Archiwum miesiąca: czerwiec 2009

Szczęśliwe zakończenie miesiąca ;)

Z głupia wysłałem maila do Vobisa, który to na Blipie ogłosił konkurs, w którym do wygrania jest Norton Internet Security 2009, bądź Norton Game Edition (do wyboru). No i… po raz pierwszy w życiu cokolwiek wygrałem w konkursie, a co ciekawe nic nie zapłaciłem :twisted:. Często słałem {{sms|SMSy}} do konkursów, czy też brałem udział w konkursach na GRY-online, ale nigdy jeszcze nic nie wygrałem, aż do dziś.

Po miłej rozmowie z pracownikiem doszliśmy jednak do wniosku iż wyślą mi zamiast NIS2009 – Nortona 360, który to ponoć pełni identyczną funkcję, ale jest dużo lżejszy, a do mojego PC raczej nada się lepiej, bo demona prędkości nie posiadam 8) .

Teraz czekam na kuriera i zobaczę, czego wart jest ten Norton, choć przyznam szczerze, że od wersji 2002 nie mam jakoś do produktów Symanteca zaufania. Więc co? Sprzedam? Hm… sam nie wiem, pierwszą wygraną i od razu sprzedać? :?


Konfiguracja IRSSI na przykładzie

3 dni temu na łamach pl.wordpress.org została dodana informacja o polskim kanale {{IRC}} dla {{wordpress|WordPressa}}. Kanał ten odnaleźć możecie w sieci {{freenode}}, a jego nazwa to #wordpress-pl.

Ja osobiście już od dawna zamierzam się z napisaniem wpisu, który ujawniałby konfigurację {{IRSSI}} na (praktycznie rzecz biorąc) podstawowym poziomie, czyli uwierzytelnianie, ustawienie nicka, automatyczne łączenie z kanałami, dodanie sieci…


Pobieranie napisów – Gnapi

gnapi-64Dla {{windows|Windowsa}} istnieje NAPIPROJEKT, służący do pobierania napisów, a zarazem dopasowując je pod kątem rozmiaru pliku, rozdzielczości filmu, oraz wg jego nazwy. Jest to niezwykle przydatny program, a sama baza napisów NAPIPROJEKT jest dosyć obszerna. Co jeśli zechcemy skorzystać z tej bazy na {{linux|Linuksie}}? Znane mi są dwa programy pełniące rolę NAPIPROJEKTU:

  1. QNapi, który wspierany jest przez bibliotece {{qt|QT4}}, oraz
  2. Gnapi, wspierany przez bibliotekę {{GTK}}.

Oba pełnią tę samą funkcję, co ojczysty NAPIPROJEKT – pobierają, dopasowują wypakowują, funkcjonują ;) . Ja w tym opisie, z racji tego, że korzystam ze środowiska graficznego {{Gnome}}; {{Ubuntu}} opiszę ten drugi program, którym jest Gnapi. W zasadzie bardziej podoba mi się od rodzimego NAPIPROJEKTU – z jednej strony dlatego, że mogę ściągnąć wszystkie napisy za jednym zamachem bez „zmuły” komputera. W przypadku NAPIPROJEKTU możemy oczywiście zaznaczyć wszystkie filmy, które posiadamy na dysku, kliknąć prawym przyciskiem i wybrać opcję „Znajdź i dopasuj napisy„, jednakże przy takim rozwiązaniu nasz (a w zasadzie mój) komputer odmawia na parę minut posłuszeństwa, co niezbyt mnie się podoba.

Rozwiązania {{linux|Linuksowe}} mają to do siebie, że mimo posiadanego {{GUI}} możemy używać programów przy pomocy konsoli. Zaleta, wada? Nie mnie to oceniać, ale w przypadku Gnapi jest to zbawieniem. Domyślnie korzystając z tego programu możemy pobierać pojedynczo napisy, co w przypadku kilku filmów/odcinków jest nieco niepraktyczne. {{Linux}} + Gnapi = bezproblemowe ściągnięcie kilku/nastu/set napisów za pomocą jednego polecenia – cud, miód i orzeszki :) .


Bezpieczny blog – WordPress

wordpress-blue-mPostanowiłem napisać ten wpis głównie dla siebie, bo znając moją pamięć, gdybym postanowił postawić nowego bloga, to zapomnę o tym wszystkim, oraz odświeżyć nieco wpis WPNinji, a tym samym pchnąć ludzi, by zamiast narzekać na włamanie do swojego bloga – zrobili coś w celu jego zabezpieczenia. WordPress, jak i inne {{cms|CMSy}} nie jest idealny, nie jest pozbawiony wad, dziur, luk, etc. więc naszym obowiązkiem jest zabezpieczyć swoje „dane” w możliwie najlepszy sposób. WPNinja opisał 11 sposobów na zabezpieczenie bloga – ja… postanowiłem je zebrać u siebie w celu odświeżenia tematu zabezpieczeń {{wordpress|WordPressa}}, oraz dodać kilka swoich sposobów, czy też poprawić te, które poruszył Ninja ;) .


Zmienione odnośniki

Dotychczasowy format odnośników, który wyglądał mniej więcej tak:

/rok/miesiąc/dzień/tytuł-wpisu/

Zamieniłem na następujący:

/tytuł-wpisu.html

Dlaczego? Denerwowały mnie te długie odnośniki z data, poza tym nie korzystam z kalendarzy, ani innych tego typu „udogadzaczy”. Jeśli więc ktoś podał jakiś odnośnik do wpisu, a zarazem chciałby, by pozostał on aktualny, to proszę o zmianę odnośników.

Żaden wpis oczywiście nie zniknął z bloga – zmieniły się tylko odnośniki.