Archiwum miesiąca: sierpień 2009

Jak to na Chrome przesiadłem się…

Działałem sobie na {{mozilla_firefox|lisku}} od dłuższego czasu, ale ostatnimi czasy zaczął mnie zawodzić – i to porządnie. Spytacie, w czym rzecz. Otóż przesadą jest, by przeglądarka przy 2h użytkowania zjadała 400-500MB pamięci, przy kości 1GB. To jest totalna porażka, a nie chcę się uwsteczniać do Firefoksa 2.x, więc postanowiłem zmienić przeglądarkę, a wybór zawęziłem do 4 najpopularniejszych przeglądarek, czyli:

  1. Internet Explorer – śmiejcie się, ale chciałem dać szanse {{internet_explorer|IE}} 8
  2. Opera – przypomniały mi się czasy, gdy to byłem Operowcem i każdemu polecałem tę przeglądarkę ;)
  3. Firefox – kolejna szansa po prostu
  4. Chrome – bo słyszałem, że jest lekki, szybki, no i jest od Google’a

Jakie kryteria brałem pod uwagę podczas wyboru przeglądarki? Ano najprostsze:

  • czas włączania przeglądarki
  • użycie pamięci
  • działanie (szybkość wczytywania)
  • czyszczenie pamięci po wyłączeniu zakładek
  • funkcjonalność

Skoro jednym z kryteriów była funkcjonalność, to zapewne zastanawiacie się, dlaczego wybór padł na Chrome skoro on jest taki okrojony w opcjach, a zarazem niezwykle prosty w obsłudze, pozbawiony jakichkolwiek wodotrysków, masy ustawień. Innymi słowy, to jest po prostu przeglądarka ;) .


Nano bez tajemnic, cz. 3: Syntax

Tak, jak przewidziałem jest to ostatni wpis z serii Nano bez tajemnic. Poprzednie zgodnie z tym, co zaplanowałem przedstawiały kolejno: podstawowe zasady użytkowania programu (Nano bez tajemnic, cz. 1: Kodowanie i skróty), oraz ustawienia (Nano bez tajemnic, cz. 2: Ustawienia). W ostatnim wpisie z tej serii pokażę Wam, jak kolorować składnię poszczególnych plików – a właściwie to… nie pokażę, tylko napiszę, jak zrobić by {{nano_(program)|Nano}} ożywił kolory szarości i umilił pracę :roll: .

Sprawa samego kolorowania składni ma się o wiele lepiej niż w przypadku poprzednich wpisów (a przynajmniej dla mnie ;) ), gdyż jedyne, co jest nam potrzebne, to specjalnie przygotowane pliki .nanorc, która są odpowiedzialne za kolorowanie składni. Pliki te zaś załączę na końcu samego wpisu.


Nano bez tajemnic, cz. 2: Ustawienia

W poprzednim wpisie Nano bez tajemnic, cz. 1: Kodowanie i skróty wspomniałem iż powstaną trzy części tej serii. Oto i przedstawiam Wam drugi odcinek :o .

Co odnajdziecie w dalszej części wpisu? Otóż znajdziecie tam informacje dotyczące konfiguracji {{nano_(program)|Nano}}, jak np. zawijanie wierszy, gładkie przewijanie, automatyczny zapis, itd. . Wszystko, co opiszę odbywa się jedynie poprzez edycję pliku .nanorc, który to znajduje się w katalogu /home/ (~/).

Czy te ustawienia są przydatne? Owszem, są. Głównie dla lepszej pracy z programem.


Nano bez tajemnic, cz. 1: Kodowanie i skróty

Sam miałem niegdyś problemy z obsługą {{konto_shell|Shella}}, jak i {{nano_(program)|Nano}}. Postanowiłem więc podzielić się zdobytą wiedzą, a zarazem zapisać wszystko, co wiem z nadzieją, że kiedyś może mi się to jeszcze przydać – bądź komuś innemu :roll: .

Dlaczego {{nano_(program)|Nano}}, a nie na przykład {{vi_(program)|VIM}}? Przyzwyczajenie? Lenistwo… cokolwiek byście nie wybrali, będzie dobrze. Po prostu lubię ten edytor, {{vi_(program)|VIM}} jest, jak dla mnie zbyt rozbudowany, ja potrzebuję jedynie programu do edycji, podglądu i tyle, a nie kombajnu – a może po prostu ten program mnie przerasta :evil: .

Jest to pierwszy wpis z serii. Zamierzam wypuścić trzy wpisy. 1 – kodowanie + klawiszologia, 2 – ustawienia, 3 – kolorowanie składni {{Podświetlanie_składni|Syntax}}.


Że też nie liczyłem na odpowiedź…

Podobnie, jak w temacie – że też mnie nie dziwi, że nie otrzymałem odp. od nk.pl. Ale dobra, może przejdźmy do sedna sprawy? Nie! Nie „przejdźmy”, wpierw wypadałoby napisać, że od teraz nasza-klasa.pe el posiada nowy adres, który przekierowuje na ten wspaniały portal, mowa o nk.pl! No po prostu obczajcie njusa z ostatniej chwili:

Krótszy adres serwisu – nk.pl
Od dziś by dostać się do naszego serwisu w pasek przeglądarki można wpisywać nie tylko tradycyjny adres: nasza-klasa.pl, ale także jego krótszą wersję: nk.pl. Możesz używać tego skrótu bez obaw – nie przeniesie Cię on nigdzie poza nasz portal.
zespół nasza-klasa.pl

Już widzę te tłumy walące drzwiami i oknami oraz innymi otworami, skandujące hasło: Dziękujemy Nasza-Klaso Pe El za ten skrócony adres! Jeee Łuuu Łaaa!

No to tyle drodzy czytelnicy z njusów. Przejdźmy do sedna, dopsz?