Jeśli support – to tylko Frogstera!

Tytułem wstępu – Frogster jest właścicielem, a zarazem twórcą gier free2play posiadających opcję tzw. Item Shopu. Wygląda to tak, że osoby które grają w ich gry nie płacą miesięcznych abonamentów za grę (tak, jak w World of Warcraft), lecz mają możliwość posługiwania się wirtualną walutą gry i kupowania tam rzeczy, za prawdziwe pieniądze.

Ja gram od około kwietnia w grę Runes of Magic. Wg mnie jest to genialny, darmowy klon World of Warcraft. Nigdy nie miałem problemów z grą, społeczność w grze jest również bardzo sympatyczna i trzyma poziom. Nie mogę się naprawdę tego doczepić. Gram na polskim serwerze PvE – Cath. Przez ten okres udało mi się osiągnąć 45 poziom mojego Rycerza/Kapłana – Jasemsiekacz.

Jednak to, jaki poziom reprezentuje sobą Europejski Dział Obsługi klienta firmy Frogster jest dosłownie poniżej krytyki. Przejdźmy do sedna i wyjaśnień, jak to się stało.

Reinstalacja systemu

W czwartek przeinstalowałem swój system formatując tym samym całą zawartość dysku. Po formacie uświadomiłem sobie, że zapomniałem przekopiować ustawienia AddOnów z gry. Cóż, zniknęły nieodwracalnie, na szczęście same ustawienia z gry zapisywane są na serwerze Frogstera. Piątek spędziłem na konfigurowaniu systemu do przyjaznej pracy, wieczorem w końcu pozwoliłem sobie na pobranie i instalację Runes of Magic. Nie ukrywam, że zajęło mi to na prawdę dużo czasu. I tak przez sobotę i prawie całą niedzielę gra odlegiwała się na dysku mojego komputera oczekując na konfigurację dodatków.

W niedzielę znalazłem dosłownie 5-10 minut czasu na konfigurację dodatków. Wszystko zrobiłem „pod siebie”, w pewnym momencie ujrzałem, że stan złota na moim koncie wynosi – 0 (przed reinstalacją systemu miałem go grubo ponad 1 milion!).

Zrzut z gry

Zaniepokojony tym faktem napisałem do supportu.

Perypetie na poziomie

Wysłałem wiadomość do supportu gry, opisując problem:

User (Filip Cierpich) 26/09/2010 07.14 PM
Witam,

Ostatnio grałem w RoM na początku tego tygodnia, bądź w zeszłym. Przez ten czas usunąłem go z dysku, przeinstalowałem system, jednakże to na pewno nie ma wpływu na to, co sie stało.

Otóż dziś zauważyłem, że zniknęło mi całe złoto z konta (ponad 1 milion). Nie powiem ile dokładnie, bo nie przyglądałem się, na pewno było to ponad milion.

Na szczęście nic poza złotem nie zniknęło (rubiny pozostały, diamenty też, oraz itemy).

Proszę o jak najszybsze przywrócenie złota do konta. Jest to dosyć karygodne.

Zrzut ekranu: http://dl.dropbox.com/u/102145/Zrzuty/zrzut_20100926190911.png

W odpowiedzi nie otrzymałem nic nadzwyczajnego, była to zwykła, oczekiwana i przewidywalna w sumie odpowiedź:

Response (625) 26/09/2010 07.46 PM
Witaj,

dziękujemy za przesłanie Twoich danych.

W celu ponownego uaktywnienia Twojego konta upewnij się, że Twój komputer jest bezpieczny i nie zawiera żadnego typu złośliwego oprogramowania :

– Sprawdź system w poszukiwaniu wirusów i trojanów. Jeśli nie masz aktualnego programu antywirusowego, możesz go pobrać za darmo tutaj: http://www.free-av.de lub rozpocząć skanowanie online klikając tutaj: http://housecall.trendmicro.com/de/.

– Sprawdź system w poszukiwaniu programów szpiegujących

Potrzebne programy za darmo znajdziesz tutaj: http://www.lavasoft.de lub pod http://www.safer-networking.org/en/download.

Prosimy o kontakt, jak tylko bezpieczeństwo Twojego systemu zostanie zapewnione.

Na tym etapie jeszcze wszystko było dla mnie oczywiste i zrozumiałe. Jestem klientem, który może mieć problemy z wirusami i oprogramowaniem szpiegującym, które (niewiedzieć jak) wykradło z konta postaci tylko złoto zostawiając inne bardziej cenne przedmioty i rzeczy (choćby rubiny i diamenty – wirtualne waluty, czy też żetony Phriusa). Odpisałem uprzejmie iż nie mam problemów:

User (Filip Cierpich) 26/09/2010 07.51 PM
Witam,

Bezpieczeństwo komputera jest zapewnione. Nie jest to kwestia z nim związana. Jakby to ująć, za zabezpieczenia i czystość systemu ręczę głową (a mam na niej nie jeden komputer i serwer).

W odpowiedzi otrzymałem coś, co jeszcze mnie nie niepokoiło. W sumie typowa, szablonowa odpowiedź utwierdzająca, że to, o co poproszono zostało wykonane.

Response (625) 26/09/2010 08.12 PM
Witaj,

Poproś o ponowne nadesłanie hasła przywołując stronę https://account.yusho.de/ i klikając na pole Nie pamiętasz hasła?

Zmień swoje hasło w systemie Yusho, a następnie hasło w grze. Po około 5 minutach Twoje konto znów będzie aktywne.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności i życzymy dobrej zabawy.

Właśnie w tym momencie zaczęły się schody. Z kolejną wiadomością i następującymi po nich odpowiedziach dostrzegłem, że support próbuje robić z klientów idiotów, ale niestety… robią ich z siebie tym samym ukazując karygodnie niski poziom wsparcia.

User (Filip Cierpich) 26/09/2010 08.41 PM
Zgodnie z prośbą/radą. Zażądałem przypomnienia hasła w celu późniejszej zmiany. Niefortunnie do tej pory żaden e-mail do mnie nie doszedł, a minęło już ponad 30 minut. Nie chcę Wam tu pluć, że jest źle. Niepokoi mnie tylko ten czas, bo może okazać się, że e-mail dojdzie za kilka dni, czego chcę uniknąć z wiadomych przyczyn.

Rozumiem, że otrzymawszy poprzednią wiadomość złoto na koncie zostało przywrócone, a odblokowanie konta wiąże się ze zmianą haseł – zrozumiałe dla mnie względy bezpieczeństwa z Waszej strony.

Możliwe, że mail nie dochodzi ze względu na jakieś felerne reguły/filtry w yahoo mail. Jeśli byłaby taka możliwość, a mail nie doszedłby do godziny 21. Jest możliwość zmiany e-maila z Waszą pomocą? Ewentualnie jakiś inny sposób „przyspieszenia”.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i mimo wszystko – szybką reakcję z Waszej strony.

Response (625) 26/09/2010 09.06 PM
Witaj,

dziękujemy za Twoją wiadomość.

Prosimy o zmianę hasła dostępu do gry.

Aby tego dokonać, prosimy zalogować się na https://account.frogster-online.com/?LANG=pl .
Wybierz zakładkę [Konta Gier] – „Zmień Hasło”.

Pamiętaj, by w celu zalogowania wprowadzić dane konta gry, a nie dane Systemu Kont Yusho. Twoje hasło nie powinno zawierać więcej niż 8 znaków. Jeśli zawiera ono cyfry, to jako ułatwienie zalecamy używanie klawiatury numerycznej.

Miej na uwadze, że aktualizacja hasła może potrwać do 10 minut.

Dziękujemy za wyrozumiałość i prosimy o kontakt w przypadku dalszych pytań.

W tym momencie przestałem już wierzyć w jakikolwiek poziom wsparcia.

User (Filip Cierpich) 26/09/2010 09.14 PM
Chyba się nie zrozumieliśmy. Zażądałem zmiany/przypomnienia hasła. Jak zatem mam się zalogować do panelu nie otrzymawszy nowego hasła mailem? O czym wspomniałem zresztą we wcześniejszej wiadomości do Was.

Response (625) 26/09/2010 09.33 PM
Witaj,

dziękujemy za Twoją wiadomość.

Aby zmienić hasło gry albo konta, prosimy zalogować się do systemu:
https://account.frogster-online.com/?LANG=pl . Pod zakładką [Dane Osobowe] możesz zmienić hasło konta.

Aby zmienić hasło gry, wybierz zakladkę [Konta Gier].

Jeśli zapomniałeś danych konta, znajdziesz je pod:
https://account.frogster-online.com/LostPW/?LANG=pl

Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa hasło gry i hasło systemu konta, ewnetualnie też hasło strony sklepu zostaną przysłane oddzielnie.

Dziękujemy za wyrozumiałość i prosimy o kontakt w przypadku dalszych pytań.

Powiedzcie mi, nie wkurwilibyście się taką odpowiedzią? Mi to uświadomiło, że w supporcie nie pracują odpowiedzialni ludzie (tym supporcie), a jakieś rozwydrzone dzieciaki, którym płacą lizakami, albo tym, że nie dostaną klapsa jeśli klikną tu, a nie tam. Punkt wrzenia został osiągnięty:

User (Filip Cierpich) 26/09/2010 10.00 PM
Wy sobie żartujecie chyba? Czy piszę niezrozumiale, mam problemy z interpunkcją? A może nie wyraziłem się jasno?! Poprzednia wiadomość składała się Z KILKU KRÓTKICH ZDAŃ, więc nie sądzę by było to problemem niemożliwym do przejścia:

„Chyba się nie zrozumieliśmy. Zażądałem zmiany/przypomnienia hasła. Jak zatem mam się zalogować do panelu nie otrzymawszy nowego hasła mailem? O czym wspomniałem zresztą we wcześniejszej wiadomości do Was.”

Moje nerwy powoli do Was się kończą. Spytam jeszcze raz: Jak mam się zalogować do panelu nie otrzymawszy nowego hasła?

Poza tym chcę wiedzieć z kim mam do czynienia: poproszę o imię i nazwisko osoby, z którą prowadzę wymianę zdań za pośrednictwem supportu.

Po tej odpowiedzi dostrzegłem, że ten support potrafi pisać na per Pan ze swoimi klientami, a nie uważać się za święte kloce. Jednakże wciąż jest to walka z wiatrakami:

Response (625) 26/09/2010 10.11 PM
Witam,

Dziękujemy za kontakt z Europejskim Działem Obsługi Klienta firmy Frogster.

Proszę potwierdzić iż nie może się Pan zalogować do systemu kont Playtoo Yusho za pomocą starego niezmienionego hasła.

Jeśli zapomniałeś hasła do systemu Playtoo możesz je odzyskać pod tym adresem: https://account.yusho.de/LostPW?LANG=pl

Moje kolejne dwie odpowiedzi są chyba dosyć zrozumiałe, a sama przesłanka wyraźnie wskazuje, że odnoszę wrażenie iż mam do czynienia z idiotami, a klientów traktują jak śmieci.

User (Filip Cierpich) 27/09/2010 10.51 AM
Trzeci, albo już czwarty raz to napiszę: NIE MOGĘ ZALOGOWAĆ SIĘ DO SYSTEMU PLAYTOO! Zażądałem zgodnie z Waszymi wytycznymi przypomnienia hasła. Nie dostałem do tej pory e-maila z nowym hasłem.

User (Filip Cierpich) 27/09/2010 11.14 AM
Złoto do tej pory widzę, że na koncie nie zostało przywrócone. Zrzut z dzisiejszego ranka: http://dl.dropbox.com/u/102145/Zrzuty/zrzut_20100927111243.png

Jeszcze raz proszę o przesłanie swoich danych osoby, z którą prowadzę dyskusję. W przeciwnym razie posłużę się numerem referencyjnym i przekażę sprawę do samego Frogstera. Zachowanie i podejście do sprawy supportu jest karygodne. Zastanawiające jest z kogo chcecie zrobić (za przeproszeniem) idiotę. Bo ja odnoszę wrażenie, że próbujecie ze mnie, a to niestety z siebie robicie…

Płać, przynajmniej nie będziesz śmieciem

W tym przypadku stanowczo mogę stwierdzić, że Blizzard ze swoimi klientami by tak nie postąpił. W przypadku Runes of Magic nie płacę co miesiąc, ale już raz zakupiłem diamenty. W piątek wysłałem przelew do PayPal, by zakupić kolejną porcję. Widać dla nich nie ma znaczenia, czy płacisz, czy nie – jesteś takim samym śmieciem/klientem. Z jednej strony dobrze, ale z drugiej ewidentnie widać, że to co Piotr (Sirvius) Dawidowicz wywalczył dla społeczności RoMa i to w jaki sposób zostało przez niego wypromowane (dobra gra, miła atmosfera, fajna społeczność, etc.) z tym wpisem może po prostu spełznąć do podziemi i pokazać prawdziwe oblicze śmietanki, polskiej! śmietanki Frogstera.


Komentarze

9 odpowiedzi na „Jeśli support – to tylko Frogstera!”

 1. I po co się kłócisz z botem? ;)

  1. Odnoszę nawet wrażenie, że nie z jednym botem. Jeden pisał do mnie na „Ty”, drugi już na „per Pan”.

 2. […] Marcin Łuniewski fajnie określił w komentarzu podejście supportu do klienta. Odnieść można wrażenie, że (jeśli pracują tam ludzie) wyrywkowo wyciągają z całej wiadomości wyrazy i po tym określają, co to za problem. Dla przykładu jeśli ktoś wspomni we wiadomości coś o haśle, to od razu szablon o zmianę hasła leci. A może tam nie ma ludzi, tylko same boty? Wówczas miałby rację @puexam twierdząc, że pracują tam boty wyłapujące słowa kluczowe. Nie ulega wątpliwości, że podejście supportu musi się zmienić. Nie mają w końcu do czynienia z idiotami, lecz klientami. Więcej klientów = więcej osób, które kupią diamenty = więcej pieniążków = więcej szczęśliwych ryjków. […]

 3. Zawiesili mi konto bez podania zadnego powodu wyslalem maila i dzwonilem do frogstera do niemiec i pani powiedziala mi ze musze sie skontaktowac z polskim supportem a nie znalazlem zadnego kontaktu do polskiego supportu prosze o rade pozdrawiam Magic

  1. To skontaktuj się w takim razie z polskim supportem. Nastaw się na totalny burdel i pisz do nich: http://support-pl.runesofmagic.com/

 4. Awatar SupprotFrogsteraToZenada
  SupprotFrogsteraToZenada

  NIESTETY MUSZE SIĘ PODPISAĆ POD ZARZUTAMI DLA POLSKIEGO DZIAŁU POMOCY FROGSTERA. Nie chce pisać szczegółów bo jeszcze nie pożegnałem się z grą a widzę że nawet potrafią być mściwi. OSTRZEGAM PRZED TĄ GRĄ ZE WZGLĘDU NA PODEJŚCIE DO GRACZA (bo ogólnie to gra super fajna że aż szkoda;( .. )

 5. może ktoś mi podać adres email do polskiego suportu ?

  1. Wszystko, czego potrzebujesz masz tutaj: http://support.frogster.pl/

 6. […] przez support Frogstera, a właściwiej byłoby to określić supportem Runes of Magic (czytaj: Jeśli support – to tylko Frogstera!).  Po kilkudniowych ekscesach z europejskim działem obsługi klienta firmy frogster sprawa […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *