Archiwum miesiąca: maj 2015

Rozwiązanie problemu z wyświetlaczem OnePlus One

Sporo ludzi od pewnego czasu zgłasza (nie mi oczywiście) problemy z wyświetlaczami OnePlus One, które albo nie reagują, albo mają tzw. Ghost Touch (dotknięcia ducha, hue hue). Objawia się to tak, że np. podczas pisania ekran chwilowo nie reaguje, a po chwili „naciska” losowe znaki. I tak w moim przypadku, gdy wciskałem na klawiaturze „t” oraz „i”, telefon uznał inaczej i przejechał sobie również po „g”, „h” i „j”.

Ghost touch OPO

Ghost touch OPO

W przypadku, gdy dwa (lub więcej) palców znajdują się w jednej osi X – wyświetlacz nie reaguje na jeden z „dotyków” i odłącza go, dopóki nie zmieni się jego pozycji.

Na ScreenCaście widzicie, jak zachowuje się dokładnie ekran. Zaznaczam iż w momencie, gdy któryś z „dotyków” zanikał – palce znajdowały się na wyświetlaczu. Odrywałem je dopiero wtedy, gdy na ekranie nie znajdował się ani jeden punkt.

Rozwiązaniem – update firmware synaptica

Szybko można usterkę naprawić aktualizując firmware synaptica. Jedną z opcji jest wgranie Custom ROM – CyanogenMod 12 Nightly, który ma najnowszą aktualizację. Drugą, z której ja skorzystałem – jest wgranie innego kernela. Ja wybrałem franco.kernel, który posiada ten sam nowy firmware, co nightly CM (autor wyciągnął go w końcu z CM).

Franco Kernel r43 - Pobierz kernel Franco z aktualizacją firmware synaptic.

Po pobraniu wypakujcie paczkę, i: macie dwie opcje.

  1. Wgrać kernel za pomocą fastboot:
    fastboot flash boot franco_kernel_r43.img
  2. Zrobić flash za pomocą custom recovery:
    Uruchomić telefon za pomocą dolnego przycisku głośności i włącznika > Install > W dolnym rogu klikamy na „Images” > Odnajdujemy lokalizację naszego obrazu (pierw go tam trzeba wrzucić ;) ) > klikamy na niego i instalujemy.

Reset. I ma działać!

Które urządzenia narażone

Nie każde urządzenie jest narażone na ten problem i nie na każdym ujawnia się on tak samo. Niektóre mogą posiadać uszkodzenie sprzętowe i nie ma szans by naprawiło to błąd. Z informacji, które posiadam wynika, że urządzenia, które posiadają wyświetlacze TPK z błędem ekranu po aktualizacji firmware działają prawidłowo. By sprawdzić, jaki wyświetlacz masz, należy wydać polecenie z terminala:

cat /sys/class/input/input0/vendor_id

Jeśli w wyniku otrzymacie 2 – macie wyświetlacz TPK.


Zarządzanie programami za pomocą Chocolatey

Największą bolączką systemów {{Microsoft|Microsoftu}} zawsze było zarządzanie zainstalowanymi programami. Szukanie ich w internecie, by zainstalować, później kombinowanie z ich usuwaniem z poziomu panelu sterowania… Windows 8 wnosi nieco świeżości w tym temacie, jednak nadal nie ma tam wielu programów. Programiści poszli tutaj w kierunku znanych nam: sklepu Google Play, {{apt-get}}, {{yum}}, czy innych… [1]Niektórzy mogą się nie zgodzić z przytoczoną tutaj analogią, ale chyba najprościej tak to można zobrazować.

Z samej definicji Chocolatey jest:

System zarządzania pakietami – zestaw narzędzi służących do automatycznej instalacji, aktualizacji, konfiguracji i usuwania pakietów oprogramowania. Korzystanie z zarządcy pakietów różni się od instalowania pojedynczych pakietów ręcznie tym, iż zarządca zwykle obsługuje zależności i potrafi ściągnąć z Internetu wymagane pakiety. Termin ten jest najczęściej stosowany w odniesieniu do systemów typu Unix.
Źródło: {{System zarządzania pakietami|Wikipedia}}

Identycznie jak w przypadku {{apt-get}} i {{aptitude}} tutaj też mamy możliwość zarządzania programami z poziomu linii poleceń [2]Command Line aka. cmd.exe, lub za pośrednictwem {{GUI}}. W zależności od tego, co komu bardziej służy i jak jest wygodniej.

Przyznam szczerze, że na projekt trafiłem przypadkiem, gdy potrzebowałem zainstalować most między KeePass a Google Chrome.

Wyjaśnienia

Wyjaśnienia
1 Niektórzy mogą się nie zgodzić z przytoczoną tutaj analogią, ale chyba najprościej tak to można zobrazować.
2 Command Line aka. cmd.exe