Konsola + Pidgin = Finch?

pidginCzym jest Finch? Jest to konsolowy odpowiednik Pidgina – tak można go najkrócej opisać i w zasadzie to by wystarczyło każdemu, kto zna {{Pidgin_(komunikator_internetowy)|Pidgina}}. Jednym z atutów tego programu jest fakt, że działa on na podobnej zasadzie, co Pidgin, można w zasadzie wszystko w tym programie zrobić, tak jak ma to miejsce u jego brata. Wadą jest fakt, że zjada nieco więcej zasobów, niż jego odpowiednik, jakim jest konsolowy multi-komunikator EKG2. Co odróżnia Fincha od EKG2? To, że widzimy okienka rozmowy, jak w przypadku komunikatora z {{GUI}}, jak i to, że możemy do woli zmieniać rozmiar okien oraz je przenosić na dowolne pole konsoli, jak i wiele innych… Dla tych, którzy nie znają Fincha:

Finch is a console-based IM program that lets you sign on to AIM, Jabber, MSN, Yahoo!, and other IM networks. It runs on Unixes. It uses GLib and ncurses.

http://developer.pidgin.im/

Co w wolnym tłumaczeniu oznacza:

Finch to komunikator bazujący na konsoli, który pozwala na łączenie/komunikację z takimi sieciami jak AIM, Jabber, MSN, Yahoo!, oraz innymi. Działa na systemach Unixowych. Używa GLib oraz ncurses.

http://developer.pidgin.im/

Czyli takim łopatologicznym skrótem: jest to multi-komunikator internetowy, który działa wyłącznie na systemach {{unix|Unixowych}}.

Finchnij to!

Program generalnie swoją strukturą, czy też jakby to można było nazwać „okrojonym wyglądem” przypomina do złudzenia swego brata Pidgina – jednakże nic w tym dziwnego, gdyż oba komunikatory oparte są na tej samej bibliotece – libpurple. W zasadzie jedyną różnicą między nimi jest to, że Pidgin korzysta z {{GTK}} ({{GUI}}), a Finch nie.

Lista kontaktów + rozmowa

Lista kontaktów + rozmowa

Dotychczas korzystałem z EKG2 do komunikacji z takimi sieciami, jak {{Gadu-Gadu}}, {{Jabber|Jabber/XMPP}} oraz {{IRC}}. Jednakże po problemach z kodowaniem znaków w {{EKG2}} (ISO8859-2, a potrzebowałem i w konsoli miałem UTF-8), co objawiało się takim misz-maszem na liście kontaktów poprosiłem o skompilowanie na shellu właśnie Fincha (dla {{Gadu-Gadu}}, oraz {{Jabber|Jabbera/XMPP}}, a dla {{IRC}} wybrałem IRSSI).

Dobra decyzja? Zła? Początkowo jest się trudno przenieść z {{EKG2}} do Fincha. Jednakże po jakimś czasie można zacząć z niego spokojnie korzystać, ba! nawet sam sposób użytkowania komunikatora nie odbiega zbytnio od norm. Pewne jest natomiast, że EKG pochłania znacznie mniej zasobów przy zbliżonej funkcjonalności.

Klawiszologia

Finch podobnie, jak {{EKG2}} posiada skróty klawiszowe (dziwne byłoby, gdyby ich nie miał ;) ), które prezentują się mniej więcej tak:

 1. alt+[1-9] – przełączanie między aktywnymi oknami
 2. alt+c – zamyka aktywne okno
 3. alt+a – akcje (ustawienia, wtyczki… coś jak menu Opcje)
 4. alt+m – przeniesienie aktywnego okna
 5. alt+r – zmiana rozmiaru aktywnego okna (w przypadku pkt. 4 i 5 używamy dodatkowo strzałek klawiatury, a enterem zatwierdzamy)
 6. alt+q – wyłączenie programu
 7. F10 – przy otwartej liście kontaktów pokazuje nam menu listy
 8. F11 – przy zaznaczonym kontakcie pokazuje opcje kontaktu

Póki co, są to jedyne klawisze, jakie zdążyłem poznać przez niespełna jeden dzień użytkowania tego programu. Jeśli ktoś zna jakieś inne – będę wdzięczny za ich podanie :) .

Zalety

Na koniec lista zalet i wad programu.

 1. jest niemalże identycznym programem, jak Pidgin, dzięki czemu jego użytkownicy nie powinni mieć problemów z przesiadką
 2. posiada dosyć intuicyjny interfejs, gdzie widzi się, co się robi i co można wybrać. W przypadku np. {{EKG2}} wszystko wykonujemy wpisując komendy, tutaj mamy taki pseudo graficzny interfejs.
 3. ciekawy sposób aranżacji powierzchni terminala – przenoszenie okien, zmiana ich rozmiaru. Aczkolwiek dla niektórych może to być wadą – nie dla mnie jednak.
 4. mnogość sieci komunikacyjnych
 5. wtyczki

Wady

 1. nie ulega wątpliwości, że pochłania więcej zasobów, od alternatywnego {{EKG2}}
 2. może się nie spodobać, ba… początkowo odpycha
 3. jeśli coś ma wszystko, to nie ma nic; nie wszystkie siedzi działają, jakbyśmy się tego spodziewali, ale to tyczy się też Pidgina

Nie łączy z {{Gadu-Gadu|GG}}?

Rozwiązanie jest niezwykle proste. Wyeksportujcie w swoim komunikatorze listę do pliku *.txt, a następnie przy pomocy Fincha zaimportujcie do programu – zadziała i zacznie łączyć z siecią.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet, Linux, Programy, Techniczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Konsola + Pidgin = Finch?

 1. ciastek pisze:

  Jak widać Finch nie jest taki zły.. :>
  W Finchu denerwuje mnie, że choć jest programem konsolowym, to stara się być mocno okienkowy.
  Na szczęście jest na to rada – window manager irssi.so. Dzięki niemu lista kontaktów jest zawsze zadokowana po lewej stronie, a rozmowy zawsze na pełen ekran.
  Opis włączenia WM irssi jest w man finch. Ogranicza się do edycji pliku konfiguracyjnego ~/.gntrc

 2. Na problemy z kodowaniem znaków w EKG(2) polecam luit:
  $ luit -encoding 'ISO 8859-2′ -x — ekg(2)

 3. inzaghi89 pisze:

  Krzysztofie, sprawa ta tyczy się kompilacji, czy już zainstalowanego programu?
  ciastek, nie jest zły, przyzwyczaiłem się już do niego :). Ta lista kontaktów to dla mnie zaleta, nie wada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *