SoundConverter – dowolny format w wolnej wersji

soundconverterSoundConverter jest dla {{linux|Linuksa}} tym, czym np. CDex, czy też niezwykle rozbudowany Format Factory dla {{windows|Windowsa}}. Czyli, jak już zdążyliście wydedukować, jest to darmowe narzędzie służące do przeróbki plików muzycznych do interesujących nas formatów, a co ciekawsze jest dostępny na licencji {{GNU_General_Public_License|GNU GPL}}, co oznacza niemalże całkowitą wolność.

Program ten potrafi otworzyć praktycznie wszystkie dostępne formaty audio, które tylko wspiera GStreamer, natomiast przy jego pomocy możemy zapisać te pliki do formatu: {{MP3}}, {{OGG}}, {{FLAC}}, {{AAC}}, oraz {{WAV}}. {{GUI}} tego programu jest zrobione w sposób dosyć przemyślany, a w efekcie posiadamy interfejs z kilkoma przyciskami i niezbędnymi opcjami; interfejs jest niezwykle minimalistyczny, zachowując tym samym swą funkcjonalność.

Instalacja

Do podstawowych funkcji wystarcza nam sam SoundConverter, w repozytoriach {{Ubuntu}} można go odnaleźć spokojnie ;) . Domyślnie jednak program nie udostępnia możliwości zapisu plików do formatu {{MP3}}, no chyba, że mamy już zainstalowany odpowiedni GStreamer.

sudo apt-get install soundconverter gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse

Po wykonaniu powyższej komendy zainstaluje nam się konwerter wraz z obsługa zapisu plików do formatu {{MP3}}.

Preferencje

soundconverter-preferencjeProgram posiada naprawdę niewiele opcji. Do dyspozycji mamy opcje, które układają się kolejno:

  • wybór katalogu, w którym chcemy zapisać przekonwertowane pliki
  • możliwość tworzenia podkatalogów {autor}/{płyta}, {autor}-{płyta}, bądź {autor} – {płyta}
  • po przekonwertowaniu pliku możemy poprosić program, by usunął plik źródłowy
  • nazewnictwo plików wyjściowych, gdzie mamy kilka opcji, bądź sami ustalamy sobie nazewnictwo
  • zastępowanie nietypowych znaków, jak np. ą, ś, ć, czy też inne znaki z ogonkami i nie tylko…
  • jakość pliku wyjściowego, jego rozszerzenie i próbkowanie

Obsługa

Tutaj w zasadzie jest niewiele do opisania. Jedyne, co musimy po poprawnym skonfigurowaniu zrobić, to dodać pliki do przetworzenia, korzystając tym samym z przycisku „Dodaj plik„, czy też cały katalog, a następnie, po zakończeniu wybierania plików na przycisk „Przekonwertuj„.

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na zakończenie procesu i cieszyć się przerobionymi plikami ;) .

Ten wpis został opublikowany w kategorii Linux, Programy, Techniczne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *