Funkcjonowanie Xfire z Minecraftem

Minecraft, jak już mogliście zauważyć grą normalną nie jest. Nie tylko dlatego, że jest to niekończący się sandbox, ale również dlatego, że gra ta jest napisana w Javie. Nie funkcjonuje ona zatem jak zwykłe gry renderowane za pomocą Direct3D, czy OpenGL, ona – jest inna w każdym calu (a może pikselu?!).

Taki, a nie inny sposób funkcjonowania gry nie zezwalał do pewnego czasu na prawidłowe funkcjonowanie z programem Xfire. Program ten radził sobie z weryfikacją stanu gry, ale jedynie w wersji przeglądarkowej, no i korzystając do tego celu z osobnego addonu do przeglądarek: Xfire XO. Ja nie byłem tym rozwiązaniem usatysfakcjonowany, bo wolę grać korzystając z klienta gry (jakkolwiek by on nie działał, nie potrzebuję uruchamiać przeglądarki).

W zeszłym miesiącu pojawiały się wreszcie jakieś informacje od załogi Xfire ujawniające rąbek tajemnicy, że wzięli się do roboty i zaczną wspierać klienta gry. Spoko! Jednym działało, innym nie. 1 lutego 2011 pojawił się news z aktualizacją listy gier, na której znaleźć można było m.in. informację, że dodano, a właściwie naprawiono wsparcie klienta Minecfarta:

The latest games that have had fixes are:
Minecraft: Fixed client support

Źródło: Xfire Blog @ 1/31 Games Update

Aktualizacja przebiegła poprawnie

Bez najmniejszych problemów lista gier zaktualizowała mi się do najnowszej wersji. Wciąż jednak nie mogłem poruszyć w żaden sposób do funkcjonowania Xfire z oficjalnym klientem gry. Sądziłem, że z racji na specyfikę gry, nie będzie możliwa automatyczne detekcja gry w systemie. Nastawiałem się więc w kierunku manualnego dodania gry do listy zainstalowanych gier.

Próbowałem przez bodajże dwa dni zmusić program do współpracy z klientem gry – bezskutecznie. Zacząłem więc szukać rozwiązań.

Prosta naprawa usterki

Ostatecznie udało mi się znaleźć rozwiązanie, które notabene okazało się dość proste. Okazało się, że Xfire korzystając z domyślnych ustawień/ścieżek przeszukuje w Windowsie katalog Program Files/ pod kątem zainstalowanej Javy. Sęk w tym, że w systemach na architekturze 64 bitowej Javy tam, nie ma! Ona jest w Program Files (x86)/. Stąd też problem z detekcją gry w systemie.

Usunięcie usterki opiera się jedynie na modyfikacji pliku c:\ProgramData\Xfire\xfire_games.ini i dodanie do niego:

[6216]
LongName=Minecraft
ShortName=mcrft
PlayingDetectType=ByWindowSubstr
ProcessWindowTitle=Minecraft
ProcessWindowClass=SunAwtFrame
LauncherDirDefault=%USERPROFILE%\Desktop
LauncherExe=Minecraft.exe
DetectDirDefault=C:\Program Files (x86)\Java\jre6\bin\
DetectExe=javaw.exe
Launch=%UA_LAUNCHER_EXE_PATH% %UA_LAUNCHER_EXTRA_ARGS%
InGameRenderer=OGL
InGameFlags=USE_PRESENT|ENABLE_MOUSE|USE_DINPUT_MOUSE
InGameDelay=10000

Rozwiązanie problemu pochodzi z forum Xfire @ Partial Minecraft Launcher Support i opublikował je grego87.

Możecie oczywiście dodać to gdziekolwiek. Ja wolałem mieć wszystko na kupie, dlatego też wkleiłem to do linii 28308, bo po niej znajdują się kolejne konfiguracje do autodetekcji Minecrafta.

Zbędny program

Można powiedzieć, że Xfire jest zbędnym programem – bo tak jest. Przydaje się jedynie wtedy, gdy chcemy nagrać film z gry. Jest to program darmowy, zatem samo nagranie wideo również nas nic nie kosztuje – w przeciwieństwie do Frapsa. Warto zatem zainstalować go nawet do samych wideo z gier, a nie babrać się i kraść inne programy.

Jak możecie sprawdzić, konto w Xfire mam dość długo, ale też długo z niego nie korzystałem. Nigdy nie miałem takiej potrzeby. Dopiero ze dwa tygodnie temu przypomniałem sobie o nim, jak potrzebowałem nagrać film z gry.


Komentarze

2 odpowiedzi na „Funkcjonowanie Xfire z Minecraftem”

  1. Mylisz się, bo grafika jest generowana z użyciem OpenGL (przez Javę i biblioteki lwjgl oraz OpenAL). Ponadto, nie ma czegoś takiego jak oficjalne serwery, za które trzeba płacić 10 euro, tylko płaci się za samą grę, a serwer każdy może sobie sam ścigąć ze strony minecraft.net i postawić za darmo na swoim własnym komputerze. To samo jest z serwerami do wersji darmowej gry.

  2. Awatar tomiku77

    Super art. Tutaj moacie kody i triki:
    http://www.gameriddles.com/kody/minecraft,750.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *