Foxmarks – synchronizuj swoje zakładki oraz hasła

Foxmarks jest niczym innym, jak dodatkiem do przeglądarki Firefox, który pełni podobną funkcję, jak Synchronizacja danych znana z Opery – podobną, a dlaczego? Otóż Foxmarks synchronizuje dane, jednakże w przeciwieństwie do tego synchronizatora z Opery, tutaj mamy możliwość wysłania takich danych, jak: zakładki, oraz zapamiętane hasła w przeglądarce! Kolejnym atutem dodatku jest fakt, iż mamy możliwość wysyłania danych na nasz własny serwer, czego to Opera nie udostępnia. Oczywiście jest też możliwość synchronizacji danych między naszym komputerem, a serwerem Foxmarks’a, czyli dokładnie tak, jak odbywa się to w przypadku Opery, gdzie dane wysyłane są do naszego profilu my.opera.com. Ja jednak skupię się tutaj na opisaniu dodatku pod kątem synchronizacji danych na naszym serwerze. A co dodatek potrafi, możecie oglądnąć na tym filmiku (wersja angielska):

Instalacja

Jak instalować dodatki do przeglądarki Firefox każdy, kto jej używa powinien wiedzieć. Jeśli ktoś jednak nie wie, to już piszę. Kliknij w ten odnośnik: http://download.foxmarks.com/download, a następnie po lewej stronie kliknij na obrazek Download Foxmarks for Firefox. Pod paskiem adresu pojawi się wysuwany toolbar, na którym musimy kliknąć na Zezwól, a następnie rozpocznie się instalacja i należy ponownie uruchomić przeglądarkę.

Pierwsze uruchomienie

foxmarks-pierwsze-uruchomieniePrzy pierwszym uruchomieniu przeglądarki (po restarcie) pojawia się nam kreator dodatku, dzięki któremu w prosty sposób możemy wybrać sposób synchronizacji danych, a właściwie… konfigurator oferuje nam jedynie możliwość synchronizacji danych z serwerem Foxmarks, czyli my.foxmarks.com. W kolejnych krokach konfigurator zapyta nas, czy posiadamy już konto, czy też nie… ale skupmy się na myśli przewodniej tego wpisu – synchronizacja z naszym serwerem.

W celu poprawnego skonfigurowania tejże opcji musimy (podkreślam), musimy anulować konfigurację poprzez kreator. W tym celu klikamy na Anuluj. Pojawi nam się komunikat pt. „Anulowanie konfiguracji” z zapytaniem, czy kreator ma się pojawiać podczas kolejnego startu przeglądarki – kwestią gustu jest, co tutaj zrobimy, ja preferuję jednak zaznaczenie tego checkboksa.

Konfiguracja wtyczki

Narzędzia → Foxmarks → Ustawienia, bądź po prostu Ctrl+Shift+F.

foxmarks-konto

W pierwszej zakładce uzupełniamy dane, tak jak na zrzucie ekranu (↑), czyli kolejno:

 • Nazwa użytkownika: nasz login do serwera FTP
 • Hasło: nasze hasło do serwera FTP
 • Zaznaczamy, by zapamiętał hasło

Ważne jest, by przejść teraz do konfiguracji adresów samego serwera FTP, w przeciwnym razie, gdy zechcemy ustawić eksport zapamiętanych haseł, to może się coś zrobić nie po naszej myśli ;) . Udajemy się więc do zakładki Zaawansowane:

foxmarks-zaawansowane

Interesują nas tutaj tylko ostatnie pola, czyli URL:, Adres hasła:. Pierwsze pole (URL:) dotyczy umieszczenia naszego pliku z kopiami zakładem, drugie zaś (Adres hasła:) lokalizuje położenie na serwerze pliku, w którym umieszczone są nasze zapamiętane hasła. Istotną rzeczą jest, by oba te pliki miały rozszerzenie *.json. Uzupełniamy pola, jak na zrzucie:

 • URL: ftp://AdresNaszegoFTP/katalog-gdzie-umieścimy-plik/nazwapliku.json
 • Adres hasła: ftp://AdresNaszegoFTP/katalog-gdzie-umieścimy-plik/nazwapliku2.json (nazwy plików muszą się różnić)

Możemy kliknąć teraz OK, jeśli chcemy wysyłać tylko zakładki. Jeśli chcemy również hasła, musimy cofnąć się do zakładki Operacje.

W zakładce tej zaznaczamy „Hasła„, dzięki czemu dodatek będzie synchronizował również nasze zapamiętane hasła z serwerem. Kreator poprosi nas o podanie PINu, który znamy tylko my, oczywiście może to być dowolne hasło składające się z liter oraz liczb. Dzięki PINowi nasze hasła są szyfrowane w pliku, więc w razie jakiejkolwiek ich utraty nikt nie będzie miał z nich pożytku (przynajmniej teoretycznie).

Synchronizowanie

Nie ma nic prostszego, możemy to dokonać poprzez ustawienia dodatku (zakładka Konto), bądź używając kombinacji klawiszowej Ctrl+Shift+S. Można oczywiście zaznaczyć w ustawieniach (zakładka Operacje), by dodatek automatycznie synchronizował dane z serwerem, bądź robił to podczas zamykania przeglądarki – kwestia gustu i upodobań.

Istnieje również opcja ręcznego eksportu/importu, czego dokonamy w zakładce Zaawansowane. Klikając w przycisk Wyślij dodatek wyeksportuje nasze zakładki oraz hasła (jeśli zaznaczyliśmy taką chęć) na nasz serwer FTP. Drugą opcją jest opcja Pobierz, która służy do pobrania naszych zakładek oraz haseł z serwera, w przypadku gdy korzystamy np. z innego komputera, bądź jesteśmy świeżo po formacie dysku i potrzebujemy swoich danych.

Podsumowanie

Podsumowując, uważam dodatek Foxmarsk za coś wspaniałego, czego poszukiwałem od dłuższego czasu i przez głupie (w zasadzie błędne) kliknięcie, trafiłem nie tam, gdzie miałem, a teraz jestem szczęśliwy, że nie stracę swoich danych w Firefoksie. A fakt, że addon daje możliwość synchronizacji danych z naszym serwerem FTP, sprawia że uważam go za jeszcze bardziej użyteczny :) .


Komentarze

5 odpowiedzi na „Foxmarks – synchronizuj swoje zakładki oraz hasła”

 1. Czy nie wygodniejszym sposobem jest używanie del.icio.us + add-on dla Firefoksa?
  Jeśli chodzi o zakładki oczywiście, bo synchronizacja haseł to woŋóle dla mnie jest zło.

 2. Fajny dodatek, niezbędny przy pracy na większej ilości komputerów. Przydaje się również podczas korzystania z obcych maszyn. Prosty i funkcjonalny :)

 3. @Gucman
  Tak samo istnieją addony dla Fx i użytkowników Google (nie pamiętam nazwy). Jak dla mnie nie jest to praktyczne. Tutaj wysyłam sobie wszystkie zakładki kiedy tylko chcę i mam do nich dostęp tylko ja – zwłaszcza, że można zapisać pliki w katalogu innym niż public_html, do którego nie ma nikt dostępu praktycznie, bo chcący się tam dostać musisz podać login i hasło.
  Hasła… też fajna sprawa. Podoba mi się właśnie to.

  @Devid
  O tak :) .

 4. @inzaghi89
  „istnieją addony dla Fx i użytkowników Google” — gBookmarks (badziew)

  w delicious też mogę zapisać zakładkę jako prywatną. Nikt jej nie widzi poza mną.
  Ty też musisz podać hasło, tak samo jak i ja.

 5. Nie wiem, jakoś bardziej podoba mi się ten foxmarks, no i dlatego też że nie korzystam z delicious.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *