OnePlus One: zamarznięty na ekranie startowym

Wczoraj na żywym organizmie doświadczyłem zamarznięcia telefonu podczas rozruchu. Sam do tego doprowadziłem próbą flashowania urządzenia do wersji 38R. Niestety aktualizacja OTA [1]Over The Air nie wyświetlała mi takiej możliwości. Postanowiłem zaryzykować i zrobić to ręcznie z pomocą udostępnionego zipa w sieci. W końcu to ten sam update. A że telefon mam zrootowany, recovery wgrane jest inne – musiało się udać.

Pierwsza próba, weryfikacja zip: trzeba ją wyłączyć, nie uda się inaczej. Druga próba: error, trzecia próba: error… Czwarta, piąta… telefon nie wstaje. No to klops.

Wszystko, co robisz wg tego wpisu, robisz na własną odpowiedzialność. Czyli, jeśli coś się spsuje, albo telefon nie wstanie, to pozostaje lament do ściany.
Z niewiadomych przyczyn i prawdopodobnie nie jestem jednostkowym przypadkiem – nie da się wykonać update 33R do 38R jeśli korzystamy z ART zamiast Dalvik. Tyczy się to również aktualizacji OTA [2]ref:1.

Sposób 1: full wipe i factory reset

Pierwszym i zarazem najprostszym sposobem usunięcia usterki jest próba zrobienia full wipe i factory reset [3]Przywrócenie urządzenia do stanu, w jakim go otrzymaliśmy..

Głośność w dół + włącznik. Kierujemy się po trybie recovery (u mnie jest to TWRP):

 1. Wipe;
 2. Przesuwamy palcem strzałką po „Swipe to Factory Reset”, lub wcześniej jeszcze:
 3. Advanced Wipe i czyścimy tam: Dalvik Cache, System i Cache.

Reboot.

U mnie – nie zadziałało.

Sposób 2: Fastboot i przywrócenie obrazu systemu

Dopiero ten sposób przywrócił mi do życia OnePlus One. Żałowałem tylko, że zrobiłem Wipe – obeszłoby się bez niego i nie straciłbym konfiguracji programów i ich samych w urządzeniu. Cóż – biedny polaczek po szkodzie.

Co potrzeba:

 1. Obraz CyanogenMod dla OnePlus One – https://cyngn.com/products/oneplusone/;
 2. AndroidSDK (dostępny we wpisie: OnePlus One: root telefonu)

Przechodzimy do roboty

 1. Telefon należy uruchomić w trybie fastboot: głośność w górę + włącznik;
 2. Z pobranej paczki zip [4]cm-11.0-XNPH33R-bacon-signed-fastboot.zip „wyciągamy” plik system.img do folderu ~\Desktop\android-sdk-windows\platform-tools\ (jak w opisie rootu);
 3. Przy podłączonym urządzeniu do PC wykonujemy polecenie: fastboot devices w celu sprawdzenia, czy aby na pewno komunikacja działa w obie strony;
 4. Jeśli tak, piszemy:
  fastboot flash system system.img
  Jeśli nie:
  Wróć do pkt 3, albo od nowa wszystko powtórz.
 5. Czekamy, aż wszystko się zrobi, następnie:
  fastboot reboot

Ma działać :)

Pozostałe polecenia fastboot przydatne przy flashowaniu urządzenia, jak np. przywrócenie pozostałych partycji:
fastboot flash boot boot.img
fastboot flash cache cache.img
fastboot flash recovery recovery.img
fastboot flash system system.img
fastboot flash userdata userdata_64G.img (dla urządzeń 64 GB, lub userdata_userdata.img dla 16 GB)

Na tym etapie polecam flash urządzenia do wersji 38R. Zip można znaleźć w sieci do pobrania (206 MB!). Flash dokonujemy z poziomu custom recovery (TWRP: opis roota i wgrania custom recovery).

Wyjaśnienia

Wyjaśnienia
1 Over The Air
2 ref:1
3 Przywrócenie urządzenia do stanu, w jakim go otrzymaliśmy.
4 cm-11.0-XNPH33R-bacon-signed-fastboot.zip
Ten wpis został opublikowany w kategorii Android, Techniczne, Telefon i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na OnePlus One: zamarznięty na ekranie startowym

 1. Marek pisze:

  Cześć,

  czy znasz może rozwiązanie nie włączającego się OPO? Telefon nagle się wyłączył i nie mogę go uruchomić w żaden sposób.

  Proszę o pomoc

  • inzaghi89 pisze:

   Próbowałeś włączać telefon w fastboot mode? Głośność w dół + włącznik.

   • Marek pisze:

    Tak, próbowałem tego. Szukałem rozwiązań na zagranicznych forach ale nic z tamtejszych wskazówek mi nie pomogło.
    Telefon zostawiłem na biurku, a gdy po niego wróciłem już nie działał. Bateria miała jakieś 36%.

    • inzaghi89 pisze:

     Ok, próbowałeś – ale włącza się do fastboot, czy nie? Rootowałeś telefon, wgrywałeś custom recovery?

     • Marek pisze:

      Nie włącza się. Nic się nie pokazuje na telefonie niezależnie od tego, co wcisnę. Doszedłem jedynie do tego, że po podłączeniu telefonu do komputera w portach pokazuje się: Qualcomm HS-USB AQLoader 9008.
      Nie wiem niestety, co mam zrobić dalej żeby telefon w ogóle się ruszył.

     • inzaghi89 pisze:

      Szczerze powiem, że może to być jego koniec i problem z wyświetlaczem. Skoro komputer wykrywa urządzenie – zgaduję, że ładować się również ładuje. Mogę się jednak mylić, bo problem może równie dobrze dotyczyć płyty głównej.

      Spróbuj długo przytrzymać wł./wył. żeby mieć pewność że urządzenie jest wyłączone. Następnie uruchom fastboot i podłącz urządzenie do komputera. Potem próbuj wgrywać kolejno obrazy: boot, recovery, potem system, itd…. licz się jednak z tym, że utracisz dane od momentu wgrania system, userdata…

 2. Aleks pisze:

  Mam problem z OnePlus One. Jakiś czas temu próbowałem w nim zmienić system, niestety ale nie udało mi się i telefon się zablokował. Oddałem go do serwisu żeby wgrali nowy system i oni również tego nie potrafili zrobić. Teraz udało mi się zrzucić CM 13 ale kiedy wziąłem Reboot Recovery telefon już nie odpalił tego co powinien. Wyświetla się logo producenta i nic więcej. Żadna z kombinacji przycisków nie pomaga a ja już nie wiem co mam zrobić. Ktoś ma jakieś rady?

  • inzaghi89 pisze:

   Na jakim etapie zmiany systemu stanąłeś – to jest bardzo istotne. Czy bootloader został odblokowany i zrobiony root? Zgaduję, że telefon w fastboot się odpali. Musisz z tym próbować.

   Nie chcę wprowadzać w błąd, ale jeśli mnie pamięć nie myli, to był problem z wgraniem oficjalnego ROMu na CM13. Nie pamiętam tylko, w czym tkwił szkopuł – ale zdaje się, że to kwestia systemu plików była. Będziesz na pewno musiał ręcznie każdy plik z ROMu wgrać ręcznie przez fastboot. I mieć na uwadze, że userdata w archiwum są dwa – dla wersji 64 i 32 GB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *