Wpis archiwalny, pochodzący ze starej odsłony bloga.
Poradnik ten jest raczej dla początkujących, ale zapewne komuś na pewno się przyda.
Wcześniej, gdy Steam był w formacie *.exe to nie było tego problemu, gdyż wine obsługuje ów format samorozpakowywującego archiwum przeznaczonego dla systemu Windows. Obecnie, gdy Steam jest w postaci pliku *.msi to występuje mały problem z jego instalacją, ale i z tym da się uporać :) .
Wiadomą rzeczą jest, że musimy pierw zainstalować emulator, najlepiej darmowy WINE. Możemy go zainstalować poprzez komendę
sudo apt-get install wine
Więcej informacji o procesach instalacyjnych na stronie HowTo.
Zanim przejdziemy do instalacji Steama pasuje zainstalować niezbędną czcionkę (Tahomę)
wget -c ftp://ftp.tms.ru/pub/ttf/tahoma.ttf
mv tahoma.ttf ~/.wine/drive_c/windows/Fonts/tahoma.ttf
1. Wchodzimy na stronę http://www.steampowered.com klikamy na Get Steam now i po prawej stronie na Free download. Zapiszmy plik SteamInstall.msi najlepiej na pulpicie.
2. Uruchamiamy terminal systemu i wpisujemy poniższą komendę:
wine iexplore http://winehq.org
Zezwalamy na pobranie pakietów, gdyż bez nich nasz Steam się nie uruchomi. Po poprawnym zainstalowaniu uruchamiamy „emulator” Internet Explorera. Dla zainteresowanych: pobiera się wówczas pakiet gecko dla systemu Linux.
3. Wpisujemy teraz poniższą komendę w terminalu:
wine msiexec /i „/home/NAZWA_USERA/Pulpit/SteamInstall.msi”
Bądź:
wine msiexec /i „/home/NAZWA_USERA/Desktop/SteamInstall.msi”
Jeśli jednak pobraliśmy SteamInstall.msi do innej lokalizacji, to musimy ją podać, jednak wszystko wygląda tak samo w każdym wypadku, zmienia się tylko katalog :).
4. Postępujemy zgodnie z zaleceniami w instalacji, wybieramy język Polski.
5. Po zainstalowaniu może się nie uruchomić nic, więc czekajcie cierpliwie. Jeśli jednak nic się nie stanie, a terminal nie powrócił do stanu świadczącego o zakończeniu instalacji to spróbujcie zalogować się od nowa i ponownie uruchomić steam. Jeśli podczas updateu Steam się wyłącza uruchomcie go z komendy
wine „C:\Program Files\Steam\Steam.exe”
, a gdy update się zawiesi i terminal nie zakończył pracy wpiszcie
nice -n 19 wine „C:\Program Files\Steam\Steam.exe”
i zatwierdźcie enterem :).
To by było na tyle. Gry instaluje się tak samo jak na Windowsie, poprzez podwójne klikniecie, bądź pojedyncze i naciśnięcie instaluj. Uruchamianie również takie samo.
Zwrócić należy uwagę również na to, że Steam na Linuksie uruchamia się znacznie dłużej niż na Windowsie, jednakże sama jego instalacja przebiega bez większych problemów, a może on być doskonałym centrum rozrywki. Poprzez dodawanie nowych gier na listę nie mamy później problemów z ich uruchamianiem, gdyż nie musimy wpisywać odpowiednich komend. Owszem można zrobić skrót do gry na Pulpicie, czy też uruchamiać je poprzez Aplikacje -> WINE -> Programy, ale po co, skoro można mieć wszystko blisko siebie ;).
Pozdrawiam.
Dodaj komentarz