httpd-itk – zastępca suPHP

Od samego początku na serwerze korzystałem z suPHP, by skrypty wykonywały się z uprawnieniami danego użytkownika. Dla przykładu WordPress bez zastosowania odpowiednich rozwiązań, takich jak: suPHP, fcgi, suexec nie poradzi sobie z zapisywaniem plików na przestrzeni dyskowej. Pojawi się błąd zapisu.

Ja ze względu na prostotę instalacji (wtedy) wybrałem suPHP. Dziś przypadkowo natknąłem się na mpm-itk i zainteresowałem się nieco tematem. Generalnie jakoś nie miałem większej potrzeby zmieniania czegokolwiek. Jedynie ze względu na skrypt Tiny Tiny RSS poszukiwałem innego rozwiązania – skrypt ten nie działa z włączonym suPHP.

Instalacja

Ważnym jest, by przed rozpoczęciem instalacji wyłączyć serwer httpd: service stop httpd

Instalacja jest niezwykle prosta i szybka. Program/plugin znajduje się w repozytoriach epel CentOSa:

yum install httpd-itk

Później pozostaje tylko zmodyfikować kilka plików, by wszystko zaczęło działać.

W pliku /etc/sysconfig/httpd należy odznaczyć trzecią zmodyfikować linię #HTTPD=/usr/sbin/httpd.worker i zmodyfikować ją by wyglądała tak:

HTTPD=/usr/sbin/httpd.itk

Następnie do pliku /etc/httpd/conf.d/php.conf należy dodać:

<IfModule itk.c>
 LoadModule php5_module modules/libphp5.so
</IfModule>

Ostatnią rzeczą, która zostaje do zrobienia jest zmodyfikowanie wirtualnego hosta i zawarcie w konfiguracji informację o użytkowniku, z którego prawami wykonywany ma być skrypt:

<VirtualHost *:*>
DocumentRoot /katalog/do/www/
ServerName przyklad.pl
ErrorLog logs/przyklad.pl.eu-error_log
TransferLog logs/przyklad.pl-access_log
AssignUserId user user
<Directory "/katalog/do/www/">
allow from all
Options -Indexes
</Directory>
</VirtualHost>

Prosto i szybko

W przypadku suPHP było dużo więcej babrania z wirtualnymi hostami, o wiele więcej linijek do wpisania. Tutaj jest to bardzo proste i szybkie. Czy skrypt jednak działa? Nie! Ciekawi mnie, jaki może być tego powód. Skoro jest wykonywany z odpowiednimi uprawnieniami. Jeśli wyłączę całkowicie „wspomagacze” i nadam tylko chmody 777 dla odpowiednich katalogów to Tiny Tiny RSS działa. Dziwne, prawda?!

Najważniejsze jednak, że blog działa i odnoszę wrażenie, że wysyłanie i edycja zdjęć z poziomu skryptu działa o wiele lepiej.

Strona projektu: apache2-mpm-itk
Strona, którą się posiłkowałem: Matteo Brancaleoni Mixed Stuff


Komentarze

2 odpowiedzi na „httpd-itk – zastępca suPHP”

  1. W czym to jest lepsze od php-fpm?

    1. Kwestia tego, co kto potrzebuje. Wg mnie konfiguracja httpd-itk jest o wiele prostsza i szybsza od php-fpm. Czy jest to lepsze – ciężko mi powiedzieć. Nie korzystałem z php-fpm (wcześniej używałem tylko suPHP). Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo nie chcę wymyślać jakiś niestworzonych rzeczy.

      Próbowałem kiedyś ugryźć fcgi, ale odstąpiłem na rzecz httpd-itk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *