OwnCloud – nasza „własna chmurka”

Nim zacznę cokolwiek pisać, pasuje naświetlić nieco temat chmurek. Czym jest chmura? Najprościej można by wyjaśnić iż jest to technologia synchronizacji danych między urządzeniami – wprawdzie reguła całkowicie wyssana z palca, na poczekaniu, ale obrazuje sposób funkcjonowania chmur – aka. Cloud computing. Już raz na łamach tego bloga poruszałem temat kilku darmowych chmur we wpisie Migracja z Dropboksa na Windows Live Mesh. Aktualnie rozpocząłem swoją przygodę z darmowym programem Open source o nazwie OwnCloud.

Jak sama nazwa wskazuje OwnCloud jest (dosłownie) Własną Chmurą. Dzięki tej aplikacji mamy możliwość synchronizacji danych, katalogów, udostępniania ich innym, oraz edycji z poziomu przeglądarki na naszym własnym serwerze. Zadziała to zarówno na serwerach dedykowanych, VPSach, czy też zwykłych hostingach. Jedyną barierą jaka zostanie nam postawiona to:

  1. Limit transferu danych;
  2. Ograniczenia przestrzeni.

Samą przygodę z OwnCloud zawdzięczam pewnej osobie z Twittera, która promowała ten program na swoim blogu. Sam jednak miałem kilka (jak to się później okazało) banalnych problemów z instalacją/konfiguracją OwnCloud na swoim serwerze VPS, ale o tym dalej.

Instalacja na CentOS 6.2

Listę potrzebnych paczek znaleźć możemy na stronie dotyczącej instalacji: http://owncloud.org/install/. Dlaczego więc poruszam ten temat? Bowiem sam miałem problem z uprawieniami, oraz suPHP kolidowało mi z tym skryptem. Trochu wydaje mi się to dziwne, ale OwnCloud nie działa z mod_suPHP. Zatem jeśli korzysta ktoś z mod_suPHP na swoim serwerze to zalecane jest jego wyłączenie. Najprościej można to zrobić tworząc następujący host wirtualny (bez handlera suPHP po prostu 8) ):

<VirtualHost *:*>
DocumentRoot /ścieżka/do/skryptu/
ServerName nasza.subdomena.pl
ErrorLog logs/error_log
TransferLog logs/access_log
<Directory "/ścieżka/do/skryptu/">
allow from all
Options -Indexes
</Directory>
</VirtualHost>
Całkiem prawdopodobne, że osoby korzystające z katalogów apache’a (/var/www) nie muszą tego robić. Moje hosty znajdują się w /home/user/. Stąd prawdopodobnie miałem problem z uprawnieniami.

Ostatnie rzeczy, o których trzeba pamiętać. Wszystkie pliki i katalogi mogą mieć uprawnienia użytkownika innego niż apache. Katalogi config/ oraz data/ muszą mieć uprawnienia apache’a. Najprościej więc:

mkdir data
chown -R apache.user config/ data/
chmod 755 config/ data/

Po tym zabiegu możemy przejść w końcu do instalacji.

Synchronizacja

Jedyne czego teraz będziemy potrzebować to zaopatrzyć się w klienta do synchronizacji danych, podłączenia go do naszego serwera i cieszenia się naszą chmurką :).

Klienty można znaleźć i pobrać stąd: http://owncloud.org/sync-clients/


Komentarze

Jedna odpowiedź do „OwnCloud – nasza „własna chmurka””

  1. […] OwnCloud – nasza „własna chmurka” […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *