Aktualizacja Minecraft do 1.3

Dziś po wczorajszych wieczornych próbach aktualizacji Minecrafta do wersji 1.3 w końcu się udało. Ciężko powiedzieć, co było powodem wczorajszych problemów, ponieważ strona gry działała znakomicie, dało się zalogować bez problemu, ale korzystając z klienta gry – już nie. Było, minęło, wreszcie mam 1.3 i mogę spokojnie pograć.

Informacje dotyczące wprowadzonych zmian i dodatków możecie znaleźć na blogu Notcha, oraz np. tutaj. Ja pokrótce tylko o nich napiszę, gdyż jedna ze zmian bardzo mi się podoba, a druga nieco irytuje, ale prawdopodobnie jest to tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Trudno ocenić bo problemy z grą odkryłem dopiero po chwili kopania, tam bowiem nastała ciemność. Jednak po kolei.

Nowy launcher

Nowy klient gry

Spodobał mi się sposób rozłożenia aktualizacji. Nie odbyło się bowiem wszystko w jeden dzień, w który na hura wszyscy ściągaliby nowego klienta gry oraz aktualizację do wersji 1.3.

Właściwie nie wiem, czy powinno używać się określenia „klient” (jako klient gry) opisując tzw. „launchera”.

Spokojnie dokonałem aktualizacji, która opierała się jedynie na podmienieniu pliku .exe i cieszyłem się nadal grą w wersji 1.2_02, by dzień później ujrzeć nową wersję gry. Co mogę jednak powiedzieć na temat samego klienta? W porównaniu do poprzedniej wersji jest o niebo lepszy. Nie twierdzę iż zyskał na nie wiadomo jakiej funkcjonalności, bowiem doszło tam tylko kilka opcji, których nie było, okienko z informacjami o grze i aktualizacjach. Jest on natomiast o wiele bardziej przejrzysty i przyjemny od poprzedniego.

O wersji 1.3 pokrótce

Z bardziej zauważalnych zmian na pewno wymienić należy nowy system zapisywania map/stanu gry. Ponoć został on poprawiony by nie powodować więcej „zwiech” w trakcie gry. Sprawdziłem na swoich mapach i z pewnością mniej miejsca to one nie zajmują, ale samych plików z pewnością jest mniej. Dodatkowo pragnę nadmienić iż gra po aktualizacji do 1.3 przestała mi klatkować podczas gry z włączonym Xfire. Do tego wreszcie można zmieniać nazwy naszych map, a nie używać ciągle „World X” (no i możemy mieć więcej niż 5 map). Szkoda tylko, że same foldery z mapami nadal nazywają się tak samo.

Dodatkowo ciekawy może się okazać tzw. Map Seed, który to wraz z nadejściem wersji 1.3_01 opisany został na Craftsite. Nie jest to wprawdzie związane z zapisem stanu gry, ale z mapami. Ja tego nie opisuję, bo póki co nie skorzystam.

Drugą zauważoną  przeze mnie zmianą (i tutaj na gorsze póki co) jest system oświetlenia. Wygląda on o wiele lepiej w porównaniu do starego, o wiele bardziej estetycznie bowiem bardziej przypomina realne oświetlenie. Wcześniej oświetlenie potrafiło skończyć się na jednym z klocków, a kolejne były ciemne. Teraz oświetlenie jest ładnie rozbite na powierzchni.

Powoduje to jednak niemały problem z przyzwyczajeniami. Jest ciemno (ponoć można wrócić do starego systemu oświetlenia, ja jeszcze nie wiem jak). Wcześniej postawiło się pochodnię i kopało na odległość 10 klocków – było wystarczająco jasno. Teraz pochodnie muszę stawiać co 4 klocki, bo nie widzę co jest przede mną, a czasem i obok mnie. Zastanawiam się przez to, czy jest to kwestia przyzwyczajeń, czy może faktycznie jest to niedopracowane i za ciemne?!

A najlepsze na koniec. Łóżko! Nie obserwowałem szumu, który spowodowany był przez ten przedmiot wcześniej, o jego planowanym dodaniu dowiedziałem się niedawno. Nie wiadome było wówczas jeszcze, co on tak konkretnie będzie robił. Wiadome było, że będzie „zamieniał noc w dzień”, ale wiadome było również, że będzie robił coś jeszcze. No i teraz wiadomo. Nim uśniemy i zamienimy czerń w biel atakują nas moby. Jak dla mnie – bomba. Bardzo spodobało mi się to dodatkowe zastosowanie łóżka. Nie jest to jednak efekt 100%, bowiem kilkakrotnie udało mi się zamienić noc w dzień bez respawnu mobów, za kolejnym razem nim się to stało zaatakowały mnie moby czterokrotnie.

Do zrobienia łóżka potrzebujemy 3 deski (?) i 3 wełny. Jak to działa – oglądnijcie :). Przy okazji prezentuję swój domek.


Komentarze

6 odpowiedzi na „Aktualizacja Minecraft do 1.3”

 1. > czy powinno używać się określenia „klient”

  Nie. :P

  > Szkoda tylko, że same foldery z mapami nadal nazywają się tak samo.

  Rename nie zmienia nazw folderów (możesz ręcznie zmienić AFAIK), ale przy tworzeniu nowego używa tej którą podasz.

  1. Zatem winno się pozostać przy zwykłym określeniu „Launcher”?

   A no tego nie sprawdzałem, bo nawet nie miałem takiej potrzeby. Mam dwie mapy swoje, z czego gram na jednej i pewnie nie prędko zmienię :).

 2. Co do łóżka, to ja spokojnie mogę korzystać bez respamowania się w okolicy potworów. Może to wina zbyt słabo oświetlonego domku? Choć w sumie nie raz spałem w „norach” przy jednej pochodni.

  1. Nie, to raczej nie jest wina słabego oświetlenia, bo czasem się respią, a czasem nie. Nie mam pojęcia, ale to raczej losowe jest. Na jakim poziomie grasz?

 3. A i zapomniałem się spytać, te infoboxy jak masz zrobione?

  1. To są shortcody, o czym wspominałem tutaj

   To co tutaj opisałem to jest tylko zalążek możliwości tego mechanizmu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.opensearch.org/Specifications/OpenSearch/1.1. Swoją drogą wpis ten napisałem, bo chciałem napisać w końcu coś bardziej przydatnego, a przy okazji przetestować Shortcode (Custom, to przez Ciebie! Bo to u Ciebie je podpatrzyłem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *