Szukaj
Wspomóż autora
Lubisz czytać ten blog? Przekaż dowolną darowiznę dla autora tego bloga, który chętnie wypije piwo, za Twoje zdrowie! :)Ankieta
Loading ...
Archiwum miesiąca: marzec 2013
Geolokalizacja w Piwik – konfiguracja CentOS 6

Piwik to bezpłatny systemem do prowadzenia statystyk stron internetowych. Osobiście korzystam z niego już od dobrych kilku lat i bardzo sobie chwalę. Jest znakomitym odpowiednikiem statystyk Google Analytics. System ten ma bardzo duże możliwości konfiguracyjne i moim skromnym zdaniem daje większą funkcjonalność i jest przyjemniejszy w obsłudze od statystyk Google’a.
Włączenie {{Geolokalizacja|Geolokalizacji}} w Piwiku da nam wgląd do tego, z jakiego miejsca na ziemi (oraz miasta) ktoś odwiedza naszą stronę internetową. Czy jest to niezbędne – wg mnie nie za bardzo, ale fajnie jest przeglądnąć takie rzeczy (szczególnie na mapie w czasie rzeczywistym). Aczkolwiek w przypadku większych serwisów może się to okazać pomocne.
Instalacja i konfiguracja jest dość prosta i generalnie za wiele nie potrzebujemy do uruchomienia funkcjonalności.
Wyłączenie zasilania USB w Win7 po bezpiecznym usunięciu sprzętu

Długo irytował mnie fakt, że {{Windows 7}} nie wyłącza zasilania portu {{USB}} po bezpiecznym usunięciu sprzętu. Potrafił to {{Windows XP}}, więc dlaczego nie siódemka?! Niby nie jest to problem, a samo wprowadzenie tego rozwiązania musiało zostać przemyślane i jakieś uzasadnienie istnieje na to, dlaczego port wciąż zasila urządzenie.
Dla mnie jednak było to całkowicie bezużyteczne, bo po to „usuwam” urządzenie, by je odpiąć od komputera. Tak więc odłączenie zasilania po wcześniejszym wysunięciu jest dla mnie jak najbardziej uzasadnione i tego właśnie oczekuję od systemu.
Na szczęście szybko można się z tym uporać, a samo rozwiązanie widnieje na stronie Microsoftu.
- Uruchamiamy CMD (Start > Uruchom / <meta>+R);
- regedit;
- Przechodzimy do: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\usbhub;
- Tworzymy nowy klucz o nazwie HubG (u mnie on już był) – i przechodzimy do niego;
- Następnie tworzymy wartość DWORD (32-bitowa), jako wartość wpisujemy DisableOnSoftRemove;
- Edytujemy klucz i w polu Dane wartości podajemy 1.
To tyle. Reset komputera i od teraz po bezpiecznym usunięciu sprzętu odłączane jest zasilanie portu.
httpd-itk – zastępca suPHP
Od samego początku na serwerze korzystałem z suPHP, by skrypty wykonywały się z uprawnieniami danego użytkownika. Dla przykładu WordPress bez zastosowania odpowiednich rozwiązań, takich jak: suPHP, fcgi, suexec nie poradzi sobie z zapisywaniem plików na przestrzeni dyskowej. Pojawi się błąd zapisu.
Ja ze względu na prostotę instalacji (wtedy) wybrałem suPHP. Dziś przypadkowo natknąłem się na mpm-itk i zainteresowałem się nieco tematem. Generalnie jakoś nie miałem większej potrzeby zmieniania czegokolwiek. Jedynie ze względu na skrypt Tiny Tiny RSS poszukiwałem innego rozwiązania – skrypt ten nie działa z włączonym suPHP.