Jak usunąć Śledzika z nk.pl?

Chmury nad głową na niebie, muł unosi się pod wodą oczekując na spokojniejszą chwilę, by móc osiąść się na dnie… ludzie spokoju nie dadzą pytając ciągle „Jak usunąć Śledzika z nk.pl?”, albo usiłują bezmyślnie wpisywać magiczne kody (takie, jak ten: W ramach „walki ze śledziem”), łudząc się, że to coś da, a skutek jaki jest, taki jest; sprawą oczywistą jest, że te wszystkie magiczniasiaste kody nic nie dają, spam/spim z nimi (o czym pisałem tu: Wypuśćcie śledzie z naszej-klasy) również nic nie daje – dziwne, prawda? W sumie miałem się nie brać za wpis tego typu, w głębi duszy liczyłem na to, że nikt mnie nie poprosi o to, ale wiedziałem, że w końcu ktoś wpadnie i napisze prośbę o to, jak usunąć śledzia: link do komentarza.

Oczywiście prościej jest narzekać, strzelać dupą, że śledzik to zło, że ten widżet/gadżet jest bezużyteczny, a ciężko jest po prostu poszukać w internecie sposobów na usunięcie tego dodatku. Ten czas, jaki ludzie poświęcają na kopiowanie i wklejanie tych łańcuszków mogliby poświęcić na przeszukanie internetu pod kątem informacji przydatnych ku usunięciu specyficznego bloku w kodzie strony nk.pl. Tak, bronię śledzika, ale nie jestem jego fanem, czy też szczególnie go nie ubóstwiam, bo wolę Blip’a. Jednakże funkcja jest, funkcja nie zniknie i funkcja ta będzie… Więc zamiast rozpaczać spamując łańcuszkami, weźcie się w garść i usuńcie po prostu ten blok u siebie.

W przypadku większości przeglądarek wystarczy jedynie wyłączyć klasę div#sledzik_box by wyłączyć ten blok. Pragnę jeszcze nadmienić iż istnieje możliwość wyłączenia dowolnego elementu strony. Ja zajmę się wyłączeniem dwóch, najbardziej irytujących przynajmniej mnie, elementów strony. Chodzi o samego śledzia oraz tego boksu z newsem, który jest nad nim. Generalnie w większości przypadków sam sposób wyłączenia jest banalnie prosty. Problematyczny może stać się jedynie Chrome, który to jako, tako nie obsługuje stylowania stron ustalonego przez nas i trzeba pisać specjalne rozszerzenie dla niego. W pozostałych przypadkach nie ma takiego problemu.

Generalnie chodzi nam głównie o ten drugi blok, jednakże jak już wziąłem się za opisywanie czegoś, to opiszę, jak usunąć oba bloki ;) . Jak szaleć, to szaleć, nie? 8)

W gwoli ścisłości chodzi nam tylko o zrobienie czegoś, co wyłączy dwie klasy CSS z kodu strony, tak by elementy zostały po prostu ukryte. Jako tako nie znam innego działającego sposobu, by wyłączyć te elementy, a zarazem nie ingerując pośrednio, lub bezpośrednio w stronę i jej funkcjonalność. Same kody CSS, które użyjemy opierają się na funkcji display: none;, co sprawia, że dane elementy nie są wyświetlane. Reasumując, tworzymy plik CSS o nazwie np. naszaklasa.css w katalogu C:\ext\, a do zawartości pliku dodajemy:

/*
Autor: inzaghi89
WWW: http://keepmind.eu
*/

/* klasa wyłączająca menu newsów */
div#promo_entry {
	display: none;
}

/* klasa wyłączająca śledzika */
div#sledzik_box {
	display: none;
}

Oczywiście jeśli chcemy wyłączyć tylko śledzika to pomijamy pierwszą klasę usuwając ją z kodu i vice versa.

Internet Explorer

Po zapisaniu pliku CSS włączamy przeglądarkę, udajemy się do Narzędzia → Opcje internetowe → Dostępność, tam zaznaczamy ostatnią opcję i wybieramy stworzony przez nas plik CSS:

I co? OMG! Nie ma śledzika na nk.pl i nie ma bloku z newsami, magiaaaa! I to bez magicznych kodów.

Firefox

Są dwa sposoby, przy swoistego rodzaju „stylerach” oraz przy pomocy AdBlocka.

Sposób 1

Pobieramy rozszerzenie Stylish, instalujemy je (rozszerzenie), włączamy od nowa przeglądarkę. W dolnym prawym rogu ukazuje się nam ikonka z „S”, klikamy na nią, wybieramy Stwórz nowy styl → Pusty styl

Pokaże nam się nowe okno do tworzenia stylu. W polu pierwszym „Nazwa” wpisujemy naszaklasa, pole drugie możemy zostawić puste, kolejne zostawiamy bez zmian. Przechodzimy teraz do tego dużego pustego pola i wpisujemy w nim:

@namespace url(http://www.w3.org/1999/xhtml);

@-moz-document domain("nasza-klasa.pl") {
/*
Autor: inzaghi89
WWW: http://keepmind.eu
*/
/* klasa wyłączająca menu newsów */
div#promo_entry {
display: none;
}
/* klasa wyłączająca śledzika */
div#sledzik_box {
display: none;
}
}

Dajemy Zapisz, odświeżamy stronę i… Nie ma newsów i śledzia!

Sposób 2

Do drugiego sposobu potrzebujemy rozszerzenia AdBlock. Oczywiście instalujemy rozszerzenie. Następnie w prawym dolnym rogu klikamy na czerwoną ikonkę, przypominającą znak stopu ze znakami ABP. Klikamy na Dodaj filtr… i wpisujemy dwie nowe reguły:

 1. #div(promo_entry)
 2. #div(sledzik_box)

Klikamy na zastosuj i efekt natychmiastowy – zniknęło! :o

Opera

Jako krok pierwszy, musimy utworzyć plik CSS z odpowiednimi klasami, co opisałem niemalże na samym początku tego wpisu. Jeśli go mamy przechodzimy do następnego kroku.

Będąc na stronie nk.pl klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Preferencje dla witryny… przechodzimy do Wyświetlanie i klikamy na Wybierz…, dzięki tej opcji odszukujemy utworzony przez nas arkusz CSS. Zapisujemy, odświeżamy i działa…

Drugą opcją jest blokowanie tej klasy dla wszystkich stron. Proces jest podobny, jednakże udajemy się do menu Narzędzia → Preferencje → Zaawansowane → Zawartość → Opcje stylów… → jako „Mój arkusz stylów” wybieramy stworzony przez nas arkusz CSS, podobnie jak wyżej ;) .

Google Chrome

Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza. Najpierw odnajdujemy skrót, z którego uruchamiamy naszą przeglądarkę Google Chrome, klikamy na skrócie prawym przyciskiem myszy i w linii Element docelowy: na samym końcu dodajemy –load-extension=C:\ext, zakładając oczywiście, że właśnie do katalogu C:\ext będziemy wklejać rozszerzenia przeglądarki. Następnie tworzymy w katalogu dwa pliki. Pierwszy to manifest.json, a drugi naszaklasa.css. Do pierwszego wklejamy zawartość:

{
"name": "nasza-klasa",
"version": "1.0",
"description": "Pozbywanie sie boksu z newsami i śledzika",
"permissions": [
"http://nasza-klasa.pl/*"
],
"content_scripts": [
{
"matches": ["http://nasza-klasa.pl/*"],
"css": ["naszaklasa.css"]
}
]
}

Drugi plik natomiast tworzymy tak, jak jest to opisane na początku wpisu ;) .

To wszystko, nie daję tutaj 100% pewności, że usunie się blok z newsami, gdyż u mnie znika i się po chwili pojawia, pomimo stosowania definicji !important on wciąż powraca. Śledzik natomiast na 100% popłynie z prądami ;) .


Komentarze

11 odpowiedzi na „Jak usunąć Śledzika z nk.pl?”

 1. Dziękuje, zastosowałem to w swoim IE8 i pomogło. Śledzika niema, natomiast blok z newsami raz jest raz go niema, ale akurat on mi niebardzo przeszkadza.

 2. Awatar krytykant

  Filip (inzaghi) dziwnym człowiekiem jest.
  Jeśli ktoś skopiuje treść jego wpisu na jakiś pseudowykop, który reklamuje blogi dzięki fragmentom wpisów, igi robi z tego aferę godną komisji śledczej…
  Jednak, jeśli Filip skopiuje coś z innej strony, dodatkowo opatrzą to swoim autorstwem i zapewne copyrightami (vide usuwanie śledzika z nk, tutaj link do pierwowzoru -> LINK)

  Chciałem również zwrócić uwagę na fakt CAŁKOWITEGO usunięcia ze stopki copyrightów wordpressa, na którym blog jest oparty.

  Zdecydowałem się napisać o Filipie ponieważ jest to człowiek arogancki, z ego większym niż Mont Blanc, a mniemaniem o sobie większym niż Papież.

 3. @Zdzisław: nie wiem właśnie dlaczego tak się dzieje. Wychodzi na to, że blok od samego początku jest ukryty, po chwili się odświeża, więc nawet stosowanie !important nic tutaj nie daje. Cóż… widocznie tylko Firefox potrafi poradzić sobie z tym „hoverem”.

  @krytykant: jak miło, ktoś kto krytykuje :) od czasu mojego poprzedniego bloga (joggera) nie miałem tutaj takiej osoby, witaj! :) Dobrze, odpowiadam po kolei na Pana komentarz.
  Robiłem aferę, gdy miałem całkowity copyright i były to tylko przypadki agregatorów RSS/botów. Kradzież wpisów, jako wartości mentalnej również mnie denerwuje i na tym blogu nie uświadczysz wpisu, z którego informacje pochodzą z innych stron, a nie ma do nich odnośnika zewnętrznego ze źródłem, więc nie rozumiem problemu.
  O tym sposobie z pcformatu dowiedziałem się dopiero teraz, nawet wpisu nie widziałem. Wzorowałem się pomysłem na usunacsledzika.pl, jednakże wszystko tworzyłem od podstaw sam, dlatego też nie uważam się z tego miejsca za złodzieja, pozera… zwał jak zwał.

  Tak, jest usunięta. Pan krytyk nie zna się widocznie na licencjach, a krytykuje. WP jest opatrzony licencją GPL v3 – chcę to informuję o silniku, nie to nie.

  Jea, moje ego, moja arogancja, jestem męską szowinistyczną świnią i mimo tego, że nie wierzę w te wszystkie katolickie cuda, to od Papieża się odwal, ok? :]

  No a poza tym Panie krytyku, jeśli uważasz, że podany przez Ciebie link jest pierwowzorem, znajdź w moim wpisie i na stronie PCF treści pokrywające się, takie same stwierdzenia itd. Poza tym zwróć uwagę, że ja opisuję tutaj Operę, IE, Fx, Chrome, a oni zamiast Chrome – Safari. Dlaczego ja go tutaj nie wziąłem pod uwagę?!

 4. […] nadal ci on nie pasuje, po prostu usuń śledzika i nie zawracaj tym nikomu głowy, naprawdę nikogo nie obchodzi to, że wiesz jak go usunąć […]

 5. jeśli chce stworzyć css to mam wejść do dysku lokalnego c? a jeśli tak to co to jest ext?
  cytuję:”w katalogu C:\ext\”
  proszę o szybką odpowiedź

 6. jeśli chce stworzyć css to mam wejść do dysku lokalnego c? a jeśli tak to co to jest ext?

  To jest katalog. Musisz wejść na dysk C:\ i utworzyć w nim katalog/folder ext, ale może to być dowolnie inny folder.

 7. yyy.. nie chce mi sie czytać tego .. x – dd
  ale spox . nie musze usuwać śledzika x DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

 8. Hmmm… a jak się tworzy plik ccs?

 9. Tak, jak plik *.txt :o

 10. Awatar daliscie---du...
  daliscie—du…

  to jest paranoja.wiekszość z nas chce się bawić a nie denerwować tym porąbanym śledzikiem.jeżeli chcecie być kreatywni,to nie małpujcie wszystkiego z ameryki.nie macie pomysłu to sie drapcie gdzieś,”gdyby głupota miała skrzydła””…

 11. […] Jak usunąć Śledzika z nk.pl? – 6 180 | 5 088 | 00:03:02 | 83,14% | 79,72% […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *