Archiwum miesiąca: styczeń 2009

<3,5t vs <100kg

O co może chodzić w tym wpisie, ano o kierowców i pieszych, czyli zmagania pieszych z zebrami i innymi końmi. Interesuje mnie kwestia prawna tych zmagań. Wiem, że:

Ustawa z dnia 20 czerwca 2007 r. Prawo o ruchu drogowym w art. 26 p.1 stanowi “Kierujący pojazdem, zbliżającym się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu”

Oznacza to bowiem, że pieszy, który zbliża się do przejścia dla pieszych ma pierwszeństwo, ale niektórzy ten przepis interpretują po swojemu.

Sytuacja jest niezwykle prosta do wytłumaczenia, a zarazem wyobrażenia sobie. Załóżmy, że jestem pieszym, który zbliża się do przejścia; często widząc sytuację, że jedzie jeden samochód, czy dwa – po prostu je przepuszczam, jeśli widzę niekończący się sznur samochodów to wg prawa wymuszam pierwszeństwo, ale z kolei wg tej ustawy mam pierwszeństwo, gdyż w chwili, gdy wyrażam chęć przejścia na drugą stronę i postawię nogę na przejściu, automatycznie znajduję się na nim i mam pierwszeństwo zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca ’07.

Co dzieje się jednak, gdy jestem na środku przejścia, a jakiś kierowca nie zatrzyma się, a wręcz przeciwnie… przyspieszy? Czy jeśli (nazwijmy to) poczuję pewien impuls i „zakopie „mu w blachę, albo (przy najlepszych wiatrach) wybiję szybę – co mogłoby mi grozić za to? Tłumacząc później, że posłużyłem się impulsem i zareagowałem mechanicznie; całkowicie nieświadomie, unikając obelg i innych epitetów w kierunku kierowcy?

Czy po takim czymś mogę się ubiegać np. o jakieś odszkodowanie spowodowane pewnym uszczerbkiem na zdrowiu, ew coś innego? Szczerze przyznam, że prawem się nie interesuję, a takie zachowania kierowców chcę tępić. Wisi mi to, że przejedzie mi, gdy jeszcze nie jestem na przejściu, bo często takich kierowców puszczam (zwłaszcza, gdy widzę „L’ki” na drodze), ale nigdy nie puszczam i nie puszczałem kierowców, którzy na środku przejścia przejeżdżają mi niemalże po nogach. Kilkakrotnie chciałem im przywalić w blacharkę, ale nie wiem, jak to się może skończyć.

Właśnie dzisiaj miałem taką sytuację – nie pierwszą i na pewno nie ostatnią tego typu (chodzi o skrzyżowanie ulicy Lwowskiej z J. M. Goslara). Poniżej zarys skrzyżowania:

przejsciePojazd minął mnie dosłownie w chwili, gdy już przechodziłem połowę przejścia i prawie przejechał po nogach.

Może znajdzie się ktoś, kto potrafi mi odpowiedzieć na te pytania? Jeśli zaistniała by taka sytuacja, to co robić? Policja? Czy ja, jako pieszy mogę mieć jakieś nieprzyjemności?


Brakuje mi GoogleApps

Poprzednią domenę podpiąłem sobie pod GoogleApps, na tej mi tego zaczyna już brakować. Z racji tego, że obecny hosting oraz menadżer DNSów pozwala na podpięcie rekordu SRV zdecydowałem, że uruchomię również usługę Jabbera od Google. Mam jednak dylemat dotyczący samego loginu. Wiadome jest, że końcówka będzie @keepmind.eu, ale login/nick? Co sądzicie o:

  • ja
  • admin
  • jid

Nic więcej mi do głowy nie przyszło, czy też może po prostu zrobić sobie nick inzaghi89?


Internet Explorer 8 – ja podziękuję i tak

Na łamach serwisu Gazeta.pl ukazał się wpis traktujący o nowej wersji przeglądarki Internet Explorer,  pełna nazwa ukazanej wersji to: Internet Explorer 8 RC1. Wersja ta ma za „zadanie” kandydować do miana oficjalnej wersji przeglądarki – tak czy owak z IE korzystał nie będę, chyba ze firma z Redmond płaciłaby mi za to.


Jaki odtwarzacz wideo wybrać?

Otóż przede wszystkim taki, który nam będzie odpowiadał swoimi parametrami ;) .

Marcin (stoow) Łuniewski opisał w swoim wpisie SMPlayer swój wybór odtwarzacza filmów. Ja już jakiś czas temu również miałem się za to wziąć, jednakże zawsze znajdywałem sobie coś innego do roboty, ew. inne tematy, a temat „playera” schodził na drugi plan. W przeciwieństwie do środowiska Linuksowego, w którym obracałem się przez niemal dwa lata – nie uważam, że oglądanie filmów przy użyciu konsoli (MPlayer) jest wygodne, korzystałem również z nakładki graficznej SMPlayer. stoow opisał ową nakładkę w swoim wpisie, jednakże nie uważam, by MPlayer/SMPlayer, był jedynym godnym uwagi odtwarzaczem filmów na platformie Windows.


Jak przerobić pliki wideo na mp4

W obecnym stadium rozwojowym bloga, trudno mówić o tym iż jest on popularny, czy rozchwytywany, bo jest on nowy.  W swojej kilkudniowej karierze doczekał się pierwszego hasła, które użyte zostało w wyszukiwarce bloga:

jak przobić flv na 3gp

W myśl tego hasła; postanowiłem napisać nowy wpis o tym, jak przerobić filmy *.flv (oraz inne formaty) na *.mp4 (czyli formaty obsługiwane przez przenośne urządzenia: np. telefony komórkowe).