Zmiana zapomnianego hasła w Windows 10

Przed wykonaniem poniższych kroków, zalecane jest zrobienie kopii zapasowej. Prawdopodobieństwo uszkodzenia danych, i/lub ich utracenia, jest znikome, ale jest.

Ostatnie aktualizacje Windows 10 bywają dość problematyczne. Pojawiają się problemy związane z poszczególnymi komponentami komputerów, czy też z samym rozruchem. Bywają też problemy, które spędzają sen z powiek – zmienione hasło administratora. Lub, jak to udało mi się zaobserwować już kilkakrotnie – jego nałożenie.

Czy da się zatem odzyskać/zresetować utracone/nałożone hasło w Windows 10? Oczywiście, że tak i to całkiem szybko i bezboleśnie. Co potrzebujemy?

  1. Pendrive, z przynajmniej 8 GB;
  2. Narzędzie Media Creation Tool, do utworzenia obrazu Windows 10.
    Media Creation Tool – Pobierz narzędzie do utworzenia obrazu

Tworzenie bootowalnego pendrive

Wpinamy pendrive, który przeznaczamy do utworzenia bootowalnego Windowsa, a następnie uruchamiamy pobrane narzędzie. Wybieramy opcję utworzenia nośnika instalacyjnego, następnie pendrive i dajemy pracować narzędziu.

Uruchomienie systemu z pendrive

Tutaj w zależności od komputera, który posiadamy, proces może się różnić. Na niektórych komputerach w trakcie startowania komputera naciska się F10, na innych F2, na jeszcze innych F12, a są też takie na których Del. W każdym razie chodzi o opcję w stylu „Select bootable media„.

Jeśli już dojdziemy do ładu, jaki klawisz jest u nas – uruchamiamy system z pendrive.

Uruchomienie cmd i podmiana plików

Gdy tylko system wystartuje z pendrive naciskamy na klawiaturze Shift + F10 w celu uruchomienia wiersza poleceń. Teraz wystarczy, że wykonamy poniższe polecenie, by podmienić dwa pliki. Będzie to utilman.exe > utilman.exe.bak oraz cmd.exe > utilman.exe. Chodzi o to, by w trakcie uruchamiania właściwej wersji systemu Windows 10 (z naszego dysku) na ekranie logowania wymusić uruchomienie wiersza poleceń.

move C:\Windows\System32\Utilman.exe C:\Windows\System32\Utilman.exe.bak
copy C:\Windows\System32\cmd.exe C:\Windows\System32\Utilman.exeCode language: CSS (css)

Na koniec uruchamiamy komputer ponownie. Możemy to zrobić na hardkora za pomocą przycisku power lub wpisując komendę wpeutil reboot.

Po restarcie pojawi nam się ekran logowania do naszego systemu. Nadal nie możemy się tam zalogować. Musimy kliknąć na ikonkę, która przypomina 3/4 okręgu, w dolnym prawym rogu, obok ikonki zasilania.

Zamiast narzędzia zarządzania ekranem, włączy się wiersz poleceń – to chcieliśmy osiągnąć. Wpisujemy teraz polecenie

control userpasswords2

W oknie, które nam się uruchomi, wybieramy naszego użytkownika i opcję resetuj hasło. Zmieniamy hasło i w zasadzie możemy się już ponownie zalogować na nasze konto. Pasuje jeszcze tylko przywrócić podmienione wcześniej pliki.

Ponownie uruchamiamy Windows 10 za pomocą pendrive, Shift + F10 i wykonujemy poniższe polecenia.

del C:\Windows\System32\Utilman.exe
move C:\Windows\System32\Utilman.exe.bak C:\Windows\System32\Utilman.exeCode language: CSS (css)

To wszystko :).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *