W internecie można odnaleźć sporo informacji na temat każdego z nas (internautów, choć zapewne nie tylko ich). Ludzie, którzy czują się bezpiecznie i anonimowo, są w ogromnym błędzie i powinni czym prędzej zmienić swój stosunek do internetu, bo nikt nie jest bezpieczny i anonimowy. Jednakże jak ustrzec się w jak najlepszy sposób od niechcianych wirusów, czy włamów na nasze konto – szczególnie jeśli chodzi, o konta, które stanowią dla nas jakąś wartość (konta bankowe dla przykładu).
Siła hasła
Siłę hasła określa się poprzez ilość znaków (liter i cyfr), jak i również znaków specjalnych (np. #$%^…) oraz wielkości tych znaków. Najprostszymi hasłami, a zarazem takimi, które mają najsłabszą moc, są hasła słownikowe:
- mama, tata
- helikopter
- internet
- i wiele, wiele innych, które można odnaleźć w słownikach mowy
Lecz to nie wszystko. Ludzie podają również jako swoje hasła: imiona członków rodziny, imiona zwierząt, daty urodzin swoich, czy któregoś z członków, znaki na klawiaturze, które występują koło siebie (np. qwerty, 12345, 1qaz2wsx…). Co gorsze, niektórzy posiadają tylko jedno hasło do wszystkich posiadanych przez siebie kont! Szczyt głupoty!
Jakie lekarstwo?
Lekarstwo? Zdrowy rozsądek i zachowanie ostrożności. Nie podawaj swoich haseł osobom, których nie znasz, nie rejestruj się na stronach, które wydają ci się niepewne, zabezpiecz się! Lecz pamiętaj, że nawet najlepszy firewall i antywirus nie uchronią cię w 100% przed przestępcami/hakerami. Tutaj liczy się głównie to, byś sam uważał.
Mocne hasło, ale jakie?
Mocnym hasłem można określić hasło, które składa się co najmniej z 6 znaków, które nie składają się w spójną całość, czyli nie są słowem, np.
- WjD@#4i&1
- Aksjd*7f
- JdXnYt&%2
Można również skorzystać z generatorów haseł, lecz nie mam do nich jakiegoś większego zaufania. Najlepiej wymyślić sobie takie hasło, byśmy mogli je zapamiętać, a zarazem inni nie mogli go rozszyfrować. Ważne jest, by w haśle występowały wielkie litery, gdyż są one gorsze do odgadnięcia, nawet po wykradnięciu hasła z bazy.
Używaj kilku haseł
Tak! Używaj kilku haseł. Przeznacz np. jedno dla serwisów społecznościowych, drugie dla for dyskusyjnych, trzecie dla swoich kont bankowych itd. itp.
Dodaj komentarz