Chmury nad głową na niebie, muł unosi się pod wodą oczekując na spokojniejszą chwilę, by móc osiąść się na dnie… ludzie spokoju nie dadzą pytając ciągle „Jak usunąć Śledzika z nk.pl?”, albo usiłują bezmyślnie wpisywać magiczne kody (takie, jak ten: W ramach „walki ze śledziem”), łudząc się, że to coś da, a skutek jaki jest, taki jest; sprawą oczywistą jest, że te wszystkie magiczniasiaste kody nic nie dają, spam/spim z nimi (o czym pisałem tu: Wypuśćcie śledzie z naszej-klasy) również nic nie daje – dziwne, prawda? W sumie miałem się nie brać za wpis tego typu, w głębi duszy liczyłem na to, że nikt mnie nie poprosi o to, ale wiedziałem, że w końcu ktoś wpadnie i napisze prośbę o to, jak usunąć śledzia: link do komentarza.
Oczywiście prościej jest narzekać, strzelać dupą, że śledzik to zło, że ten widżet/gadżet jest bezużyteczny, a ciężko jest po prostu poszukać w internecie sposobów na usunięcie tego dodatku. Ten czas, jaki ludzie poświęcają na kopiowanie i wklejanie tych łańcuszków mogliby poświęcić na przeszukanie internetu pod kątem informacji przydatnych ku usunięciu specyficznego bloku w kodzie strony nk.pl. Tak, bronię śledzika, ale nie jestem jego fanem, czy też szczególnie go nie ubóstwiam, bo wolę Blip’a. Jednakże funkcja jest, funkcja nie zniknie i funkcja ta będzie… Więc zamiast rozpaczać spamując łańcuszkami, weźcie się w garść i usuńcie po prostu ten blok u siebie.
W przypadku większości przeglądarek wystarczy jedynie wyłączyć klasę div#sledzik_box by wyłączyć ten blok. Pragnę jeszcze nadmienić iż istnieje możliwość wyłączenia dowolnego elementu strony. Ja zajmę się wyłączeniem dwóch, najbardziej irytujących przynajmniej mnie, elementów strony. Chodzi o samego śledzia oraz tego boksu z newsem, który jest nad nim. Generalnie w większości przypadków sam sposób wyłączenia jest banalnie prosty. Problematyczny może stać się jedynie Chrome, który to jako, tako nie obsługuje stylowania stron ustalonego przez nas i trzeba pisać specjalne rozszerzenie dla niego. W pozostałych przypadkach nie ma takiego problemu.
Generalnie chodzi nam głównie o ten drugi blok, jednakże jak już wziąłem się za opisywanie czegoś, to opiszę, jak usunąć oba bloki ;) . Jak szaleć, to szaleć, nie? 8)
W gwoli ścisłości chodzi nam tylko o zrobienie czegoś, co wyłączy dwie klasy CSS z kodu strony, tak by elementy zostały po prostu ukryte. Jako tako nie znam innego działającego sposobu, by wyłączyć te elementy, a zarazem nie ingerując pośrednio, lub bezpośrednio w stronę i jej funkcjonalność. Same kody CSS, które użyjemy opierają się na funkcji display: none;, co sprawia, że dane elementy nie są wyświetlane. Reasumując, tworzymy plik CSS o nazwie np. naszaklasa.css w katalogu C:\ext\, a do zawartości pliku dodajemy:
/* Autor: inzaghi89 WWW: http://keepmind.eu */ /* klasa wyłączająca menu newsów */ div#promo_entry { display: none; } /* klasa wyłączająca śledzika */ div#sledzik_box { display: none; }
Oczywiście jeśli chcemy wyłączyć tylko śledzika to pomijamy pierwszą klasę usuwając ją z kodu i vice versa.
Internet Explorer
Po zapisaniu pliku CSS włączamy przeglądarkę, udajemy się do Narzędzia → Opcje internetowe → Dostępność, tam zaznaczamy ostatnią opcję i wybieramy stworzony przez nas plik CSS:
I co? OMG! Nie ma śledzika na nk.pl i nie ma bloku z newsami, magiaaaa! I to bez magicznych kodów.
Firefox
Są dwa sposoby, przy swoistego rodzaju „stylerach” oraz przy pomocy AdBlocka.
Sposób 1
Pobieramy rozszerzenie Stylish, instalujemy je (rozszerzenie), włączamy od nowa przeglądarkę. W dolnym prawym rogu ukazuje się nam ikonka z „S”, klikamy na nią, wybieramy Stwórz nowy styl → Pusty styl
Pokaże nam się nowe okno do tworzenia stylu. W polu pierwszym „Nazwa” wpisujemy naszaklasa, pole drugie możemy zostawić puste, kolejne zostawiamy bez zmian. Przechodzimy teraz do tego dużego pustego pola i wpisujemy w nim:
@namespace url(http://www.w3.org/1999/xhtml); @-moz-document domain("nasza-klasa.pl") { /* Autor: inzaghi89 WWW: http://keepmind.eu */ /* klasa wyłączająca menu newsów */ div#promo_entry { display: none; } /* klasa wyłączająca śledzika */ div#sledzik_box { display: none; } }
Dajemy Zapisz, odświeżamy stronę i… Nie ma newsów i śledzia!
Sposób 2
Do drugiego sposobu potrzebujemy rozszerzenia AdBlock. Oczywiście instalujemy rozszerzenie. Następnie w prawym dolnym rogu klikamy na czerwoną ikonkę, przypominającą znak stopu ze znakami ABP. Klikamy na Dodaj filtr… i wpisujemy dwie nowe reguły:
- #div(promo_entry)
- #div(sledzik_box)
Klikamy na zastosuj i efekt natychmiastowy – zniknęło! :o
Opera
Jako krok pierwszy, musimy utworzyć plik CSS z odpowiednimi klasami, co opisałem niemalże na samym początku tego wpisu. Jeśli go mamy przechodzimy do następnego kroku.
Będąc na stronie nk.pl klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Preferencje dla witryny… przechodzimy do Wyświetlanie i klikamy na Wybierz…, dzięki tej opcji odszukujemy utworzony przez nas arkusz CSS. Zapisujemy, odświeżamy i działa…
Drugą opcją jest blokowanie tej klasy dla wszystkich stron. Proces jest podobny, jednakże udajemy się do menu Narzędzia → Preferencje → Zaawansowane → Zawartość → Opcje stylów… → jako „Mój arkusz stylów” wybieramy stworzony przez nas arkusz CSS, podobnie jak wyżej ;) .
Google Chrome
Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza. Najpierw odnajdujemy skrót, z którego uruchamiamy naszą przeglądarkę Google Chrome, klikamy na skrócie prawym przyciskiem myszy i w linii Element docelowy: na samym końcu dodajemy –load-extension=C:\ext, zakładając oczywiście, że właśnie do katalogu C:\ext będziemy wklejać rozszerzenia przeglądarki. Następnie tworzymy w katalogu dwa pliki. Pierwszy to manifest.json, a drugi naszaklasa.css. Do pierwszego wklejamy zawartość:
{ "name": "nasza-klasa", "version": "1.0", "description": "Pozbywanie sie boksu z newsami i śledzika", "permissions": [ "http://nasza-klasa.pl/*" ], "content_scripts": [ { "matches": ["http://nasza-klasa.pl/*"], "css": ["naszaklasa.css"] } ] }
Drugi plik natomiast tworzymy tak, jak jest to opisane na początku wpisu ;) .
To wszystko, nie daję tutaj 100% pewności, że usunie się blok z newsami, gdyż u mnie znika i się po chwili pojawia, pomimo stosowania definicji !important on wciąż powraca. Śledzik natomiast na 100% popłynie z prądami ;) .
Dodaj komentarz