Pobieranie napisów – Gnapi

gnapi-64

Dla Windowsa istnieje NAPIPROJEKT, służący do pobierania napisów, a zarazem dopasowując je pod kątem rozmiaru pliku, rozdzielczości filmu, oraz wg jego nazwy. Jest to niezwykle przydatny program, a sama baza napisów NAPIPROJEKT jest dosyć obszerna. Co jeśli zechcemy skorzystać z tej bazy na Linuksie? Znane mi są dwa programy pełniące rolę NAPIPROJEKTU:

 1. QNapi, który wspierany jest przez bibliotece QT4, oraz
 2. Gnapi, wspierany przez bibliotekę GTK.

Oba pełnią tę samą funkcję, co ojczysty NAPIPROJEKT – pobierają, dopasowują wypakowują, funkcjonują ;) . Ja w tym opisie, z racji tego, że korzystam ze środowiska graficznego Gnome; Ubuntu opiszę ten drugi program, którym jest Gnapi. W zasadzie bardziej podoba mi się od rodzimego NAPIPROJEKTU – z jednej strony dlatego, że mogę ściągnąć wszystkie napisy za jednym zamachem bez „zmuły” komputera. W przypadku NAPIPROJEKTU możemy oczywiście zaznaczyć wszystkie filmy, które posiadamy na dysku, kliknąć prawym przyciskiem i wybrać opcję „Znajdź i dopasuj napisy„, jednakże przy takim rozwiązaniu nasz (a w zasadzie mój) komputer odmawia na parę minut posłuszeństwa, co niezbyt mnie się podoba.

Rozwiązania Linuksowe mają to do siebie, że mimo posiadanego GUI możemy używać programów przy pomocy konsoli. Zaleta, wada? Nie mnie to oceniać, ale w przypadku Gnapi jest to zbawieniem. Domyślnie korzystając z tego programu możemy pobierać pojedynczo napisy, co w przypadku kilku filmów/odcinków jest nieco niepraktyczne. Linux + Gnapi = bezproblemowe ściągnięcie kilku/nastu/set napisów za pomocą jednego polecenia – cud, miód i orzeszki :) .

Czym jest Gnapi

Tym samym, co rodzimy NAPIPROJEKT, czy QNapi. Jego zadaniem jest wyszukanie, dopasowanie, pobranie i rozpakowanie napisów do filmów. Praktycznie nic więcej nie można napisać na ten temat, bo funkcjonalność programu na tym się kończy. Pewne jest, że potrafi dopasowac o wiele lepiej napisy, niż my sami, a poza tym oszczędzamy sobie trochę czasu.

Instalacja dla Ubuntu

Norma, korzystam z tej dystrybucji, więc opisuję ją. Dla Ubuntu 8.10 i 9.04 korzystamy z udostępnionych repozytoriów, co jest najprostszym rozwiązaniem, a zarazem najszybszym. Pierw dodajemy klucz:

sudo apt-key adv –recv-keys –keyserver keyserver.ubuntu.com 70713799

A następnie repozytoria. Dla 8.10:

deb http://ppa.launchpad.net/badenov/ppa/ubuntu intrepid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/badenov/ppa/ubuntu intrepid main

Dla 9.04:

deb http://ppa.launchpad.net/badenov/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/badenov/ppa/ubuntu jaunty main

Następnie po prostu instalujemy Gnapi:

sudo apt-get install gnapi

Wymagania

Program do poprawnego funkcjonowania wymaga 7zipa, a konkretniej pakietu p7z-full, jest to niezbędne do prawidłowego rozpakowania napisów.

Konfiguracja?

Hym, ja od samego początku ustawiłem sobie tylko, by program automatycznie konwertował napisy do UTF-8. Dokonamy tego klikając prawym przyciskiem myszy na ikonkę w Trayu, następnie „Opcje…” i tak w polu „Zmień kodowanie” wpisujemy UTF-8.

Pobieranie wielu napisów

Nic prostszego. Na początku przy pomocy cd przechodzimy do katalogu, w którym posiadamy filmy,  następnie upewniwszy się, że nie ma tam innych plików (choć nie powinno być jako takich konfliktów) pobieramy napisy do każdego filmu/odcinka:

gnapi *

To wszystko ;) , czekamy aż pobierze i rozpakuje napisy.


Komentarze

8 odpowiedzi na „Pobieranie napisów – Gnapi”

 1. Gnapi fajne jest ale wolę QNapi które dodatkowo szuka w OpenSubtitles

  1. O widzisz, nie wiedziałem, że QNapi korzysta z jeszcze jakiegoś innego źródła. Ale fakt, faktem… na co mi instalować bilbioteki QT dla samego QNapi? ;)

 2. jest jeszcze sam skrypt pytonowy „napi” ;)

  1. Ano jest, zdaje się, że w Pythonie jest napisany.

 3. Dokładnie w pythonie, właśnie z niego korzystam bo więcej mi nie potrzeba ;)

 4. Ja używam napi.py, którego podłączyłem pod Thunara – śmiga jak marzenie :)

  1. Czyli dokładnie to, o czym pisaliśmy wcześniej :).

 5. […] [Zainteresowani wyklikaniem w Linuksie powinni zapoznać się z instrukcją taką jak np. ta] […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *