Zarządzanie programami za pomocą Chocolatey

Największą bolączką systemów Microsoftu zawsze było zarządzanie zainstalowanymi programami. Szukanie ich w internecie, by zainstalować, później kombinowanie z ich usuwaniem z poziomu panelu sterowania… Windows 8 wnosi nieco świeżości w tym temacie, jednak nadal nie ma tam wielu programów. Programiści poszli tutaj w kierunku znanych nam: sklepu Google Play, apt-get, yum, czy innych…1

Z samej definicji Chocolatey jest:

System zarządzania pakietami – zestaw narzędzi służących do automatycznej instalacji, aktualizacji, konfiguracji i usuwania pakietów oprogramowania. Korzystanie z zarządcy pakietów różni się od instalowania pojedynczych pakietów ręcznie tym, iż zarządca zwykle obsługuje zależności i potrafi ściągnąć z Internetu wymagane pakiety. Termin ten jest najczęściej stosowany w odniesieniu do systemów typu Unix.
Źródło: System zarządzania pakietami|Wikipedia

Identycznie jak w przypadku apt-get i aptitude tutaj też mamy możliwość zarządzania programami z poziomu linii poleceń2, lub za pośrednictwem GUI. W zależności od tego, co komu bardziej służy i jak jest wygodniej.

Przyznam szczerze, że na projekt trafiłem przypadkiem, gdy potrzebowałem zainstalować most między KeePass a Google Chrome.

Instalacja

Nieco problematyczna z punktu widzenia nowicjusza. Nie jest trudna i skomplikowana, ale należy zrobić coś, czego na co dzień instalując programy się nie robi.

 1. Klikamy na Start i wyszukujemy Wiersz polecenia. Klikając prawym przyciskiem uruchamiamy go jako administrator
Wiersz polecenia
Wiersz polecenia
 • W wierszu polecenia wklejamy poniższą zawartość i zatwierdzamy klawiszem Enter. Przez kilka minut dzieje się magia.
  @powershell -NoProfile -ExecutionPolicy unrestricted -Command "iex3" && SET PATH=%PATH%;%ALLUSERSPROFILE%\chocolatey\bin
 • Wklejanie zawartości
  Wklejanie zawartości

  I to tyle, Chocolatey jest zainstalowany.

  Instalacja GUI

  Pominę w tym wpisie, jak zarządza się Chocolatey za pomocą poleceń. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą spróbować, a więcej informacji dostępne jest pod poleceniem choco -help. Ja zajmę się wersją z GUI.

  W wierszu polecenia wydajemy polecenie:

  choco install chocolateygui

  Po zatwierdzeniu zainstaluje się wersja graficzna, która będzie od teraz dostępna w Start > ChocolateyGUI, lub na pulpicie jako skrót.

  Zarządzanie programami

  Teraz gdy włączymy program to w pierwszej kolejności zobaczymy zainstalowane na naszym komputerze programy. Mamy tam możliwość podejrzenia ich szczegółowych informacji, reinstalacji, aktualizacji (jeśli dostępne) oraz ich usunięcia. W drugiej zakładce (lewa strona) jest możliwość wyszukiwania dostępnych aplikacji i ich instalacji.

  A na koniec tradycyjnie, odnośniki:

  1. Strona projektu: https://chocolatey.org/
  2. Wyszukiwarka paczek (to samo co z poziomu aplikacji i GUI): https://chocolatey.org/packages
  3. Strona pomocy: https://github.com/chocolatey/choco/wiki

  W razie pytań, zapraszam do komentowania.

  1. Niektórzy mogą się nie zgodzić z przytoczoną tutaj analogią, ale chyba najprościej tak to można zobrazować. []
  2. Command Line aka. cmd.exe []
  3. new-object net.webclient).DownloadString(’https://chocolatey.org/install.ps1′ []

  Komentarze

  3 odpowiedzi na „Zarządzanie programami za pomocą Chocolatey”

  1. Hi, czy jesteś pewien iż program działa jedynie od W8? Na stronie projektu jest info, iż działa od XP oraz iż jest wymagany .Net 4.0 i PowerShell 2.0. I może stąd jakiś skrót, iż może te programy są już reinstalowane na W8?

   A jak wygląda sprawa update oprogramowania?

   1. Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Mi chodziło o porównanie centrum aplikacji w Windows 8. Poniżej 8 czegoś takiego nie ma. Nie napisałem nigdzie że nie działa na Windows 8 :)

    Nie miałem okazji sprawdzić jak masowo zaktualizować aplikacje. Ale pojedyncze możesz poleceniem:
    choco update nazwaaplikacji
    lub
    Z poziomu aplikacji z GUI.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *