WordPress 2.8 wydany

wordpress-blue-m

Dobra wiadomość? Zła wiadomość? Trudno ocenić, choć… no cóż nie ukrywam iż lepszym rozwiązaniem jest zaktualizować, łatając tym samym parę luk, niż nie robić nic. Zmian, które jako tako zmieniłyby sposób „pracy” z tym CMSem wielu nie dostrzegam – oczywiście z mojego pkt. widzenia, czyli takiego zwykłego użytkownika.

Sama aktualizacja natomiast przebiegła bez większych zgrzytów, na wszelki wypadek wykonałem sobie backup plików i bazy, ale całkowicie niepotrzebnie. Aktualizacja, tak samo, jak i w przypadku wersji 2.7 przebiegła bezproblemowo i szybko. W dalszej części nie będę się rozwodził jakoś szczególnie nad zmianami, bo nie jestem profesjonalistom w tej dziedzinie. Postaram się raczej opisać zmiany widoczne z pkt. widzenia takiego „szaraczka” ;) .

Kokpit

Nadzwyczajnych zmian tutaj nie ma. Jedyna zauważalna zmiana to możliwość zmiany ilości wyświetlanych kolumn w „Opcjach ekranu”.

Wpisy

Jak zapowiadali, tak zrobili. Forma daty zaplanowanych wpisów nie prezentuje się już w formie: „Za x dni od dziś”, lecz podawana jest data: DD.MM.YYYY.

Media

Nie dostrzegłem praktycznie żadnej zmiany, poza tym że podczas wysyłania załączników/plików mamy możliwość przerwania tej operacji. Dalej żadnych zmian, aż do…

Wygląd

Zdaje się, że tutaj jest najwięcej zmian. Teraz mamy możliwość instalowania i usuwania szablonów, tak samo jak ma/miało to miejsce w przypadku wtyczek. Poza tym autorzy zmodernizowali nieco stronę zarządzania widżetami, co sprawia że zarządzanie nimi jest o wiele bardziej przyjazne. Choć przyznam szczerze, że widżety jak ustawiłem na początku, tak mam je do teraz i jako takiej zmiany nie potrzebowałem (ale innym…; może się przydać).

Wtyczki

Również nieco zmodernizowane, aczkolwiek uważam, że na niekorzyść. Przedtem widziałem dokładnie, którą wtyczkę mam włączoną, którą wyłączoną, a teraz… wszystko jest w jednej kolumnie. Jedyna różnica to fakt, iż wyłączone posiadają szare tło. Ostatecznie nic więcej nie zmieniono z takich zauważalnych zmian. Jak dla mnie narodził się po aktualizacji łatwy do rozwiązania problem.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarkę, która widoczna jest w górnym prawym rogu strony dodałem przy pomocy

<?php get_search_form(); ?>

Dotychczas wyświetlany był tylko i wyłącznie formularz wyszukiwarki bez żadnych „opisów”. Po aktualizacji, po lewej stronie formularza pojawił się napis: „Szukaj:„, który spaskudził mój szablon ;) .

inzaghi89 weblog

Usunąć ten tekst można np. dzięki CSS dodając poniższy wpis:

#searchform .screen-reader-text {
display: none;
}

Efekt? Możecie sami zobaczyć :) – nie ma „Szukaj:„.

Spolszczenie

Spolszczenie WordPressa dostępne jest na polskiej stronie projektu.

 • Polska wersja WordPress 2.8 → Pobierz
 • Spolszczenie do WordPress 2.8 → Pobierz

Komentarze

5 odpowiedzi na „WordPress 2.8 wydany”

 1. A kolorowanie składni podczas modyfikowania wyglądu to co :P
  Btw. spolszczenie używasz z wersji 2.7.1 ?

 2. Haspet: nie korzystam z tego modyfikowania ich, mam od tego shella i również mam tam kolorowanie składni ;).
  Tak, spolszczenie z 2.7.1 mam. A coś jest nie tak na blogu?

 3. Nie no chyba wszystko, ok.
  Tak tylko pytam, bo ja jeszcze swojego bloga nie aktualizowałem.

 4. Są pewne problemy, nie każdemu przychodzi to łatwo, co opisuję u siebie. chociaż na 2 serwerach poszło z automatu, a u mnie musiałem ręcznie.

  1. To o problemie z aktualizacją czytałem, na Blipie zdaje się było info o nowym wpisie u Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *