Sortowanie „bąbelkowe” w Pascalu

Dziwnym jest, że wciąż w szkołach uczą tego języka. Dla mnie jest on średnio zrozumiały, a zarazem nie jest w ogóle ciekawy. Cóż… Niebawem mam zaliczenie z programowania, a bacząc na to, że jednym z tematów jest „sortowanie tablicy „x” elementowej metodą bąbelkową” postanowiłem się co nieco wziąć za napisanie takiego programu. Bynajmniej nie chciałem szukać w sieci rozwiązań, bo nie zrozumiałbym zawartych treści (programistycznego bełkotu). Przysiadłem kilka dni, nagłowiłem się sporo i… napisałem w końcu program sortujący tablicę „x” elementową.

Potomnym się może nie przydać, ale choćby dla ludzi z mojego roku – tak ;). Może da się to prościej napisać, może… moja wiedza nie pozwala jednak na bardziej zawiłe/krótsze rozwiązania. Mam nadzieję (ja to wiem), że w następnym semestrze z C++ będzie ciekawiej i prościej niż z tym Pascalem. Nie dość, że to bezużyteczny przeżytek… to nadal każą się tego uczyć, eh, eh, eh…

Co musimy wiedzieć nim zaczniemy?

Pascal nie potrafi sam z siebie posortować talicy, trzeba go zmusić do tego deklarując kilka zmiennych. Niezbędne nam będzie zadeklarowanie pewnej stałej, oraz trzech zmiennych. Dwie ze zmiennych są potrzebne do przechowania elementów, a trzecia jest pomocnicza, ale również niezbędna. Sortowanie elementów odbywa się na zasadzie porównania elementów (instrukcja warunkowa) N-1 razy. Jeśli element A jest mniejszy od B, przechowuje go w pamięci, potem patrzy, czy B < C, itd. Porównanie elementów odbywa się o jeden raz mniej niż tablica ma elementów, co można przyuważyć sortując tablicę np. 3 elementową.

A<B – tak. Pisz A.
B<C – nie. Pisz C.
Brak więcej elementów do porównania. Pisz B.

Kod programu

Jest to wersja bez żadnych bajerów, robi po prostu, co ma robić i na tym jej działanie się kończy :). Na końcu wpisu do pobrania jest troszkę odpicowana przeze mnie wersja, jednakże bez kodu źródłowego.

{
Autor: Filip "inzaghi89" Cierpich
www: http://keepmind.eu
Licencja: GPL
}

program babelki;
uses crt;
const
 n=10;

var
 tab : array[1..n] of integer;
 i,j,pom : integer;

begin
clrscr;
randomize;

 write(' Wyswietlam ',n,' wylosowanych liczb: ');

 for i:=1 to n do
  begin
   tab[i]:=random(100)+1;
   write(tab[i],' ');
  end;
	
 for i:=2 to n do
  begin
   j:=i;

   repeat
    if (tab[j]<tab[j-1]) then
     begin
      pom:=tab[j];
      tab[j]:=tab[j-1];
      tab[j-1]:=pom;
     end;
    dec(j);
   until(j=1);
  end;
	
 writeln;writeln;
 write(' Wyswietlam posortowane liczby: ');
 for i:=1 to n do
  begin
   write(tab[i],' ');
  end;

repeat until keypressed;
end.

Pobierz gotowy program: Kliknij, by pobrać!


Komentarze

4 odpowiedzi na „Sortowanie „bąbelkowe” w Pascalu”

 1. > Mam nadzieję (ja to wiem), że w następnym semestrze z C++ będzie ciekawiej i prościej niż z tym Pascalem.

  C++ prostsze niż Pascal? Bawhahahah.

 2. Pojęcie o programowaniu nagle całkowicie się zmienia, gdy trzeba się go uczyć. Wiem, co u mnie było z Cpp, chodzenie na zaliczenia po 3 razy ;), aż zrozumiałem. Swoje trzeba przeboleć, ale dasz radę ;P.

 3. co znaczy dec(j) ?

 4. okej juz to zrozumialam :) ^ (poprzedni wpis)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *