Co lepsze? Spotify vs. YouTube Music

Kilka dni temu bobiko opublikował wpis o subiektywnym zdaniu na temat YouTube Premium. Tknęło mnie to w kierunku porównania YouTube Music ze Spotify. Głównie z jednego względu: po co opłacać dwie subskrypcje, skoro w jednej mogę mieć wszystko?! Od kilku miesięcy opłacam równolegle dwie subskrypcje – YouTube Premium oraz Spotify. A mając YT Premium mam dostęp do muzyki i do filmów bez reklam. Czy aby jednak było warto rezygnować ze Spotify? To monie zastanawiało.

Biblioteka

W jednym i drugim przypadku mamy ogromną bibliotekę muzyczną. Nie sposób jest porównać 1:1 oba serwisy ze sobą, ponieważ utwory można liczyć w milionach (jeśli nie miliardach). Te utwory, które ja potrzebuję są i tu, i tu.

Bobiko zwrócił mi uwagę na jedną rzecz – nowości, które wcześniej pojawiają się na Spotify. Nie mam pewności, czy na pewno tak jest, nie sprawdzałem, bo nie monitoruję aż tak nowości muzycznych.

Jakość

Najważniejszym aspektem dla mnie i właściwie wyznacznikiem, czy rezygnować, czy nie – była/jest jakość dźwięku. Spotify oferuje jakość dźwięku 320 kbps, z kodekiem AAC/OGG, natomiast YouTube Music 256kbps AAC (tutaj zakładam, że jest to MP3). Na papierze więc wygrywa Spotify.

Porównanie jakości dźwięku na różnych serwisach: Soundguys.com

Ale tak nie jest!

Utwory sprawdzałem w najwyższej dostępnej jakości na 3 różnych urządzeniach – telefon, ze słuchawkami Sony WF-XB700, konsola XBox oraz TV Sony ze smart tv z podłączonym zestawem 2.1. Na każdym z tych urządzeń jeśli chodzi o jakość utworów wygrał dla mnie YT. Brzmi to dziwnie, ale tak jest. Sprawdzałem utwory, które bardzo dobrze znam ze Spotify oraz te, które posiadam fizycznie na krążkach.

 1. Whitesnake – Drum Solo
 2. Metallica – Nothing Else Matters
 3. Tommee Profitt – In The End
 4. Two Feet – Quick Musical Doodles & Sex
 5. Rhiannon Giddens – Mountain Hymn
 6. The Wellerman
 7. Katy Perry – Rise

Są to dość zróżnicowane utwory, celowo… Każdy z nich na YT był głośniejszy, wyraźniejszy i czystszy. Średnie pasmo nieco jest ucięte, ale zdecydowanie lepiej wysokie tony brzmiały. Tak jakby YT faktycznie miał AAC, a Spotify nie do końca. Spotify sprawiało wrażenie jakby dźwięk znajdował się w jakimś pudełku i był delikatnie stłumiony.

Werdykt?

Skoro nie widać różnicy, po co przepłacać. Jeszcze tylko znaleźć sposób na migrację całej playlisty ;).

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Dajcie znać w komentarzach.


Komentarze

7 odpowiedzi na „Co lepsze? Spotify vs. YouTube Music”

 1. Obstawiam, iż YTP to może być HE-AAC lub LC-AAC. Albo jakiś kodek opracowany na podstawiem WebM

  Pamiętaj, iż Google dość mocno inwestuje w nowe kodeki.

  1. Szukałem wczoraj i dzisiaj w tym temacie, bo nie dawało mi to spokoju. Jedyne informacje, do jakich udało mi się dojść, to że google dla YT/p/m korzysta z kodeka opus. Jeśli faktycznie tak jest, to z moim słuchem nie jest źle, że dostrzegłem różnicę na plus.

   Opus na Wiki

 2. Youtube premium w wersji rodzinnej extra, jednak dla poważniejszych użytkowników dochodzi opcja hi-fi domowego, tu wygrywa spotify bo youtuba nie widzialem zeby byl na jakimś amplitunerze a moja yamaha nie ma na pewno a to jest super opcja

 3. Awatar Andrzej Ryż
  Andrzej Ryż

  Tylko YT Premium, YT bez reklam, odtwarzanie w tle, do tego muzyka za 5 zł więcej. Spotify jakby był tańszy o 5 zł, to wtedy byłby bezkonkurencyjny.

  1. Oczywiście, najlepiej wychodzi pełny pakiet YT Premium + Music.

 4. SZefunciu jest aplikacja strona interentowa która przenposic ci playliste

  1. Oczywiście. Ja zdaje się, korzystałem z tego rozwiązania https://soundiiz.com/tutorial/spotify-to-youtube-music Co prawda zdarza się, że pojedyncze utwory nie zostaną przeniesione, ale większość działa. Braki spowodowane są ubytkami w bibliotece YT w stosunku do Spotify, bądź innym nazewnictwem czasem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *