OnePlus One: zamarznięty na ekranie startowym

Wczoraj na żywym organizmie doświadczyłem zamarznięcia telefonu podczas rozruchu. Sam do tego doprowadziłem próbą flashowania urządzenia do wersji 38R. Niestety aktualizacja OTA1 nie wyświetlała mi takiej możliwości. Postanowiłem zaryzykować i zrobić to ręcznie z pomocą udostępnionego zipa w sieci. W końcu to ten sam update. A że telefon mam zrootowany, recovery wgrane jest inne – musiało się udać.

Pierwsza próba, weryfikacja zip: trzeba ją wyłączyć, nie uda się inaczej. Druga próba: error, trzecia próba: error… Czwarta, piąta… telefon nie wstaje. No to klops.

Wszystko, co robisz wg tego wpisu, robisz na własną odpowiedzialność. Czyli, jeśli coś się spsuje, albo telefon nie wstanie, to pozostaje lament do ściany.
Z niewiadomych przyczyn i prawdopodobnie nie jestem jednostkowym przypadkiem – nie da się wykonać update 33R do 38R jeśli korzystamy z ART zamiast Dalvik. Tyczy się to również aktualizacji OTA1.

Sposób 1: full wipe i factory reset

Pierwszym i zarazem najprostszym sposobem usunięcia usterki jest próba zrobienia full wipe i factory reset2.

Głośność w dół + włącznik. Kierujemy się po trybie recovery (u mnie jest to TWRP):

 1. Wipe;
 2. Przesuwamy palcem strzałką po „Swipe to Factory Reset”, lub wcześniej jeszcze:
 3. Advanced Wipe i czyścimy tam: Dalvik Cache, System i Cache.

Reboot.

U mnie – nie zadziałało.

Sposób 2: Fastboot i przywrócenie obrazu systemu

Dopiero ten sposób przywrócił mi do życia OnePlus One. Żałowałem tylko, że zrobiłem Wipe – obeszłoby się bez niego i nie straciłbym konfiguracji programów i ich samych w urządzeniu. Cóż – biedny polaczek po szkodzie.

Co potrzeba:

 1. Obraz CyanogenMod dla OnePlus One – https://cyngn.com/products/oneplusone/;
 2. AndroidSDK (dostępny we wpisie: OnePlus One: root telefonu)

Przechodzimy do roboty

 1. Telefon należy uruchomić w trybie fastboot: głośność w górę + włącznik;
 2. Z pobranej paczki zip3 „wyciągamy” plik system.img do folderu ~\Desktop\android-sdk-windows\platform-tools\ (jak w opisie rootu);
 3. Przy podłączonym urządzeniu do PC wykonujemy polecenie: fastboot devices w celu sprawdzenia, czy aby na pewno komunikacja działa w obie strony;
 4. Jeśli tak, piszemy:
  fastboot flash system system.img
  Jeśli nie:
  Wróć do pkt 3, albo od nowa wszystko powtórz.
 5. Czekamy, aż wszystko się zrobi, następnie:
  fastboot reboot

Ma działać :)

Pozostałe polecenia fastboot przydatne przy flashowaniu urządzenia, jak np. przywrócenie pozostałych partycji:
fastboot flash boot boot.img
fastboot flash cache cache.img
fastboot flash recovery recovery.img
fastboot flash system system.img
fastboot flash userdata userdata_64G.img (dla urządzeń 64 GB, lub userdata_userdata.img dla 16 GB)

Na tym etapie polecam flash urządzenia do wersji 38R. Zip można znaleźć w sieci do pobrania (206 MB!). Flash dokonujemy z poziomu custom recovery (TWRP: opis roota i wgrania custom recovery).

 1. Over The Air [] []
 2. Przywrócenie urządzenia do stanu, w jakim go otrzymaliśmy. []
 3. cm-11.0-XNPH33R-bacon-signed-fastboot.zip []

Komentarze

9 odpowiedzi na „OnePlus One: zamarznięty na ekranie startowym”

 1. Cześć,

  czy znasz może rozwiązanie nie włączającego się OPO? Telefon nagle się wyłączył i nie mogę go uruchomić w żaden sposób.

  Proszę o pomoc

  1. Próbowałeś włączać telefon w fastboot mode? Głośność w dół + włącznik.

   1. Tak, próbowałem tego. Szukałem rozwiązań na zagranicznych forach ale nic z tamtejszych wskazówek mi nie pomogło.
    Telefon zostawiłem na biurku, a gdy po niego wróciłem już nie działał. Bateria miała jakieś 36%.

    1. Ok, próbowałeś – ale włącza się do fastboot, czy nie? Rootowałeś telefon, wgrywałeś custom recovery?

     1. Nie włącza się. Nic się nie pokazuje na telefonie niezależnie od tego, co wcisnę. Doszedłem jedynie do tego, że po podłączeniu telefonu do komputera w portach pokazuje się: Qualcomm HS-USB AQLoader 9008.
      Nie wiem niestety, co mam zrobić dalej żeby telefon w ogóle się ruszył.

     2. Szczerze powiem, że może to być jego koniec i problem z wyświetlaczem. Skoro komputer wykrywa urządzenie – zgaduję, że ładować się również ładuje. Mogę się jednak mylić, bo problem może równie dobrze dotyczyć płyty głównej.

      Spróbuj długo przytrzymać wł./wył. żeby mieć pewność że urządzenie jest wyłączone. Następnie uruchom fastboot i podłącz urządzenie do komputera. Potem próbuj wgrywać kolejno obrazy: boot, recovery, potem system, itd…. licz się jednak z tym, że utracisz dane od momentu wgrania system, userdata…

 2. Awatar Aleks

  Mam problem z OnePlus One. Jakiś czas temu próbowałem w nim zmienić system, niestety ale nie udało mi się i telefon się zablokował. Oddałem go do serwisu żeby wgrali nowy system i oni również tego nie potrafili zrobić. Teraz udało mi się zrzucić CM 13 ale kiedy wziąłem Reboot Recovery telefon już nie odpalił tego co powinien. Wyświetla się logo producenta i nic więcej. Żadna z kombinacji przycisków nie pomaga a ja już nie wiem co mam zrobić. Ktoś ma jakieś rady?

  1. Na jakim etapie zmiany systemu stanąłeś – to jest bardzo istotne. Czy bootloader został odblokowany i zrobiony root? Zgaduję, że telefon w fastboot się odpali. Musisz z tym próbować.

   Nie chcę wprowadzać w błąd, ale jeśli mnie pamięć nie myli, to był problem z wgraniem oficjalnego ROMu na CM13. Nie pamiętam tylko, w czym tkwił szkopuł – ale zdaje się, że to kwestia systemu plików była. Będziesz na pewno musiał ręcznie każdy plik z ROMu wgrać ręcznie przez fastboot. I mieć na uwadze, że userdata w archiwum są dwa – dla wersji 64 i 32 GB.

 3. […] brakujących apk? Jaaasne, z godzina roboty. Ale można szybciej. Podobnie jak we wpisie OnePlus One: zamarznięty na ekranie startowym musimy dokonać flasha. Tym razem […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *