Archiwum miesiąca: luty 2011

Sociable Polska Edycja v. 1.0.0

Wszem i wobec oznajmiam iż do repozytoriów WordPressa dodana została nowa wersja zmodyfikowanego Sociable. Mowa oczywiście o mojej polskiej modyfikacji tego pluginu, który nosi nazwę: Sociable Polska Edycja. W końcu nadszedł czas na upublicznienie tej wtyczki w wersji 1.0.0.  W stosunku do poprzedniej wersji 0.9.4 wprowadzone zostały następujące zmiany:

  1. Poprawienie odnośników tak, by kod strony się walidował (dziękuję za pomoc ascetix za znalezienie rozwiązania i podzielenie się nim).
  2. Zmiana sposobu przesyłania danych w Bloggerze, Gadu-Gadu Live, Kciuk, OSnews, Pinger, Sfora, Spis – teraz do treści dołącza część wpisu.
  3. Całkowita modyfikacja publikacji zawartości w serwisie Buzz. Od teraz nie odsyła do Google Readera.
  4. Usunięcie serwisu spinacz.pl, który przekształcił się w fotka.tv.
  5. Usunięcie serwisu vala.pl, bowiem przestał on funkcjonować na poprzednich zasadach.
  6. Poprawienie wykopu.
  7. Dodane serwisy: Ulubione.org, Dotnetomaniak.pl.
Sociable Polska Edycja 1.0.0 - Pobierz plik i zainstaluj plugin ręcznie, bądź skorzystaj z automatycznej aktualizacji.

Aktualizacja Minecraft do 1.3

Dziś po wczorajszych wieczornych próbach aktualizacji Minecrafta do wersji 1.3 w końcu się udało. Ciężko powiedzieć, co było powodem wczorajszych problemów, ponieważ strona gry działała znakomicie, dało się zalogować bez problemu, ale korzystając z klienta gry – już nie. Było, minęło, wreszcie mam 1.3 i mogę spokojnie pograć.

Informacje dotyczące wprowadzonych zmian i dodatków możecie znaleźć na blogu Notcha, oraz np. tutaj. Ja pokrótce tylko o nich napiszę, gdyż jedna ze zmian bardzo mi się podoba, a druga nieco irytuje, ale prawdopodobnie jest to tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Trudno ocenić bo problemy z grą odkryłem dopiero po chwili kopania, tam bowiem nastała ciemność. Jednak po kolei.


Nastały ciężkie czasy dla komunikatorów

Niegdyś na topie popularne były spory między użytkownikami {{Linux|Linuksów}}, środowisk graficznych, czy też różnej maści użytkowników danej grupy programów, jak przeglądarki, odtwarzacze, itp. Obecnie zaobserwować można ciekawe zjawisko – bój między komunikatorami. Nie samymi oczywiście, a ich użytkownikami i społecznościami. Coraz więcej użytkowników komunikatora AQQ obserwuje iż jego autor Oconnel zaczyna olewczo podchodzić do sprawy. Przestaje reagować na podzielone głosy społeczności… generalnie można odnieść wrażenie iż ich samych również olewa. Nie oznacza to iż, zaprzestał rozwoju komunikatora, bo sam komunikator ma się dobrze i jest nadal rozwijany. Co prawda funkcjonalności są wprowadzane z widzimisia autora, ale są.

Spór zaostrzany jest przez autora WTW. Nie twierdzę iż jest on głównym prowodyrem tego iż jedna społeczność naskakuje na drugą, a fanboye AQQ dostrzegają olewające podejście swego guru. Spór ten systematycznie raczej podlewany jest za pomocą jakiś testów czy porównań komunikatorów. Można dojść do wniosku iż kaworu robi to specjalnie, by pokazać wyższość swego dzieła, nad innymi. Czy aby na pewno tak jest?


Gotowy dodatek – wyszukiwarka do przeglądarki

20 minut zeszło mi nad wymyśleniem jakiegoś sensownego tytułu tego wpisu, całe 20 minut! Każda z tych bardziej popularnych przeglądarek internetowych posiada możliwość utworzenia własnych wyszukiwarek. Dzięki skorzystaniu z takiego rozwiązania w formie dodatkowej wyszukiwarki, bez konieczności wchodzenia na stronę możemy przeszukać jej zawartość. Oczywiście po wklepaniu keyworda i naciśnięciu entera zostaniemy przeniesieni na stronę z wynikami, jednakże nie musimy tego robić na samym początku.

Nim przejdziesz dalej, pragnę zwrócić Twoją uwagę, iż poniższy opis dotyczy tworzenia wyszukiwarki dla niezmodyfikowanej wersji WordPressa (mając na myśli silnik wyszukiwarki w niezmienionej formie).

Rozwiązanie to działa doskonale na takich przeglądarkach, jak: Mozilla Firefox, Internet Explorer, oraz Google Chrome. Wydawać by się mogło, że skoro te 3 przeglądarki radzą sobie w zadowalającym stopniu z takim „dodatkiem” to również dla Opery nie powinno być to wielkim wyzwaniem. A tu peszek niestety. Twórcy Opery widać, że lubią wprowadzać swoje własne trendy, które mijają się z nurtem idei postawionych przez inne przeglądarki.


Funkcjonowanie Xfire z Minecraftem

Minecraft, jak już Minecraft – świat, który powstał z piksela grą normalną nie jest. Nie tylko dlatego, że jest to niekończący się {{sandbox}}, ale również dlatego, że gra ta jest napisana w {{Java|Javie}}. Nie funkcjonuje ona zatem jak zwykłe gry renderowane za pomocą {{Direct3D}}, czy {{OpenGL}}, ona – jest inna w każdym calu (a może pikselu?!).

Taki, a nie inny sposób funkcjonowania gry nie zezwalał do pewnego czasu na prawidłowe funkcjonowanie z programem Xfire. Program ten radził sobie z weryfikacją stanu gry, ale jedynie w wersji przeglądarkowej, no i korzystając do tego celu z osobnego addonu do przeglądarek: Xfire XO. Ja nie byłem tym rozwiązaniem usatysfakcjonowany, bo wolę grać korzystając z klienta gry (jakkolwiek by on nie działał, nie potrzebuję uruchamiać przeglądarki).

W zeszłym miesiącu pojawiały się wreszcie jakieś informacje od załogi Xfire ujawniające rąbek tajemnicy, że wzięli się do roboty i zaczną wspierać klienta gry. Spoko! Jednym działało, innym nie. 1 lutego 2011 pojawił się news z aktualizacją listy gier, na której znaleźć można było m.in. informację, że dodano, a właściwie naprawiono wsparcie klienta Minecfarta:

The latest games that have had fixes are:
Minecraft: Fixed client support

Źródło: Xfire Blog @ 1/31 Games Update