Internetowe wypożyczalnie, TV

Wprawdzie możecie uznać, że skopiuję wpis GrovMan’a, bo generalnie tematem przewodnim jest to samo – internetowa telewizja. Kolega opisał problem oczywiście bez większych zastrzeżeń, opisując trzy wg niego i wg mnie najbardziej popularne platformy: ipla.tv, lookr.tv, oraz iplex.pl, o którym/której ostatnio zrobiło się głośno z racji na udostępnienie filmów za darmo, legalnie.

Obeszłoby się bez większej krytyki, ale przecież te trzy serwisy to nie jest wszystko, posiadają również swoje wady i zalety, które mogą zniechęcić niektórych użytkowników. Jednakże idąc podobnym tokiem, chcę opisać kolejno te platformy.

Ipla.tv – baza VOD, telewizja internetowa, najlepsze filmy i wydarzenia sportowe

Tak brzmi nagłówek tytułowy strony Ipla.tv. Analizując kolejne człony nagłówka:

 1. baza VOD – zgadza się, platforma ta udostępnia możliwość pobierania, a właściwie oglądania materiałów wideo poprzez streaming audio-wideo;
 2. telewizja internetowa – no ok, mamy do wyboru jeden, czy dwa kanały telewizyjne (polsat news, tv biznes, ipla sport i czasem polsat sport), no ale czy „wypożyczalnię” filmów/seriali, można nazwać telewizją internetową? Równie dobrze YouTube może być telewizją internetową, a może i jest nią?!;
 3. najlepsze filmy – nie jestem kinomanem, ale określenie tych zasobów najlepszymi; ja nie kupuję tego tekstu;
 4. wydarzenia sportowe – super, to co mnie najmniej interesuje jest prawdopodobnie prwadą.

By móc oglądać materiały musimy zainstalować program Ipla. Co można na jego temat powiedzieć? Jest ok, estetyczny i nie jest jakimś topornym programem. Gdy już posiądziemy ten program możemy spokojnie oglądać materiały z biblioteki Ipli. Znaleźć tam możemy m.in. polskie seriale (he, tylko polskie), takie jak Świat według Kiepskich, Włatcy Móch, Samo życie, Rodzina zastepcza i wiele innych, na które Polsat posiada licencję, bądź jest ich właścicielem/producentem. Są tam podobno również teledyski i inne mniej lub bardziej potrzebne bzdety.

Byłoby super, gdyby nie fakt, że jako zwykli użytkownicy (rozróżniamy konto standardowe i VIP) mamy do wyboru porównywalne materiały, co Ci  którzy posiadają konto VIP. Problem? Skoro na darmowym koncie mam te same materiały, a różnicą jest jedynie jakość, bo darmowi mają wybór od niskiej, do standardowej jakości, a płatni posiadają jakość „Extreme”, no to wybaczcie – podziękuję.

Samo wypożyczanie filmów, hm… 5zł przelewem, 6.10zł SMS’em? Nie widzę tu sensu. 1.10zł różnicy, a na SMS’ie zarabiają mniej. Nie moja w tym głowa, nie kupowałem jeszcze, by przekonać się jaka jest jakość i czy materiał jest „dożywotnio” dla nas. Inicjatywa ok, ale mimo wszystko, skoro ktoś wykupuje płatny dostęp, to dlaczego ma dodatkowo jeszcze płacić za filmy? Podwójne opłaty.

Iplex. Oglądaj filmy. Jakie chcesz, kiedy chcesz. Za darmo

Iplex w przeciwieństwie do Ipli jest całkowicie darmowy. Nie potrzebujemy nic instalować dodatkowo na swoim komputerze, no tak… nic nie musimy, pod warunkiem, że posiadamy zainstalowaną platformę Java. Jest to jedyny wymóg programu. Oczywiście wydawałoby się, że taki sposób (dawnego, bo obecnie są filmy za darmo) wypożyczania filmów jest pozbawiony wad. Tak by było, ale jednak nie jest. Użytkuję tą platformę odkąd generalnie się o niej dowiedziałem, a przeczytałem o tym na di.com.pl. Prosta więc kalkulacja – od 3 dni „oglądam filmy z tej strony”. W cudzysłowie tylko i wyłącznie dlatego, że większość prób oglądnięcia czegokolwiek kończy się „400 Bad Request„.

Poza tym nie mogę mieć większych zastrzeżeń do samego sposobu oglądania, czy też jakości. Wprawdzie większość materiałów jest w jakości PAL, co raczej nie jest superhiperekstra jakością, jednakże są również materiały HD, a raczej pseudo HD, bo wystarczyłoby porównać z innymi materiałami w tej jakości/rozdzielczości by stwierdzić, że to jest nieprawda.

Podobnie jak wyżej, przeanalizuję sobie tytuł strony (frajdę mi to sprawia 8) ):

 1. oglądaj filmy – prawda! 100pkt!;
 2. jakie chcesz, kiedy chcesz – gówno prawda, tylko trzy filmy tam znalazłem, które chciałem oglądnąć: Underworld 1 i 2, oraz Za wszelką cenę;
 3. za darmo – tak.

Gdzie jest ukryta ta darmowość? Ano przed oglądnięciem filmu, oglądamy reklamę/y. Fajnie ktoś to określił w sieci, a szło to mniej więcej tak, że idąc na film do kina zakładamy, że na początku są reklamy, więc zamiast przyjść do kina na film, na godzinę 15, przychodzimy na 15:15. Podobnie będzie tu, jak trafią się sponsorzy. Póki co natknąłem się jedynie na reklamy Netii oraz Empiku.

Przyznać należy jedno, że jeśli wideoteka się powiększy, to będzie to godne uwagi, na chwilę obecną jednak nie jest to jakieś super, ale inicjatywa godna uwagi i rozwoju.

Lookr.tv. Telewizja internetowa Lookr TV, oglądaj TV przez internet za darmo.

Co do samego Lookr.tv nie mogę mieć nic więcej do powiedzenia, ani większych zastrzeżeń. W ogóle dziwi mnie fakt, że zarówno ja chciałem o tym napisać, jak i u GrovMan’a znalazła się ta telewizja na liście. Wprawdzie tematycznie pasuje, bo jest to telewizja internetowa, jest za darmo, ale… jest to wyłącznie darmowa telewizja i tematyczna. Porównać by ją można było do TVP, czy innych tego pochodnych. Nie ma tu filmów, które są w przypadku poprzedników, są tylko i wyłącznie kilkuminutowe odcinki newsów/informacji.

Telewizja ta dowodzi nad wyższością Plusa nad innymi operatorami, pokazując że potrafią zainteresować się potrzebami ludzi, a nie tylko zjadać pieniądze od klientów. Osobiście nie przepadam za tą platformą, z racji na to że nie znalazłem tam jeszcze nic mniej lub bardziej interesującego mnie. Jedyne co oglądam to Blog+.

Nie, tym razem nie będę się rozdrabniał nad członami tytułu, bo wszystko jest prawdą.

Waszefilmy.pl

O tym GrovMan nie wspomniał ani słowa. Podobnie do Iplexa mamy możliwość darmowego oglądania filmów z zasobów. Partnerem projektu jest Gazeta.pl. Inicjatywa identyczna co w przypadku wspomnianej platformy. Darmowe filmy, legalnie. Co jednak odróżnia Waszefilmy od Iplex? Zasoby, wymagania i jeszcze raz zasoby. W obydwu przypadkach właściciele „zarabiają” na reklamach wyświetlanych przed filmami. Różnica jest jedna i to dość duża.

W opisywanej wcześniej platformie wymagana jest jedynie Java, tutaj potrzebujemy specjalny kodek audio-wideo od Hiro (nie znam, nie mam). Ponadto jest jeszcze jedna różnica. Wszystkie wcześniej wymienione platformy dają możliwość oglądania materiałów poprzez streaming, tutaj materiały pobieramy na dysk. Wg mnie jest to stratą czasu, bo mimo że posiadam szybkie łącze, to filmy pobierają mi się około godziny, a na dysku każdy zajmuje +/- 1GB.

Jeśli popracowaliby nad zasobami, z pewnością mogliby konkurować z Iplex, na chwilę obecną jednak… nie no sorry, ale strata czasu i miejsca na dysku. Fakt, że mam za darmo i legalnie film przemawia „za”, ale czas, który muszę poświęcić na pobranie filmu i to, że trzeba dla niego trzymać miejsce na dysku, oraz ten nie znany mi kodek przemawia „przeciw”.

Jednakże życzę powodzenia projektowi waszefilmy i konkurentowi iplex.

To nie wszystko. TVP

To nie są przecież wszystkie Polskie platformy tego typu, mamy przecież (dawny) iTVP.pl. Gdzie możemy oglądnąć niemalże wszystko, co było w TVP – wiadomości, informacje, seriale, jak i również filmy!

Większość materiałów publicystycznych dostępna jest za darmo, filmy są płatne. Ale jest to pierwsza polska platforma tego typu, z którą miałem do czynienia i dzięki niej dowiedziałem się i oglądałem serial Oficerowie. Nic nie mogę wprawdzie zarzucić TVP.pl, bo zarzucić nic nie chcę. Dużo do ideału brakuje, ale to jest strona typowej telewizji, a nie jak w przypadku poprzedników – wypożyczalni filmów, czy zbioru materiałów/seriali.

Stron tego typu jest na pewno więcej, jednakże opisane w tym wpisie to jedyne mi znane. Można by tu jeszcze dopisać YouTube i inne mu pochodne, ale to mija się z celem. Wiem, że YT przymierza się do wprowadzenia telewizji, ale raczej to odległe plany, a na pewno sporo czasu minie, nim w Polsce takie coś będzie dostępne od nich.


Komentarze

6 odpowiedzi na „Internetowe wypożyczalnie, TV”

 1. TVP przede wszystkim nie jest zbyt dobrze zorganizowana. W moment po audycji w eterze, program znaleźć się powinien w Internecie. Albo nawet powinien być nadawany jednocześnie w obydwu przestrzeniach. Już nawet kilkusekundowe reklamy przed byłyby znośne, a mieliby z tego zysk.

  Poza tym, TVP każe sobie płacić za część programów, które w telewizji już emitowano.

  Najbardziej wkurzające jest chyba jednak to, że jeżeli program minie w eterze, a ma powtórki, to dopiero po nich znajdzie się w Internecie…

  Taki jakiś głupi konflikt interesów.

 2. […] abym pisał tutaj o serwisie iplex.pl, skoro zrobili to już lepiej inni blogerzy, na przykład inzaghi89, czy […]

 3. […] abym pisał tutaj o serwisie iplex.pl, skoro zrobili to już lepiej inni blogerzy, na przykład inzaghi89, czy […]

 4. @Livio: fakt, program po audycji winien być widoczny w internecie na stronie, ale tak nie jest mimo wszystko. Może w przyszłości to się zmieni.
  Żądanie płatności za programy, które były już emitowane w TV to śmieszne – fakt, ale mimo wszystko za coś muszą mieć pieniądze, choć już wolę oglądać reklamy na początku niż płacić.

 5. […] inzaghi89 "blog.keepmind.eu/…ernetowe-wypozyczalnie-tv… " do iplex.pl #film za darmo rewelacja i to chyba legal jest przed […]

 6. bardzo pożyteczne rzeczy, internetowe wypożyczalnie, szczególnie zimą :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *