Foxmarks jest niczym innym, jak dodatkiem do przeglądarki Firefox, który pełni podobną funkcję, jak Synchronizacja danych znana z Opery – podobną, a dlaczego? Otóż Foxmarks synchronizuje dane, jednakże w przeciwieństwie do tego synchronizatora z Opery, tutaj mamy możliwość wysłania takich danych, jak: zakładki, oraz zapamiętane hasła w przeglądarce! Kolejnym atutem dodatku jest fakt, iż mamy możliwość wysyłania danych na nasz własny serwer, czego to Opera nie udostępnia. Oczywiście jest też możliwość synchronizacji danych między naszym komputerem, a serwerem Foxmarks’a, czyli dokładnie tak, jak odbywa się to w przypadku Opery, gdzie dane wysyłane są do naszego profilu my.opera.com. Ja jednak skupię się tutaj na opisaniu dodatku pod kątem synchronizacji danych na naszym serwerze. A co dodatek potrafi, możecie oglądnąć na tym filmiku (wersja angielska):
Instalacja
Jak instalować dodatki do przeglądarki Firefox każdy, kto jej używa powinien wiedzieć. Jeśli ktoś jednak nie wie, to już piszę. Kliknij w ten odnośnik: http://download.foxmarks.com/download, a następnie po lewej stronie kliknij na obrazek Download Foxmarks for Firefox. Pod paskiem adresu pojawi się wysuwany toolbar, na którym musimy kliknąć na Zezwól, a następnie rozpocznie się instalacja i należy ponownie uruchomić przeglądarkę.
Pierwsze uruchomienie
Przy pierwszym uruchomieniu przeglądarki (po restarcie) pojawia się nam kreator dodatku, dzięki któremu w prosty sposób możemy wybrać sposób synchronizacji danych, a właściwie… konfigurator oferuje nam jedynie możliwość synchronizacji danych z serwerem Foxmarks, czyli my.foxmarks.com. W kolejnych krokach konfigurator zapyta nas, czy posiadamy już konto, czy też nie… ale skupmy się na myśli przewodniej tego wpisu – synchronizacja z naszym serwerem.
W celu poprawnego skonfigurowania tejże opcji musimy (podkreślam), musimy anulować konfigurację poprzez kreator. W tym celu klikamy na Anuluj. Pojawi nam się komunikat pt. „Anulowanie konfiguracji” z zapytaniem, czy kreator ma się pojawiać podczas kolejnego startu przeglądarki – kwestią gustu jest, co tutaj zrobimy, ja preferuję jednak zaznaczenie tego checkboksa.
Konfiguracja wtyczki
Narzędzia → Foxmarks → Ustawienia, bądź po prostu Ctrl+Shift+F.
W pierwszej zakładce uzupełniamy dane, tak jak na zrzucie ekranu (↑), czyli kolejno:
- Nazwa użytkownika: nasz login do serwera FTP
- Hasło: nasze hasło do serwera FTP
- Zaznaczamy, by zapamiętał hasło
Ważne jest, by przejść teraz do konfiguracji adresów samego serwera FTP, w przeciwnym razie, gdy zechcemy ustawić eksport zapamiętanych haseł, to może się coś zrobić nie po naszej myśli ;) . Udajemy się więc do zakładki Zaawansowane:
Interesują nas tutaj tylko ostatnie pola, czyli URL:, Adres hasła:. Pierwsze pole (URL:) dotyczy umieszczenia naszego pliku z kopiami zakładem, drugie zaś (Adres hasła:) lokalizuje położenie na serwerze pliku, w którym umieszczone są nasze zapamiętane hasła. Istotną rzeczą jest, by oba te pliki miały rozszerzenie *.json. Uzupełniamy pola, jak na zrzucie:
- URL: ftp://AdresNaszegoFTP/katalog-gdzie-umieścimy-plik/nazwapliku.json
- Adres hasła: ftp://AdresNaszegoFTP/katalog-gdzie-umieścimy-plik/nazwapliku2.json (nazwy plików muszą się różnić)
Możemy kliknąć teraz OK, jeśli chcemy wysyłać tylko zakładki. Jeśli chcemy również hasła, musimy cofnąć się do zakładki Operacje.
W zakładce tej zaznaczamy „Hasła„, dzięki czemu dodatek będzie synchronizował również nasze zapamiętane hasła z serwerem. Kreator poprosi nas o podanie PINu, który znamy tylko my, oczywiście może to być dowolne hasło składające się z liter oraz liczb. Dzięki PINowi nasze hasła są szyfrowane w pliku, więc w razie jakiejkolwiek ich utraty nikt nie będzie miał z nich pożytku (przynajmniej teoretycznie).
Synchronizowanie
Nie ma nic prostszego, możemy to dokonać poprzez ustawienia dodatku (zakładka Konto), bądź używając kombinacji klawiszowej Ctrl+Shift+S. Można oczywiście zaznaczyć w ustawieniach (zakładka Operacje), by dodatek automatycznie synchronizował dane z serwerem, bądź robił to podczas zamykania przeglądarki – kwestia gustu i upodobań.
Istnieje również opcja ręcznego eksportu/importu, czego dokonamy w zakładce Zaawansowane. Klikając w przycisk Wyślij dodatek wyeksportuje nasze zakładki oraz hasła (jeśli zaznaczyliśmy taką chęć) na nasz serwer FTP. Drugą opcją jest opcja Pobierz, która służy do pobrania naszych zakładek oraz haseł z serwera, w przypadku gdy korzystamy np. z innego komputera, bądź jesteśmy świeżo po formacie dysku i potrzebujemy swoich danych.
Podsumowanie
Podsumowując, uważam dodatek Foxmarsk za coś wspaniałego, czego poszukiwałem od dłuższego czasu i przez głupie (w zasadzie błędne) kliknięcie, trafiłem nie tam, gdzie miałem, a teraz jestem szczęśliwy, że nie stracę swoich danych w Firefoksie. A fakt, że addon daje możliwość synchronizacji danych z naszym serwerem FTP, sprawia że uważam go za jeszcze bardziej użyteczny :) .
Dodaj komentarz