Rozwiązanie problemu z wyświetlaczem OnePlus One

Sporo ludzi od pewnego czasu zgłasza (nie mi oczywiście) problemy z wyświetlaczami OnePlus One, które albo nie reagują, albo mają tzw. Ghost Touch (dotknięcia ducha, hue hue). Objawia się to tak, że np. podczas pisania ekran chwilowo nie reaguje, a po chwili „naciska” losowe znaki. I tak w moim przypadku, gdy wciskałem na klawiaturze „t” oraz „i”, telefon uznał inaczej i przejechał sobie również po „g”, „h” i „j”.

Ghost touch OPO
Ghost touch OPO

W przypadku, gdy dwa (lub więcej) palców znajdują się w jednej osi X – wyświetlacz nie reaguje na jeden z „dotyków” i odłącza go, dopóki nie zmieni się jego pozycji.

https://youtu.be/POBTOz1yo-k

Na ScreenCaście widzicie, jak zachowuje się dokładnie ekran. Zaznaczam iż w momencie, gdy któryś z „dotyków” zanikał – palce znajdowały się na wyświetlaczu. Odrywałem je dopiero wtedy, gdy na ekranie nie znajdował się ani jeden punkt.

Rozwiązaniem – update firmware synaptica

Szybko można usterkę naprawić aktualizując firmware synaptica. Jedną z opcji jest wgranie Custom ROM – CyanogenMod 12 Nightly, który ma najnowszą aktualizację. Drugą, z której ja skorzystałem – jest wgranie innego kernela. Ja wybrałem franco.kernel, który posiada ten sam nowy firmware, co nightly CM (autor wyciągnął go w końcu z CM).

Franco Kernel r43 – Pobierz kernel Franco z aktualizacją firmware synaptic.

Po pobraniu wypakujcie paczkę, i: macie dwie opcje.

 1. Wgrać kernel za pomocą fastboot:
  fastboot flash boot franco_kernel_r43.img
 2. Zrobić flash za pomocą custom recovery:
  Uruchomić telefon za pomocą dolnego przycisku głośności i włącznika > Install > W dolnym rogu klikamy na „Images” > Odnajdujemy lokalizację naszego obrazu (pierw go tam trzeba wrzucić ;) ) > klikamy na niego i instalujemy.

Reset. I ma działać!

Które urządzenia narażone

Nie każde urządzenie jest narażone na ten problem i nie na każdym ujawnia się on tak samo. Niektóre mogą posiadać uszkodzenie sprzętowe i nie ma szans by naprawiło to błąd. Z informacji, które posiadam wynika, że urządzenia, które posiadają wyświetlacze TPK z błędem ekranu po aktualizacji firmware działają prawidłowo. By sprawdzić, jaki wyświetlacz masz, należy wydać polecenie z terminala:

cat /sys/class/input/input0/vendor_id

Jeśli w wyniku otrzymacie 2 – macie wyświetlacz TPK.


Komentarze

5 odpowiedzi na „Rozwiązanie problemu z wyświetlaczem OnePlus One”

 1. Lipa lekka. W sony J miałem takie same problemy.

 2. Dzieki bardzo za informację, bardzo pomogłeś. Jakbyś mógł odpisać czy już Ci dobrze działa i czy masz problem z szybko uciekającą baterią. Mam zamiar wgrać CM 12.1 nightly, choć nie wiem czy od razu RMA nie wypełnić by mi wymienili na nowy

  1. Już na kernelu Franco od aktualizacji sterownika działało wszystko super poza kilkoma funkcjami, jak np. dopasowywanie do jasności i oświetlenia (wyostrzanie kolorów). Aktualnie korzystam z przerobionego stockowego kernela COS12 z nowymi sterownikami i najnowszym patchem. Dokładnie wersji V4. Działa znakomicie. Zero problemów. Nie zjada baterii, dostosowywanie do jasności i oświetlenia działa. Dotyk rewelacja. Polecam.

 3. Żeby to wgrać [Kernel][COS12][Stock kernel V4 with touchscreen fix+hardboot support] musze miec roota?

  1. Roota mieć nie musisz, ale musisz mieć wgrany custom recovery, a przynajmniej z jego pomocą jest to łatwiejsze. Da się fastbootem też bez roota.
   Niemniej – nie pchaj się w to już. Kilka dni temu wyszedł nowy ROM od Cyngn dla OPO. Możesz czekać, aż pojawi się OTA u Ciebie, albo ręcznie go sobie wrzucić. Ale to wraca do pkt wyjścia – musisz to zrobić fastbootem, albo custom recovery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *