Zmuszenie Iplex do działania na Operze

Iplex będące jedną z największych (o ile nie największą) bezpłatną polską wypożyczalnią filmów VOD oferuje swoim użytkownikom na prawdę wiele ciekawych pozycji. Do oglądania filmów nie potrzeba nam praktycznie nic, poza przeglądarką internetową i w miarę dobrym łączem internetowym. Praktycznie, albowiem w tym przypadku również Opera ma pod górkę. Przekonałem się na własnej skórze iż po całkowitym usunięciu Firefoksa i Google Chrome z dysku owa strona… przestaje również działać prawidłowo (filmy przestają działać).

Wszystko to za sprawą pluginu/odtwarzacza Vividas. Gdy miałem zainstalowaną przeglądarkę Firefox to odtwarzacz działał, ponieważ miałem zainstalowaną tą wtyczkę i Opera ją znajdowała. Po deinstalacji i całkowitym oczyszczeniu dysku – przestał. Usunięty został odtwarzacz. Wprawdzie Iplex podaje informacje, co zrobić, by uruchomić filmy na Operze, ale gwarantuję Wam – to nie działa:

Opera
Po wybraniu „Kliknij aby zainstalować” zostaniesz poproszony, aby uruchomić VividasPlayerInstaller.exe. Po wybraniu „Uruchom”, potwierdź wybór i kolejne komunikaty wcelu zainstalowania odtwarzacza. Po instalacji będziesz musiał zamknąć i ponownie otworzyć stronę internetową.

Nie pojawia się żadna prośba o instalację (swoją drogą dopiero pisząc ten wpis, dostrzegłem, że mają literówkę „wcelu” – brakuje spacji).

Powinno działać…

Przyznaję się bez bicia – nie wpatrywałem się w szczegóły kodu znajdującego się na stronie wypożyczalni. Popatrzyłem tylko w źródło strony, by odnaleźć jakieś informacje dotyczące odtwarzacza Vividas. Znalazłem.

<p><span></span><a href="http://player.vividas.com/download.php?noplugin=true">Prosimy o akceptację wtyczki player'a iplex.pl.<br />Kliknij tutaj, aby zaakceptować.</a></p>

Według tej linijki powinna pokazać się nam informacja z odnośnikiem do pobrania odtwarzacza. Powinna, ale nie pokazuje. Domyślam się, że programiści pomylili się gdzieś i prawdopodobnie odtwarzacz (obrazek) przysłania ten monit. Uważam również, że powinni zrobić jakiś mechanizm sprawdzający zainstalowany dodatek.

Jeśli jest zainstalowany dodatek = wyświetl film, jeśli nie = wyświetl monit o instalację.

Rozwiązanie nr 1

Są dwa rozwiązania tego problemu. Krótkie i krótsze (a właściwie oba są krótkie i proste). Pierwsze rozwiązanie, które przyszło mi do głowy – instalacja dodatku z odnośnika, który jest zawarty w kodzie strony.

Vividas Player – Plik instalacyjny Vividas Player

Sęk w tym, że jestem osobą, która dba o porządek w plikach u siebie na dysku i nie lubię instalować czegoś, z czego korzystam raz na ruski miesiąc, wraz ze śmieciami. Nie spodobał mi się więc fakt, że muszę mieć dodatkową aplikację do odtwarzania, gdzie to inne przeglądarki tego nie potrzebują.

Przeglądarka po restarcie powinna sama wykryć dodatek. Jeśli tak się nie stanie, wchodzimy na stronę: opera:plugins i klikamy „Odśwież”.

Rozwiązanie nr 2

Przy nim jest nieco więcej kombinowania, bo trzeba grzebać na dysku, ale nie mamy zainstalowanych innych śmieci (właściwie dziwię się, że nadal nie ma mechanizmu, który sam by załatwił ten problem).

Plugin Vividas Player – Biblioteka DLL pluginu/odtwarzacza Vividas.

Pobieramy wyżej załączony plik *.zip, a jego zawartość rozpakowujemy do: C:\Program Files\Opera\program\plugins\. Powinien wypakować się plik: npVividasPlayer.dll

Przeglądarka po restarcie powinna sama wykryć dodatek. Jeśli tak się nie stanie, wchodzimy na stronę: opera:plugins i klikamy „Odśwież” .

To wszystko. Pozostaje nam liczyć, iż Iplex jakoś inaczej poradzi sobie z tym problemem i w końcu informacja zacznie się wyświetlać, a jeśli nie, to niech kombinują z czym innym.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *