Czy płatny komunikator utrzyma się na rynku?

Koniec zeszłego roku okazał się dość ciekawym, ze względu na informację od Oconnela 1 odnośnie planowanego wprowadzenia opłat za korzystanie z komunikatora AQQ. Niedawno pokazała się pierwsza wersja bety komunikatora, w której jest zalążek nowych „funkcji”. Natomiast system płatności ma zostać wprowadzony w kwietniu. Całość dyskusji możecie przeczytać (jeśli się komuś chce) na forum w temacie Najbliższa przyszłość AQQ.

Bariera nie do przejścia

Stan konta administracyjnego AQQ
Stan konta administracyjnego AQQ

Szczerze powiedziawszy uważam, że rozwiązanie to nie ma szans się udać. Nie w obecnych czasach, gdzie desktopowe komunikatory powoli odchodzą do lamusa. Dawniej GG było synonimem komunikatora. Nie było serwisów społecznościowych, a jeśli były, to mało popularne.

W chwili obecnej najlepszym sposobem utrzymania kontaktu z ludźmi jest Facebook – i piszę to ze pełnym przekonaniem, pomimo faktu iż sam nie jestem zwolennikiem tej formy kontaktu. Ba! Pozbyłem się definitywnie aplikacji FB z telefonu.

Coraz mniej osób korzysta przez to ze zwykłych komunikatorów. Dlaczego więc płatne rozwiązanie miałoby być lepsze, skoro na rynku jest tyle darmowych alternatyw? Wprawdzie proponowana opłata nie jest wysoka – 20 zł/rok nie jest kwotą nie do przyjęcia 2. Ale do licha – po co mam płacić za coś, mając do wyboru inne, darmowe, a niekiedy nawet lepsze rozwiązania.

Rozumiem autora, że chce czerpać zyski, bo wszystko kosztuje. Ale samo wprowadzenie opłaty za korzystanie z komunikatora jest dla mnie czymś bardzo dziwnym. Interesuje mnie ile osób skusi się na systematyczne odnawianie subskrypcji i jak długo uda się utrzymać tonący statek na powierzchni. Sam chętnie odnowiłbym subskrypcję komunikatora, by przekonać się co ciekawego ma dla mnie do zaoferowania. Ale byłoby to jedynie w formie testu; pewnego rodzaju eksperymentu, lub odskoczni od tego, z czego obecnie korzystam.

Nie przewiduję sytuacji, by w przyszłości zapłacić za jakikolwiek komunikator na desktop. Dotacja – tak, ale nie forma stałego abonamentu. Ktoś może napisać – droga wolna, nikt nie karze korzystać. To prawda i całe szczęście :).

Przypisy

 1. Autor komunikatora AQQ.[]
 2. Wychodzi około 2 zł/m-c.[]

Komentarze

5 odpowiedzi na „Czy płatny komunikator utrzyma się na rynku?”

 1. O. dzięki za infro, przynajmniej wiem ze takiemu AQQ krzyż na drogę ;) polecam WTW ;)

  1. Również korzystam z WTW i polecam. Mam nadzieję że z nim nic tak niedobrego się nie podzieje :). Fajnie, jeśli AQQ się uda, ale jakoś nie wróżę mu przyszłości z takim systemem.

   1. To nie ma sensu, ponieważ za 20zł rocznie zyskujesz sam komunikator ale kaman są różne alternatywy do obsługi samego xmpp choćby cały pidgin czy PSI. Inna sprawa, ze XMPP odchodzi jako tako do lamusa ze zwzględu na FB czy gTalk / Hangout.

    Jestem pesymistą co do przyszłości samego AQQ, albo przejdzie na opensource a OC znajdzie sobie dobrze płatną robotę – i do tego tak dojdzie.

    1. Nie sposób się z Tobą nie zgodzić :). Identycznie to widzę. Sam korzystam z WTW na co dzień. Wprawdzie AQQ ma super skiny, masę rozszerzeń które usprawniają komunikator. Ale nie jest on wart uiszczania stałego abonamentu wg mnie. Zwłaszcza, tak jak piszesz jest masa alternatyw i każdy znajdzie coś dla siebie na pewno.

 2. Awatar Fan AQQ

  G*wno prawda. JA zamierzam płacić za AQ bo nie znalazłem innej tak prostej a za razem funkcjomalnej, Ładnej aplikacji/komunikatora jak AQQ. Przetestowałem już kilka i żaden nie umywa sie do A.

  Żeby nie było, to nie jest reklama ale subiektywna opinia kolesia, który używa 3żródłowej
  komunikacji na codzień od 4,5 rokuQQ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *