Start Firestartera wraz ze startem Ubuntu?!

Wpis archiwalny, pochodzący ze starej odsłony bloga.

Tak! To możliwe :). Spory czas temu znalazłem poradnik dotyczący sposobu „naprawy” tego problemu. Do roboty jest na prawdę niewiele, bo zaledwie kilka linijek do edycji.

Firestarter, to nakładka graficzna na systemowego Firewalla w Ubuntu (iptablets). Wiadomą rzeczą jest, że wpierw należałoby zainstalować Firestartera, dokonujemy tego przy użyciu komendy:

sudo apt-get install firestarter

Po zainstalowaniu udajemy się do menu System -> Administracja -> Firestarter. Konfigurujemy tam program zgodnie z naszymi upodobaniami, należy jednak pamiętać by w ustawieniach programu zaznaczyć dwie opcje: Enable tray icon, oraz Minimalize to tray on windows close. Jeśli zakończyłeś ten proces, przejdźmy więc do samej edycji plików, by Firestarter uruchamiał się wraz z systemem:

sudo nano /etc/sudoers

W Ubuntu 8.04> modyfikujemy linię

Defaults !lecture,tty_tickets,!fqdn

Zamieniając jej zawartość na

#Bug: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/firestarter/+bug/30291
# https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/firestarter/+bug/47662
#Defaults !lecture,tty_tickets,!fqdn
Defaults !lecture,tty_tickets,!fqdn,env_keep+=”DISPLAY HOME”

W Ubuntu 8.04 możemy podarować sobie ten krok i od razu na końcu pliku dodać linię

username ALL= NOPASSWD: /usr/sbin/firestarter

Pole username podmieniamy naszą nazwą użytkownika, przy pomocy której logujemy się do systemu. Ostatnim krokiem jest dodanie programu do sesji: System -> Preferencje -> Sesje -> Dodaj

Nazwa: Firestarter
Polecenie: sudo /usr/sbin/firestarter –start-hidden
Komentarz: Autostart Firestartera

Opis zaczerpnięty ze strony: How To Advice


Komentarze

11 odpowiedzi na „Start Firestartera wraz ze startem Ubuntu?!”

 1. Ja mam problem z tym.Wcześniej było wszystko ok według tego opisu,jednak po instalacji nowego systemu występuje taki błąd
  Insufficient privileges
  You must root user privileges to use Firestarter

  Wszystko mam tak jak wczesniej według tego opisu,a teraz mi nie działa i nie wiem czemu.Ten sam system.Tutaj jest edycja /etc/sudoers

  # /etc/sudoers
  #
  # This file MUST be edited with the 'visudo’ command as root.
  #
  # See the man page for details on how to write a sudoers file.
  #

  Defaults env_reset

  # Host alias specification

  # User alias specification

  # Cmnd alias specification

  # User privilege specification
  root ALL=(ALL) ALL

  # Uncomment to allow members of group sudo to not need a password
  # (Note that later entries override this, so you might need to move
  # it further down)
  # %sudo ALL=NOPASSWD: ALL
  on ALL= NOPASSWD: /usr/sbin/firestarter

  Już nie wiem czemu teraz nie działa .Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

 2. Przyznam szczerze, że nie mam zielonego pojęcia, jak się z tym uporać. Spróbuj może skonfigurować iptables inną nakładką, jak np. gui-ufw (firewall configuration), który jest w repozytoriach Ubuntu. Zarówno firestarter, jak i ten gui-ufw jest najzwyklejszą nakładką graficzną.

 3. Ok poradziłem sobie,odinstalowałem i zainstalowałem ponownie.Wszystko fajnie już działa ,startuje wraz z systemem bez pytania o hasło.Jednak jest jeden szczegół,ostatnio zauważyłem że co jakiś czas ikonka na panelu mi znika i muszę ją ponownie włączać .I to tak kiedy chce znika,nie wiem co jest grane:(

 4. Zainstaluj sobie gufw, potrzebujesz go tylko do skonfigurowania, potem nie musi się włączać. W przypadku firestartera jest zresztą tak samo – on jest potrzebny tylko do skonfigurowania ufw/iptables, potem nie musi się włączać.

 5. Mam taki problem z tą nakładką firestarter że nieraz potrafi się wyłączyć i muszę ponownie tą ikonkę uruchomić lub niekiedy zapyta o hasło,w fluxbox jeszcze nigdy się sama nie wyłączyła tylko w Gnome,gryzie się z plikami Gnome czy jak to mozna wytłumaczyć? A co do gufw to u mnie w synapticu jest tylko sufw to to samo?

 6. Może w nowej wersji Ubuntu już coś nie działa, jak w poprzednich i nie chce inicjować startu firestartera, tak jak to w poprzednich wersjach miało miejsce.

 7. inzaghi89 A nie da się tego jakoś w Gnome skonfigurować, bo to jest dość irytujące, we fluxboksie nie było takich problemów ikonka i nigdy nie wyłączała się. A to jest przydatne bo gdy ktoś Ci skanuję porty ikonka się świeći na czerwono i w tedy można działać z zablokowaniem delikfenta.Z konsoli tak sie szybko nie zareaguje bo nie powiadamia o takich.Nieraz jest tak że potrafi się przez cały dzień nie wyłączyć, a nieraz co kilkadziesiąt sekund:( I to mnie wnerwia:-/

 8. Szczerze powiedziawszy – nie wiem. Na ostatniej wersji Ubuntu korzystałem z gufw. Obecnie nie mam Ubuntu przed sobą nawet żeby zobaczyć jak się teraz sprawa ma.

 9. Mam Debiana i jest to samo, wyłącza się kiedy chcę. A ja chciałbym mieć aby się ta ikonka nie wyłączała. Np. gdy jestem w ustawieniach potrafi się sama wyłączyć. To nie wina Gnome bo mam fluxbox i to samo, może raczej zależy od systemu lub od jądra Linux. Gdy miałem Arch i dodałem do autostartu tą ikonkę nigdy mi się sama nie wyłączyła jak w przypadku Debiana Lenny?

 10. Awatar master

  Poprawka chyba zły link wkleiłem, tu jest dobry rozwiązujący ten problem
  http://debian.linux.pl/content/207-Firestarter-Memory-error.-Wy%C5%82aczanie-si%C4%99.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *