Rozwiązanie problemu z tokenami OTP w KeePassXC z KeePass 2

O tym, że posiadanie menadżera haseł jest czymś (wydawałoby się w naszym środowisku) oczywistym – wiedzą chyba wszyscy. Nawet te osoby, które na co dzień z takich narzędzi nie korzystają. Kwestia bezpieczeństwa, złożoności haseł i posiadania do każdego serwisu innego hasła jest podstawą „życia” w sieci. Użytkownicy dzielą się na różne obozy, związane z różnymi narzędziami tego typu. Począwszy od rozwiązań płatnych, jak i bezpłatnych; tych opartych o chmurę i tych offline. Każde jednak pomaga nam w gromadzeniu haseł.

Od wielu lat (z przerwami na LastPass) używam narzędzia o nazwie KeePass 2. Jest to bezpłatny menadżer haseł, który posiada liczne forki na różne platformy. Pół roku temu zrezygnowałem również na rzecz KeePass z Google Authenticator dla tokenów OTP. Uważam to tym samym za jedną z lepszych decyzji do tej pory – nie dlatego, że KeePass jest niezastąpiony, czy chcę coś złego na temat GAuth napisać. Po prostu jest to mega wygodne, gdzie w jednym programie mam dostęp do hasła i tokenu.

Nie dalej, jak przedwczoraj chciałem zmienić swojego sprawdzonego KeePassa na KeePassXC, który ma zdecydowanie współcześniejszy design, działa szybciej, a co najważniejsze jest multiplatformowy – jeden program, na róże systemy, ta sama funkcjonalność. No i napotkałem na problem:
Klucze zapisane w KeePass 2 nie generują tokenów w KeePassXC…

Krótki research i okazało się, że jeden z drugim programem nie rozumie nawzajem kluczy zapisanych w polach o nazwie TimeOtp-Secret-Base32 dla KeePass 2, oraz otp dla KeePassXC.

Klucz OTP zapisany w KeePass 2, nie działający na KeePassXC
Klucz OTP zapisany w KeePass 2, nie działający na KeePassXC

Rozwiązanie? Wystarczy zduplikować klucz, ale pod nazwą otp. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na wpis / TOTP / Ustaw TOTP / wklejamy wartość klucza do pola. Tyle :)

I bez większego problemu będziemy mieć teraz tokeny na KeePass 2, KeePassXC oraz na KeePass2Adndroid – którego z kolei planuję w przyszłości wymienić na KeePassDX – zdecydowanie najładniejszy fork KP na Androida. Natomiast ma jeszcze problemy w funkcjonalności, których nie ma KP2A.


Komentarze

4 odpowiedzi na „Rozwiązanie problemu z tokenami OTP w KeePassXC z KeePass 2”

  1. Dawno temu też uwielbiałem KeePass. Człowiek się jednak starzeje, teraz tylko Bitwarden ;)

    1. Też myślałem o tym, ale jednak przemawia do mnie „niezależność”. Z Bitwardena bardzo dużo ludzi korzysta. Trochę obawiam się powtórki z LastPass, gdzie był/y wyciek/i (;

  2. Czego nie ma KeePassDC a ma stare KP2A?

    1. Ma wszystko generalnie i jest nawet wygodniejszy/ładniejszy. Natomiast trochę się ze standardami rozjeżdżają. KeePassXC „twierdzi”, że oni obsługują nowe standardy, gdzie KeePass2Android ustanawia swoje. Przez to właśnie 2FA z KP2A nie działa na KPXC ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *