Dobrze, lepiej… bezpłatnie – darmowe odpowiedniki programów, cz. 1 – specyfikacja

Poszukiwanie narzędzi doskonałych. Czym właściwie one mogą być? Nie ulega wątpliwości, że takim narzędziem będzie coś, co po pierwsze jest darmowe, a po drugie jest użyteczne, tudzież niezbędne. Obecnie można zauważyć pewną ciekawą tendencję firm/programistów. Powstają niezmiennie dwie wersje programów. Jedna do użytku domowego, druga do komercyjnego. Ta pierwsza (może nie w większości przypadków/firm) wersja jest często bezpłatna do użytku domowego, a za drugą firmy muszą płacić licencję jednorazową.

Skoro zatem jest taka tendencja i powstaje tyle odpowiedników płatnych programów, to z czym mamy w takim razie problem?! Problem pojawia się w wyborze aplikacji, tak aby spełniała nasze oczekiwania i była niezawodna. Postanowiłem przysiąść i wziąć się za opisanie darmowych alternatyw płatnych programów kierując się własnym doświadczeniem oraz kryteriami. Niektórzy mogą uznać, że pewne programy są opisane dosyć subiektywnie – tak, może mieć to miejsce i w żaden sposób nie wykluczam takiej sytuacji. Drudzy natomiast mogą stwierdzić, że to jest niepotrzebne, bo co drugi blogger, co trzeci serwis, a co czwarty portal piszą o tym – zgoda! Ale rynek rozwija się dosyć szybko i potraktuj to czytelniku, jako dopełnienie tamtejszych publikacji.

Nie potrafię z tego miejsca określić ile części poświęcę na ten temat – może 3, może 5, może 20… Wszystko zależy od moich chęci i problemów ludzi (mile widziane zgłoszenia/propozycje wpisów na maila).

Wstęp

Czym zajmę się w pierwszej części. Po samym temacie można stwierdzić, że część ta będzie dotyczyła programów służących do wyświetlenia nam specyfikacji naszego komputera. Po co nam te rzeczy, skoro „ja wiem, co mam w komputerze„, „Windows ma narzędzie do pokazywania podzespołów” – owszem, każdy kto tak pomyśli ma/może mieć rację. Odwołam się do drugiej myśli – owszem Windows ma narzędzie, które wyświetla nam informacje o komponentach naszego sprzętu. Są to tzw. Informacje o systemie znajdujące się w a) Prawoklik na Mój komputer; b) Start / Akcesoria.

Narzędzie to wyświetla nam wszystkie niezbędne informacje, jednakże informacje te mogą wydać się dla niektórych kompletnie nieczytelne. W tym przypadku pierwszym programem, który przychodzi ludziom na forach dyskusyjnych na myśl jest (dawniej darmowy) program Everest firmy Lavalys. Swego czasu ten znakomity program można było pobrać za darmo i do użytku domowego korzystać z niego również bezpłatnie. Obecnie producent zrezygnował z wersji Home Edition na rzecz płatnej wersji – Ultimate oraz Corporate. W sieci nadal można znaleźć do pobrania wersję domową, jednak w skrajnych przypadkach może ona nie działać poprawnie z niektórym sprzętem.

Nie martwcie się jednak. Są darmowe odpowiedniki tego programu. I w tym przypadku darmowe ≠ gorsze!

AIDA32

AIDA32

Niegdyś znakomity odpowiednik Everesta. Program można powiedzieć, do złudzenia przypominał tenże program. Bardzo czytelny i funkcjonalny. Nie bez powodu rozpocząłem opisywanie od tego właśnie programu, gdyż AIDA32 zasługuje na to by choć wspomnieć o tym programie. Niestety developer programu – Tamas Miklos w 2004 roku postanowił zaprzestać rozwoju programu. Niestety, bo program ten mógł być niezbędnym narzędziem każdego użytkownika komputera.

As of March 24, 2004 we have decided to discontinue the development project that we all know as AIDA32. Development of AIDA32 has been started years ago, and the project went first public in April 2001

~Tamas Miklos @ Softpedia.com

24 marca 2004 zdecydowaliśmy na zakończenie rozwoju projektu, który wszyscy znają jako AIDA32. Rozwój AIDA32 rozpoczął się kilka lat temu, a pierwsza publiczna wersja ukazała się w kwietniu 2001

Tłumaczenie własne ~Tamas Miklos @ Softpedia.com

Ważnym atutem tego programu był fakt iż nie wymagał on instalacji. Ciężko obecnie spotkać drugi taki program, którego wystarczyło po prostu pobrać, rozpakować i działał. Po drugie posiada on pełen kompleks informacji. Począwszy od informacji o danych podzespołach, wykorzystaniu procesora, pamięci, jak i również informacje o temperaturze, co jest dość istotną informacją dla użytkowników komputerów. Cóż, wielka szkoda że projekt upadł. Wciąż można program pobrać, lecz nie ma gwarancji, że u każdego zadziała.

Strona domowa: brak
Pobieranie: http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/AIDA.shtml
Producent: Tamas Miklos

CPU-Z

CPU-Z

W przeciwieństwie do programu opisanego wcześniej CPU-Z jest wciąż rozwijany i… ma się dobrze. Z założenia program nie ma wyświetlać tak złożonych informacji, co AIDA32. Ma on wyświetlić jedynie podstawowe informacje jak:  informacje o procesorze (m.in. model, napięcia, temperatura, wykorzystanie), płyta główna (bios, chipset, interfejs graficzny), pamięć (częstotliwość i timingi, model), system (wersja systemu i DirectX).

Jak widać po powyższym CPU-Z nie zaspokoi żądzy wyjadaczy, którzy chcą wiedzieć wszystko i o wszystkim. Do domowego użytku jednak, zwykłego wyjadacza – z pewnością wystarczy. Ale! Niektóre z informacji mogą przydać się osobom, które maja zamiar kręcić procesor. Dodatkowo producent – CPUID daje możliwość publikowania informacji dotyczących naszego sprzętu w formie sygnaturki.

Mnie osobiście CPU-Z serca nie podbił. Może i jest w pewnym sensie użyteczny, czy też niezbędny dla niektórych. Dla mnie jednak jest tylko zabawką na 5 minut. Program, podobnie jak AIDA32 ma możliwość działania bez instalacji. Producent udostępnił paczkę zip z programem. Mi jednak program ten w takiej wersji nie działa, komunikując że nie jest programem dla Win32.

Strona domowa:  http://www.cpuid.com/
Pobieranie: http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.55-setup-en.exe
Producent:  CPUID

SpeedFan

SpeedFan

Bardzo fajny i mały program. Jego największym atutem jest możliwość działania w tle i informowaniu nas za pomocą tray’a o temperaturach poszczególnych podzespołów. Ja do testu tych programów korzystałem z wirtualnej maszyny z Windows XP. Na tym polu SpeedFan poległ wyświetlając jedynie 80°C na procesorze. Na szczęście pamiętam jeszcze co nieco na temat tego programu i mogę powiedzieć, że jego użyteczność, jest zbliżona do CPU-Z. Z tą różnicą, że tutaj mamy przynajmniej informacje o temperaturach. Pamiętam również, że SpeedFan miał u mnie problem z wyświetleniem temperatury na karcie graficznej – a tego wówczas potrzebowałem. Może w nowej wersji (becie) naprawiony został ten problem…

SpeedFan jest małym i lekkim programem. Można zostawić go działającego w tle i zapomnieć.

Ubolewam jednak nad faktem, że programowi temu brakuje wyświetlania tak podstawowych informacji jak modele poszczególnych podzespołów. Można stwierdzić, że błędem jest wrzucenie SpeedFana do worku Specyfikacja. Sam nie byłem pewien do ostatniej chwili, czy nie usunąć zapisu o tym programie, ale jak już napisałem pierwsze akapity – ach! Niech się dzieje.

Zamysłem programu nie jest informowanie użytkownika o specyfikacji. Możemy dosłownie kręcić naszymi wentylatorami zmieniając szybkość obrotów etc.. Ja osobiście zostawiam takie rzeczy systemowi, bo nie problem coś spalić.

Strona domowa:  http://www.almico.com/
Pobieranie: http://www.almico.com/sfdownload.php
Producent: Alfredo Milani Comparetti

Speccy

Speccy

Najlepsze pozwoliłem sobie zostawić na koniec. Speccy jest programem, który wyszedł spod palców Piriform. Firma ta może poszczycić się na chwilę obecną dobrze znanym wszystkim programem CCleaner. Speccy, tak samo jak inne programy tego producenta jest bezpłatny do użytku domowego. Jeśli natomiast zechcemy użyć go w firmie – musimy uiścić opłatę.

Bacząc na moje wymagania program ten spełnia swoją rolę w 100%. Pokazuje informacje dotyczące systemu, procesora, grafiki, dysku, podłączonych urządzeń, itd., itd., a ponad to pokazuje temperaturę poszczególnych podzespołów. Bolączką jest fakt, iż nie ma możliwości spaskowania programu do traya, ale i bez tego da się żyć. Informacje wyświetlane w programie są czytelne i przejrzyste. A do tego użytkownik nie jest nimi przytłoczony.

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że program ten może (a nawet powinien) zastąpić Everesta w domu, a może w przyszłości okaże się również godnym następcą AIDA32?! Niech się darzy!

Strona domowa: http://www.piriform.com/
Pobieranie: http://www.piriform.com/speccy/download
Producent: Piriform

Na zakończenie

Znasz inny program? Chcesz by Twój opis został dołączony do tego wpisu? Zamieść proszę odpowiedni opis z informacjami o zgodzie na publikację w komentarzu, bądź wyślij mi swój opis na kontakt, a na pewno ujrzysz go w tym wpisie.


Komentarze

5 odpowiedzi na „Dobrze, lepiej… bezpłatnie – darmowe odpowiedniki programów, cz. 1 – specyfikacja”

  1. @Custom, to jest dopiero część pierwsza :) Ja też czekam na coś więcej ;]

  2. @Custom: jak widać po tytule „cz. 1 – specyfikacja”. Część ta dotyczy tylko specyfikacji. Kolejne części będą dotyczyły innych „kategorii”.

    @Jan: :)

  3. Ile będzie tego typu części jeśli można wiedzieć?

  4. Cytując samego siebie z wpisu:

    Nie potrafię z tego miejsca określić ile części poświęcę na ten temat – może 3, może 5, może 20… Wszystko zależy od moich chęci i problemów ludzi (mile widziane zgłoszenia/propozycje wpisów na maila).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *