Zarządzanie programami za pomocą Chocolatey

Największą bolączką systemów {{Microsoft|Microsoftu}} zawsze było zarządzanie zainstalowanymi programami. Szukanie ich w internecie, by zainstalować, później kombinowanie z ich usuwaniem z poziomu panelu sterowania… Windows 8 wnosi nieco świeżości w tym temacie, jednak nadal nie ma tam wielu programów. Programiści poszli tutaj w kierunku znanych nam: sklepu Google Play, {{apt-get}}, {{yum}}, czy innych… [1]Niektórzy mogą się nie zgodzić z przytoczoną tutaj analogią, ale chyba najprościej tak to można zobrazować.

Z samej definicji Chocolatey jest:

System zarządzania pakietami – zestaw narzędzi służących do automatycznej instalacji, aktualizacji, konfiguracji i usuwania pakietów oprogramowania. Korzystanie z zarządcy pakietów różni się od instalowania pojedynczych pakietów ręcznie tym, iż zarządca zwykle obsługuje zależności i potrafi ściągnąć z Internetu wymagane pakiety. Termin ten jest najczęściej stosowany w odniesieniu do systemów typu Unix.
Źródło: {{System zarządzania pakietami|Wikipedia}}

Identycznie jak w przypadku {{apt-get}} i {{aptitude}} tutaj też mamy możliwość zarządzania programami z poziomu linii poleceń [2]Command Line aka. cmd.exe, lub za pośrednictwem {{GUI}}. W zależności od tego, co komu bardziej służy i jak jest wygodniej.

Przyznam szczerze, że na projekt trafiłem przypadkiem, gdy potrzebowałem zainstalować most między KeePass a Google Chrome.

Instalacja

Nieco problematyczna z punktu widzenia nowicjusza. Nie jest trudna i skomplikowana, ale należy zrobić coś, czego na co dzień instalując programy się nie robi.

 1. Klikamy na Start i wyszukujemy Wiersz polecenia. Klikając prawym przyciskiem uruchamiamy go jako administrator

  Wiersz polecenia

  Wiersz polecenia

 2. W wierszu polecenia wklejamy poniższą zawartość i zatwierdzamy klawiszem Enter. Przez kilka minut dzieje się magia.
  @powershell -NoProfile -ExecutionPolicy unrestricted -Command "iex ((new-object net.webclient).DownloadString('https://chocolatey.org/install.ps1'))" && SET PATH=%PATH%;%ALLUSERSPROFILE%\chocolatey\bin

  Wklejanie zawartości

  Wklejanie zawartości

I to tyle, Chocolatey jest zainstalowany.

Instalacja GUI

Pominę w tym wpisie, jak zarządza się Chocolatey za pomocą poleceń. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą spróbować, a więcej informacji dostępne jest pod poleceniem choco -help. Ja zajmę się wersją z {{GUI}}.

W wierszu polecenia wydajemy polecenie:

choco install chocolateygui

Po zatwierdzeniu zainstaluje się wersja graficzna, która będzie od teraz dostępna w Start > ChocolateyGUI, lub na pulpicie jako skrót.

Zarządzanie programami

Teraz gdy włączymy program to w pierwszej kolejności zobaczymy zainstalowane na naszym komputerze programy. Mamy tam możliwość podejrzenia ich szczegółowych informacji, reinstalacji, aktualizacji (jeśli dostępne) oraz ich usunięcia. W drugiej zakładce (lewa strona) jest możliwość wyszukiwania dostępnych aplikacji i ich instalacji.

A na koniec tradycyjnie, odnośniki:

 1. Strona projektu: https://chocolatey.org/
 2. Wyszukiwarka paczek (to samo co z poziomu aplikacji i GUI): https://chocolatey.org/packages
 3. Strona pomocy: https://github.com/chocolatey/choco/wiki

W razie pytań, zapraszam do komentowania.

Wyjaśnienia

Wyjaśnienia
1 Niektórzy mogą się nie zgodzić z przytoczoną tutaj analogią, ale chyba najprościej tak to można zobrazować.
2 Command Line aka. cmd.exe
Ten wpis został opublikowany w kategorii Programy, Techniczne, Windows i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Zarządzanie programami za pomocą Chocolatey

 1. speX pisze:

  Hi, czy jesteś pewien iż program działa jedynie od W8? Na stronie projektu jest info, iż działa od XP oraz iż jest wymagany .Net 4.0 i PowerShell 2.0. I może stąd jakiś skrót, iż może te programy są już reinstalowane na W8?

  A jak wygląda sprawa update oprogramowania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *