Polskie tłumaczenie WP-Polls

Przetłumaczyłem dziś wtyczkę WP-Polls dla WordPress’a. Do czego potrzebna jest ta wtyczka? Najprostszym wytłumaczeniem jest to, że wtyczka służy po prostu do tworzenia ankiet na naszym blogu. Oczywiście potrzebujemy zrobić kilka innych rzeczy, by móc używać polskiej wersji skryptu WordPress, jak i WP-Polls.

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i wiesz, co robisz… po prostu pobierz tłumaczenie.

Pierwszą rzeczą, w zasadzie niezbędną, by nasz blog obsługiwał polski język jest ustawienie go. W tym celu odszukujemy na naszym serwerze pliku wp-config.php – plik ten jest ulokowany w głównym katalogu naszego bloga. Otwieramy go, a następnie odszukujemy linię:

define (’WPLANG’, ”);

W której to między cudzysłów wpisujemy pl_PL, by wyglądało to, tak:

define (’WPLANG’, 'pl_PL’);

Ok, ustawiliśmy polski język, ale gdzie on jest? Ano musimy go wysłać na serwer. Do tego celu odsyłam na stronę jednej z osób, która zajmuje się tłumaczeniem WordPress’a – Polskie tłumaczenie systemu WordPress | torli. Ze strony pobieramy dwa pliki (w zasadzie można jeden, ale drugi przyda się w chwili gdybyśmy chcieli np. coś dopisać/poprawić), czyli plik *.mo, oraz *.po. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że nic przy tłumaczeniu robić nie będziemy, wystarczy że pobierzemy sam plik *.mo.

Plik/pliki te musimy wysłać do katalogu /katalog-naszego-bloga/wp-content/languages/. Jeśli na serwerze nie posiadamy takiej struktury folderów, to należy katalog languages utworzyć ręcznie. Po tym zabiegu powinniśmy mieć spolszczoną stronę administracyjną (wątpię, że szablony również).

WP-Polls

Należy teraz zainstalować wtyczkę. WordPress od wersji 2.7 udostępnia taką możliwość z poziomu panelu administratora – wystarczy tylko z menu wybrać Wtyczki → Dodaj nową (oczywiście będzie to tak wyglądało, jeśli spolszczyliśmy panel – opis wyżej), w polu wyszukiwania wpiszemy wp-polls, a następnie zainstalujemy wtyczkę. Drugą opcją jest udanie się na stronę z wtyczką WP-Polls, pobraniem jej i wysłaniem ręcznie na serwer – w obu przypadkach nie włączamy jeszcze wtyczki!

Spolszczanie

Pobieramy plik:

Umieszczamy go w katalogu /katalog-naszego-bloga/wp-content/plugins/wp-polls/. Włączamy wtyczkę i cieszymy się polskim językiem :) .

Notka prawna

Być musi, bądź być powinna.

Zastrzegam sobie prawo do rozpowszechniania i podpisywania się pod tym „tworem”, jako autor. Celowo nie zamieściłem tutaj pliku *.po. Chciałbym, by osoby, które znajdą jakieś błędy w tłumaczeniu zgłaszały się do mnie – dane kontaktowe są, o tu!

Zdaję sobie sprawę, że tłumaczenie może nie być idealne, jednakże starałem się, jak tylko mogłem, by było jak najlepsze. Dlatego też liczę, że jeśli ktoś znajdzie jakieś niedociągnięcia/błędy – podzieli się tym ze mną i dzięki temu będę mógł naprawić swoje błędy :) .

Cieszyłbym się niezmiernie również, gdyby ktoś, kto będzie używał tego spolszczenia, podzielił się tym faktem ze mną :) .


Komentarze

29 odpowiedzi na „Polskie tłumaczenie WP-Polls”

 1. Zdajesz sobie sprawę, że odtworzenie .po z .mo jest banalne? :>

 2. @PiotrLegnica
  Możliwe, nie wnikałem w to jakoś dogłębnie. Poza tym komu by się chciało? No i druga sprawa: gdybym nie brał pod uwagę tego typu edycji, to bym tego nie publikował wcale :) mimo wszystko opublikowałem.

 3. Tak jak msgfmt tworzy .mo z .po, tak msgunfmt tworzy .po z .mo. Wszystko w tym samym pakiecie. :P

 4. No to trudno się mówi :) .

 5. Coś chyba źle zainstalowałem, bo owszem, spolszczył się panel administracyjny wtyczki, ale już to co widać na głównej stronie nie.

 6. Dobra, udało się jednak, dzięki za tłumaczenie. „Głosów” nie jest najlepszym wyjściem w sytuacjach, gdy potrzeba „głosy”, ale cóż poradzić, pewnie dałoby się to jakoś rozszerzyć o odmianę. Albo można w sumie zamienić „% głosów” na „Głosy: %”, wtedy to dobrze wygląda przy każdej liczbie.

 7. Przy instalacji, jak już pisałem należy odinstalować wp-polls z panelu admina, bo są langi, które „instalują” się w SQL’u.

  Co do poprawy tłumaczenia – nie widzę przeszkód, gdyż jestem otwarty na wszelakie propozycje, ew. zgłoszenia znalezionych błędów.

  Mogę poprawić „%głosów” na „Głosy: %” jednakże wydaje mi się to nieco… dziwne? Zastanawiam się też nad formą: (x%/y), gdzie X to procenty, a Y, to głosy.

 8. […] dziś wtyczkę WP-PageNavi. Mechanizm spolszczania wtyczki jest identyczny, jak w przypadku WP-Polls. Ściągamy paczkę z […]

 9. a umiecie przetumaczy jak sie muwi po angiesku

 10. My bydź w polska, tu siem nie tumadży z mufionego!

 11. inzaghi89 – ja mam taki problem, jak kmh, z tym, że mi pomimo odinstalowywania, usuwania i kasowania WP-Polls nie udaje się po ponownej instalacji osiągnąć polskich wyrażeń na stronie zamiast „vote” i „view results”. Czy byłbyś tak uprzejmy i powiedziałbyś mi co mam zrobić? z góry dzieki

 12. Pytanie do autora: powiedz, czy jest opcja aby dodać taki formularz jako widget w bocznym menu?

  1. Oczywiście, masz z resztą na samej górze strony zarządzania wtyczką informacje:

   Skopiuj i wklej ten kod w treści posta, strony lub widgetu Tekst.

   1. Witaj,
    nie mogę tego kodu znaleźć… Mam tylko w Manage Polls coś takiego:
    Ramkę „ankiety”
    pod spodem ID Questions
    i pod spodem moją ankietę, tzn. jej tytuł, potem Logs, Edit, Delete.

    W edycji nie ma na 1000000% żadnego jej ID.
    Możesz mi coś podpowiedzieć?
    Ania

    1. W edycji wpisu masz ikonkę 'Insert poll’ (prawdopodobnie ostatnia). Po kliknięciu nań wystarczy wpisać ID ankiety widoczne na liście ankiet (zarządzanie).

     Możliwe, że po którejś aktualizacji coś się zmieniło i dlatego nie ma teraz kodu w zarządzaniu ankietą.

     1. Tak, to wiem, ale nie mogę znaleźć tego ID. W manager polls mam taką tabelkę z wykazem ankiet, możliwością edycji danej ankiety, skasowania itd.Jest nawet słówko ID, ale jak na nie klikam, to nic się nie robi. Gdzie jest to ID?

     2. A jak chcę dodać ankietę do wpisu, to faktycznie wyskakuje małe okienko, które pyta o ID ankiety. Tylko GDZIE u licha mogę je znaleźć? A teraz tak mi wpadło do głowy, że może muszę zaktualizować WP (powinnam to zrobić już kilka dni temu) i w nowej wersji nie będzie pytało i to ID?
      pozdrawiam

     3. Sama Aniu sobie odpowiedziałaś na to pytanie. Kolumna 'ID’ w zarządzaniu ankietami. Skopiuj sobie nr ankiety i wklej do okienka w edycji wpisu :).

     4. wooooooooooooooooooow! jest!!!! no nareszcie. Chyba muszę pójść do okulisty bo nie dowidzę…
      Dzięki serdeczne za pomoc!

 13. Spolszczenie nie działa….

  Skopiowałem plik .mo do wp-polls i nic
  Zmieniłem rozszerzenie na .po i dalej nic…

  Why ?

 14. Dobra działa trzeba było odinstalować ją z poziomu admina ale wybrać z menu Ankirty>> Usuń-Wp-polls

 15. Witam,

  Wielkie dzięki za to spolszczenie, właśnie zmieniam skrypt z xoopsa na WP i ankieta to niezbędna rzecz dla portalu.

  Pozdrawiam, Hades

 16. Dzięki za tłumaczenie!

 17. dzięki za spolszczenie. działa jak trza:) ułatwiłeś mi pracę , bo nie chciało by mi się tłumaczyć całego pliku mo i po. wielkie gratsy:)

 18. a czy ktoś wie jak przetłumaczyć na polski style??%POLL_QUESTION%

  i te wszystkie inne. nigdzie tego nie znalazłam. na samej ankiecie w pasku bocznym dalej mi sie wyświetla vote, total voters i tym podobne. plik mo wgrałam na pewno dobrze bo cały wp polls z poziomu admina mam po polsku

  1. Najprościej jest zainstalować wp-polls od nowa z wrzuconym tłumaczeniem do katalogu z wtyczką. Wtedy wszystko jest przetłumaczone.

 19. Świetne spolszczenie wp polls pozwalające starszym czytelnikom lepiej zrozumieć Badanie ankietowe. Pozdrawiam Autora tłumaczenia.

 20. […] do wtyczki WP-Polls dla WordPressa opublikowałem już jakiś czas temu we wpisie Polskie tłumaczenie WP-Polls, jednak doszedłem do wniosku, że niektórzy nie chcę spolszczać całej wtyczki, nie uważają […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *