Czy/m AQQ przekonuje?

Będąc kilkuletnim użytkownikiem komunikatora WTW poczułem się nieco znudzony brakiem niektórych funkcjonalności i faktem, że sporo czasu mija od wydawania nowych wersji komunikatora. Nadal uważam go za jeden z lepszych i jako jedynego następcę Konnekta, czy też „polskiego odpowiednika Mirandy” pod względem jego prostoty. Jest to komunikator, służy do komunikacji, daje niezbędną funkcjonalność, a do tego jest lekki i nie jest zasobożerny. Jednak czegoś mi brakowało…

Zainstalowałem AQQ – ta złowieszcza bestia opętała mój umysł. Sprawiła, że palce nie mogły oderwać się od klawiatury, a oczy od monitora. Zasoby mojego sprzętu zostały przeciągnięte na czarną stronę mocy i teraz nie mogą przestać funkcjonować bez tego komunikatora. Ach… Nadeszły ciemne dni.

Pół żartem, pół serio – muszę przyznać, że ten komunikator nie jest taki zły. Posiada kilka wad, z którymi prawdopodobnie nie prędko uda się jego autorowi uporać, ma też pewne zalety, których WTW może pozazdrościć.

Zasoby i wygląd

Jest to największa bolączka AQQ. Pochłania zasoby bardzo szybko, bardzo dużo. Pytanie tylko – po co? Nie jest to Rudy102, który musi pochłonąć hektolitry paliwa na 10 przejechanych metrów. Jest to komunikator, który w trybie standby nie powinien zjadać zbyt wiele pamięci. Prawda?! Tutaj jednak mamy do czynienia z kilkoma takimi czołgami, ale uruchamia się za to szybko i z moich obserwacji wynika, że w wersji przenośnej (na pendrivie) działa szybciej od WTW – czyżby te pochłaniane zasoby były jak paliwo rakietowe?

Powiecie: coś za coś. Prawda, też odnoszę takie wrażenie. Skórkowanie AQQ bardzo różni się od tego u konkurenta (głównego konkurenta). Komunikator ten jest bardzo estetyczny, a w niektórych miejscach nawet jest przerost formy nad treścią; występuje tam bardzo wiele efektów, jak cieniowanie, animacje ukrywania okien… faftyliony innych mniej potrzebnych rzeczy. Nie dziwota więc, że lubi sobie zjeść.

Co z funkcjonalnością?

Na tej płaszczyźnie AQQ stanowczo wygrywa z polskimi konkurentami. Nie bierze się to jednak z dobroci autora, lecz od community, które rozwija ten komunikator nieco prężniej i bardziej z głową [1]Poprzez pisanie wtyczek, które dodają niezbędne w niektórych przypadkach funkcje.. Gdy rozpocząłem zabawę z komunikatorem, to nawet rozmów nie dało się przełączać za pomocą skrótów klawiszowych (Ctrl+[1-9]). Wtyczkę, która dodała tę funkcjonalność do komunikatora napisał Beherit.

Domyślnie komunikator nie potrafi nawet zmienić statusów we wszystkich sieciach – a może potrafi, a ja tego na liście kontaktów nie widzę? Domyślam się, że możliwe jest o z zasobnika, po prawomlasku, ale na pewno nie z poziomu listy. Tutaj również społeczność wyręcza autora wtyczką autorstwa wcześniej wymienionego ;) .

Koniec narzekania, w końcu ma też zalety. Owszem, ma. Nawet jeśli chodzi o obsługę protokołu GG – tutaj moim zdaniem AQQ radzi sobie znakomicie. Wbudowany mechanizm do „wycinków” i zrzutów ekranu, przesyłanie plików, etc., etc. albo nawet głupie emotikony.

Najważniejsze jednak (liczę na to, że WTW się tego „doczeka”) – komunikator ten posiada centralkę rozszerzeń. Niektórzy na nią narzekają i na fakt, że komunikator nie potrafi aktualizować np. kompozycji. Ale to liczę że się zmieni.

Szczególnie do gustu z wbudowanych rzeczy przypadła mi opcja synchronizacji z nośnikami zewnętrznymi :) .

To use, or not to use

Korzystasz z komunikatora AQQ?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Chwilowo mogę się przyznać bez bicia, że przekonałem się do tego komunikatora. Korzystam na chwilę obecną z 12 wtyczek [2]Włączonych + 3 wyłączone i uważam, że bez nich ten komunikator jest niepełny (nie bez wszystkich, bo mógłbym bez niektórych egzystować). W kolejności „usability” są to wtyczki:

 1. GG Network [3]Wbudowana;
 2. TabKit [4]Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/tabkit;
 3. SpellChecker [5]Napisana przez Oconnel – http://aqq.eu;
 4. SkypeCore [6]Napisana przez Pol – http://aqq.eu;
 5. Makra [7]Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/makra;
 6. Blip [8]Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/blip;
 7. Cukiereczki [9]Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/banner-killer;
 8. ResourcesChanger [10]Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/resourceschanger;
 9. AQQ Streamer [11]Napisana przez KAmerOK – http://tnij.org/aqqstream;
 10. AQQ SMS [12]Wbudowana;
 11. FixUpdater [13]Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/fixupdater;
 12. AQQ Pajacyk [14]Napisana przez dextero.

Morał z tego taki, że Oconnel powinien sobie pogadać z niektórymi „wtyczkopisarzami” i nająć ich do pomocy. Niektóre rozwiązania w komunikatorze nie są zbytnio przemyślane, a niezbędne funkcjonalności otrzymujemy dopiero, gdy jakaś dobra duszyczka napisze rozszerzenie dodające coś, co powinno być.

Ma jednak w sobie coś, co przytrzymuje przez dłuższą chwilę. Ciekawi mnie jednak, kiedy powiem basta i wywalę go na zbity kod za okno.

Wyjaśnienia

Wyjaśnienia
1 Poprzez pisanie wtyczek, które dodają niezbędne w niektórych przypadkach funkcje.
2 Włączonych + 3 wyłączone
3, 12 Wbudowana
4 Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/tabkit
5 Napisana przez Oconnel – http://aqq.eu
6 Napisana przez Pol – http://aqq.eu
7 Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/makra
8 Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/blip
9 Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/banner-killer
10 Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/resourceschanger
11 Napisana przez KAmerOK – http://tnij.org/aqqstream
13 Napisana przez Beherit – http://beherit.pl/aqq/wtyczki/fixupdater
14 Napisana przez dextero
Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet, Programy, Rozmyślenia, Windows i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Czy/m AQQ przekonuje?

 1. Pingback: Moja historia z AQQ – Odc. 1 – Pilot (czyli trochę wspomnień). Michał "Micosi" Osiński | Michał "Micosi" Osiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *