Archiwum miesiąca: maj 2010

Sortowanie „bąbelkowe” w Pascalu

Dziwnym jest, że wciąż w szkołach uczą tego języka. Dla mnie jest on średnio zrozumiały, a zarazem nie jest w ogóle ciekawy. Cóż… Niebawem mam zaliczenie z programowania, a bacząc na to, że jednym z tematów jest „sortowanie tablicy „x” elementowej metodą bąbelkową” postanowiłem się co nieco wziąć za napisanie takiego programu. Bynajmniej nie chciałem szukać w sieci rozwiązań, bo nie zrozumiałbym zawartych treści (programistycznego bełkotu). Przysiadłem kilka dni, nagłowiłem się sporo i… napisałem w końcu program sortujący tablicę „x” elementową.

Potomnym się może nie przydać, ale choćby dla ludzi z mojego roku – tak ;). Może da się to prościej napisać, może… moja wiedza nie pozwala jednak na bardziej zawiłe/krótsze rozwiązania. Mam nadzieję (ja to wiem), że w następnym semestrze z C++ będzie ciekawiej i prościej niż z tym Pascalem. Nie dość, że to bezużyteczny przeżytek… to nadal każą się tego uczyć, eh, eh, eh…


Zakładanie firmy i problematyczne fakturowanie

Poszukujący obecnie pracę borykają się z dwoma problemami. Pierwszym z nich jest sama inicjatywa poszukiwawcza, natomiast drugim – chęć założenia własnej firmy. Zakładanie firmy bądź jednoosobowej działalności gospodarczej często wiąże się z poniesieniem ryzyka na starcie. Nigdy nie ma pewności, że się uda, dlatego należy liczyć się z ponoszeniem strat. Jeśli jednak się uda, to z pewnością będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi do prowadzenia działalności.

Licząc się z rozwojem, niezbędny do naszej firmy będzie program do fakturowania, gdyż żyjąc w obecnych czasach nie warto jest drukować każdej faktury i marnować papier. Można przecież przechować fakturę na dysku komputera i w dowolnej chwili ją wydrukować. Faktura vat jest nieodzownym członkiem „życia” naszej firmy. Jest to dowód kupna/sprzedaży na którą możemy się powołać, a co najlepsze – odliczyć sobie od podatku ;) . Gdy już mamy te wszystkie rzeczy, pozostaje nam jedynie zakup programu do wystawiania faktur.


Tani, dobry hosting (obecnie) mój lider: linuxpl.com

Zdania mogą być są na pewno niezwykle podzielone. Każdy może zachwalić {{hosting}}, który obecnie posiada. Można powiedzieć, że podobnie sprawa ma się w moim przypadku. Obecnie mogę sporo powiedzieć na temat użytkowanego hostingu, którym jest Linuxpl.com. Obecnie panuje opinia, że nie jest to {{hosting}} godny polecenia, że administratorzy są tacy i owacy. Nie dostrzegam w tych stwierdzeniach większej prawdy. Z usług firmy Linuxpl.com aka serveradmin.pl korzystam już przeszło od roku. Właściwie 1½ roku u nich jestem, jak nic. Wszystko to za sprawą pewnego osobnika – Marcina Łuniewskiego, który pewnego dnia zamienił swój hosting z hekko.pl na Linuxpl.com (czytaj: Zamiana Hekko.pl na Linuxpl.com).

Nim sam zacząłem korzystać ze wspomnianego {{hosting|hostingu}} otrzymywałem informacje od Marcina o sprawowaniu się serwera. Decyzja o skorzystaniu z usług firmy nie była spontaniczna, a zasadniczo przemyślana. O swym wstępnym zadowoleniu pisałem na łamach tego bloga i był to zarazem jeden z pierwszych wpisów (czytaj:  O Linuxpl.com słów kilka). Jednak, czy od tego czasu się coś zmieniło? Czy nadal jestem zadowolony? Czy jest to {{hosting}} godny polecenia? O tym postaram się napisać.