazę w kilku miejscach (czytaj bezpieczeństwo).
Wziąłem się więc za pełną migrację z GAuth na KeePass.
Co potrzebujemy
- Chwili luźnego czasu, żeby logować się na każde konto, na którym mamy włączone 2fa, lub chcemy je włączyć.
- KeePass v2 (nie jestem pewien, czy wersja v1 posiada opcję TOTP).
Przechodzimy do generowania
Dla przykładu możemy wziąć sobie konto na Google. Pod adresem https://myaccount.google.com/signinoptions/two-step-verification można zarządzać naszym kontem i 2fa.
Pod opcją „Zmień aplikację” kryje się niezbędna funkcja ;). Na następnym ekranie ukaże się nam kod QR, który powinniśmy zeskanować za pomocą programu, do 2fa (GAuth, Aegis…), my tego nie zrobimy. Pod kodem QR jest napis „Nie możesz zeskanować kodu?” – no jakby to było o nas. Klikamy, kopiujemy do schowka kod base64, dusimy dalej.
Generowanie kodu TOTP w KeePass
Następnie w KeePassie edytujemy lub dodajemy nasz wpis z hasłem. Prawoklikiem wywołujemy funkcję: Edytuj wpis (szybko) > Ustawienia generatora haseł jednorazowych.
W polu Dzielony sekret wklejamy kod Base64 (pamiętaj, że nie może zawierać spacji!).
I już mamy podgląd kodu jednorazowego.
To tyle, działa
Zapisujemy bazę, na stronie z konfiguracją konta przechodzimy dalej, kopiujemy kody bezpieczeństwa do bazy i powtarzamy czynność tyle razy, ile kont chcemy zedytować :).
Dodaj komentarz